Darüşşafaka Giriş Sınavı, 37 ilde yapıldı

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Eğitim Kurumları, 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılı’nda bünyesine katacağı yeni öğrencileri belirlemek için 21 Mayıs Pazar günü, saat 11.00’de Türkiye genelinde 37 ilde sınav yaptı.

Darüşşafaka, deprem felaketinin ardından, depremden etkilenen 11 il için özel kontenjan ayırma kararı almıştı.  Alınan karar neticesinde, “Eğitimde Fırsat Eşitliği” misyonundan taviz verilmeden, 70 il için 120, afetten etkilenen 11 il içinse ek 100 kontenjan oluşturuldu. Böylelikle Darüşşafaka Giriş Sınavı ile okula alınacak toplam öğrenci sayısı 220 olacak.

Darüşşafaka Giriş Sınavı’na toplam 1.935 öğrenci katıldı. Geçen seneki sınava ise 1.865 öğrenci katılmıştı.

Öğrencinin bilgi düzeyinden ziyade zihinsel ve yaratıcı düşünme yeteneğini değerlendiren Darüşşafaka Giriş Sınavı üç oturumdan oluştu.

“Eğitimde Fırsat Eşitliği” misyonuyla annesi veya babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz, yetenekli öğrencilere, 5. sınıftan başlayarak liseden mezun oluncaya kadar yatılı ve tam burslu, kolej seviyesinde eğitim veren Darüşşafaka’nın sınav sonuçları ise haziran ayı içinde açıklanacak.

Darüşşafaka Cemiyeti, her yıl sınavla belirlediği öğrencilere sekiz yıl boyunca nitelikli eğitim olanağı sunmanın yanı sıra tüm kişisel ihtiyaçlarını karşılıyor ve onları yaşam boyu öğrenen, evrensel değerleri benimsemiş, özgüvenli, ülkesine ve topluma karşı sorumluluklarının bilincinde, yaşam başarısı ve mutluluğu yakalamış bireyler olarak üniversiteye uğurluyor. Cemiyet, yükseköğrenimleri esnasında da mezunlarına burs desteğini sürdürüyor.

 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?