Darüşşafaka FRC Takımı, ABD yolcusu

 ›  Haberler  › ↓ 

15 yıllık tarihi boyunca gerek ulusal gerekse uluslararası sayısız başarısıyla Türkiye’yi gururlandıran ve Türkiye’nin ilk robot kulübü olarak bu alanda öncü konumda bulunan Darüşşafaka FRC Robot Kulübü “Sultans of Türkiye”, yeni bir başarıya daha imza attı.

Darüşşafaka FRC Takımı Sultans of Türkiye; 4-6 Mart günleri arasında düzenlenen “2022 İzmir Regional FIRST Robotics Competition Türkiye”de "Mühendislikte İlham Ödülü"nü kazanarak, 20-23 Nisan’da ABD’de düzenlenecek büyük finallere gitmeye hak kazandı. Yarışmada, takımın kaptanı Nazlı Eren “En İyi Kaptan" ödülüne layık görüldü. 

Türkiye’yi Houston’da temsil edecekler

Sekizi kız, altısı erkek öğrenciden oluşan Darüşşafaka FRC Takımı’nın kaptanı 11. sınıf öğrencisi Nazlı Eren, “Bu ödül; çevresine, okuluna, ülkesine, dünyaya mühendisliği yayan takımlara veriliyor. Türkiye’nin ilk robot takımı olarak bugüne kadar pek çok takıma mentorluk yaptık, eğitimler verdik, yeni takımların kurulmasına destek olduk. Bu nedenle aldığımız ödül bizleri çok gururlandırdı.” diyerek duygularını dile getirdi.

Bu başarılarıyla 20-23 Nisan tarihleri arasında Houston’da (ABD) düzenlenecek büyük finallerde yarışma hakkı elde ettiklerini belirten Nazlı Eren, “Dünyanın her yerinden en iyi robot takımlarının yer aldığı bir yarışma…  Daha önce iki kez katılmıştım ama son iki yıldır pandemi nedeniyle gidemiyorduk. Orada bulunmak bile büyük deneyim bizlere çok şey katıyor; farklı kültürler, farklı takımlar… Ufuk açan bir yarışma.” dedi.

“En İyi Kaptan" ödülünü alan Nazlı Eren

Darüşşafaka Robot Takımı’na 9. sınıfta başlayan Nazlı, bu süreci şöyle anlatıyor: “Takımı zaten biliyordum, 15 yıllık bir takım… Yıllar içinde kazandığı birçok başarısı var. Tüm Darüşşafakalı öğrenciler gibi ben de bu mirastan haberdardım. Başvurdum, belirli bir seçim süreci var ve o süreçten sonra da takıma seçildim. Yıllar içinde farklı görevler üstlendim. Halkla ilişkilerde başladım. Ardından robotun elektroniğiyle uğraştım. Bu yıl da takım kaptanlığına yükseldim. Takımımız, 8 kız, 6 erkek öğrenciden oluşuyor. Kaptan olarak cinsiyet eşitliğini sağlamaya, yazılım ve mekanik alanındaki kadınları cesaretlendirmeyi önemsiyorum.” diye konuştu.

2018 yılı mezunu Mercan Gür ile 2019 yılı mezunu Aslıhan Okur’un bu yıl takıma mentorluk yaptığını belirten Nazlı, “Takım olarak usta-çırak ilişkisine sahibiz. Eski takım üyeleri de en iyi ustalar, işi bilenler. Mirası sürdürmek açısından mezunların bizlere mentorluk yapması çok kıymetli.” dedi.

Yarışmanın bu yılki temasının “Rapid React” olduğunu ifade eden ve bu tema doğrultusunda robot inşa ettiklerini belirten Nazlı, “FRC’nin en önemli isteklerinden biri de robottan fazlası olmak; sahip olduğumuz etkiyi, yaptığımız çalışmaları birçok insana duyurmak, sunmak. Biz de bu sene STEM ders materyalleri geliştirdik, robotla ilgili NFT koleksiyonu çıkardık.

Eski senelerin robot turnuvalarını içeren Bir oyun tasarladık. Burada insanlar robotlarını yarıştırıp token kazanabiliyor. Onun haricinde farklı FRC takımları açtık, onlara montorluk verdik. Türkiye’nin en eski takımı olduğumuz için birçok takım bize soru soruyor, bizden destek istiyor. Tüm bu çalışmalar da bizi ödüle taşıdı.”  diyerek sözlerini noktaladı.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?