Darüşşafaka gönüllüsü gazeteci Ahu Özyurt 8 Mart Kadınlar Günü'nde Darüşşafaka'daydı

 ›  Haberler  › ↓ 

​Gazeteci Ahu Özyurt, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Okul Aile Birliği’nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlediği bir etkinlikte, Darüşşafakalılarla bir araya geldi.

Ahu Özyurt4_rsz.jpg

Ahu Özyurt konuşmasını yaparken

Yurt içi ve yurt dışında, özellikle ABD’de yılların deneyimine sahip bir gazeteci olan, halen CNN Türk Haber Koordinatörlüğü görevini sürdüren ve bir Darüşşafaka gönüllüsü olan Özyurt, Darüşşafakalı öğrenciler, veliler, öğretmenler ve Darüşşafaka Cemiyeti çalışanlarıyla bir söyleşi gerçekleştirdi.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Okul Aile Birliği Başkanı Filiz Banatlı_rsz.jpgDarüşşafaka İlk ve Ortaokul Müdürü Çiğdem Kaya_rsz.jpg
      Okul Aile Birliği Başkanı Filiz Banatlı            İlk ve Ortaokul Müdürü Çiğdem Kaya
 
Darüşşafaka Eğitim Kurumları Okul Aile Birliği Başkanı Filiz Banatlı ve Darüşşafaka İlk ve Ortaokul Müdürü Çiğdem Kaya’nın yaptıkları konuşmaların ardından söyleşiye başlayan Ahu Özyurt, rahmetli amcasının Darüşşafakalı olduğunu belirterek, bu nedenle çok özel bir kurum olarak nitelendirdiği Darüşşafaka ile ailevi bir bağı olduğunu ifade etti.
 
Söyleşinin başında kısaca ailesinden ve iş deneyimlerinden bahseden Özyurt, kadın olarak Türkiye’de gazeteci olmanın zorlukları bulunduğunu ancak mesleğini çok severek yaptığı için bunların üstesinden geldiğini söyledi. Kadınlar günü nedeniyle kadın haklarından yola çıkarak, Darüşşafakalılarla çeşitli konularda sohbet eden Özyurt, özellikle Türkiye’de kadın haklarının yalnızca kadına yönelik şiddet çerçevesinde ele alınmasının kendisinde endişe yarattığını söyleyerek, meselenin köküne inebilmek gerektiğinin altını çizdi.
 
Ahu Özyurt3_rsz.jpg

Medyada yer alan şiddet istatistiklerinin değişen etkisi yaratmadığını, dünyada kadın hakları konusunun daha geniş bir çerçevede tartışıldığını ekleyen Özyurt, kadınların iş dünyasında yüksek kademelere gelmesinin önemli olduğunu belirterek, gazeteci olarak Darüşşafaka gibi doğru örnekleri ve iyi hikâyeleri bulup defalarca paylaşmak istediklerini vurguladı. “Buradaki güzel hikâyeleri anlatmak istiyoruz ki, çocukların önünü açmaya fırsatımız olsun” şeklinde konuştu.
 
Öğrencilere, “coşkuyla ve mutlulukla okuyun, hayal gücünüzü ve ufkunuzu geniş tutun,” tavsiyesinde bulunan Özyurt, velilere de “Çocuklarınızı kısıtlamayın, hata yapmalarına izin verin; hayat dinamiktir, kader belki de bizim elimizde ve onu değiştirebiliriz,” dedi.
 
Darüşşafakalı öğrencilere ileride ne olmak istediklerini soran ve bu konuda onlarla sohbet eden Özyurt, meslek seçiminde, kendilerini keyifli hissettikleri, 8-10 yaşlarında onlara en çok zevk veren şeyin ne olduğunu hatırlayarak meslek seçiminde bunu göz önünde bulundurmalarını önerdi. Onlara yüksek hedefler koymalarını ve doğru hedefi hiç kaybetmemelerini öneren Özyurt, “hayatınız boyunca yapacağınız, mutlu olacağınız işi seçin; hemen olmasa da en sonunda kader sizi o işe getirir” diye konuştu.
 
Ahu Özyurt6_rsz.jpg
Söyleşinin ardından Ahu Özyurt’a çiçekler ve bir teşekkür plaketi takdim edildi.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?