Darüşşafaka, geleceğin Salih Zeki’lerine ışık tutuyor!

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Eğitim Kurumları tarafından 1882’de Darüşşafaka Lisesi’ni birincilikle bitiren ünlü matematikçi Salih Zeki’nin adını yaşatmak amacıyla ilkini geçtiğimiz düzenlediği “Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması”nın ikincisi 2-3 Haziran 2011 tarihleri arasında yapılıyor. Ortaöğretim öğrencilerinin matematik alanında yaratıcılıklarını ortaya çıkarmak, onları bilimsel araştırma yapmaya özendirmek ve bu alanda İstanbul genelinde öğrencilerin birbirleriyle paylaşımda bulunmalarını sağlamak amacıyla organize edilen yarışma, geleceğin Salih Zeki’lerinin yoluna ışık tutuyor.

İstanbul’daki liseler arasında gerçekleştirilen yarışmaya bu yıl 38 proje başvuru yaptı ve bu projelerden 17’si finale kaldı. 2-3 Haziran 2011 tarihlerinde Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda sergilenecek olan finale kalan projeler, Darüşşafaka Lisesi mezunu Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü Prof. Dr. Ali Sinan Sertöz, Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Oral ve Mimar Sinan Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Feza Arslan’dan oluşan Seçici Kurul tarafından değerlendirilecek. Seçici Kurul, dereceye giren projeleri hazırlayan öğrencileri, 3 Haziran’da yapılacak ödül töreniyle açıklayacak.

Etkinlikte: İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Bölüm Başkanı Prof Dr. Feza Günergun "Darüşşafakalı Salih Zeki Bey: Matematik Eğitiminin ve Bilim Tarihinin Ülkemizdeki Öncüsü" başlıklı bir konuşma ve Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burak Gürel ise matematik öğretmenleriyle bir söyleşi yapacak.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?