Darüşşafaka FRC Robot Takımı'na Chairman’s Award

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka FRC Robot Takımı Sultans of Türkiye, Fikret Yüksel Vakfı’nın 3-5 Aralık tarihlerinde Ülker Sports Arena’da düzenlediği FRC Off- Season Türkiye’nin en prestijli ödülü Chairman’s Award’ın sahibi oldu. 1941 yılı Darüşşafaka mezunu Fikret Yüksel'in kurucusu olduğu  vakfın girişimleriyle Türkiye'de ilk kez düzenlenen turnuvanın her aşamasında Darüşşafaka öğrencileri ve mezunları gönüllü destek verdi.

#2905 Sultans of Türkiye ödülünü alırken

Sekiz yıl önce ABD’de düzenlenen FRC turnuvalarına katılan ilk Türk takımı olan 2905 numaralı Sultans of Türkiye, ülkemizde ilk kez düzenlenen FRC turnuvasında da diğer takımlara örnek ve FIRST ruhunu en iyi yansıtan takım seçildi.

Darüşşafaka'da robot kulübünün kurulmasına vesile olan ve o yıldan beri desteğini sürdüren, merhum Fikret Yüksel'in (DŞ'41) ABD'de kurduğu Fikret Yüksel Foundation girişimiyle Türkiye'de ilk kez düzenlenen turnuvaya, 28 takım katıldı. Üç gün boyunca arkadaşça mücadele eden takımlar, heyecanlı ve keyifli anlar yaşadı. Bu turnuvayla birlikte birçok Türk takımı da FRC’nin heyecanını yaşayarak organizasyonun bir parçası oldu. 

Maç öncesi robotların son kontrolü yapılıyor

FRC’nin kurallarına uygun olarak 16 Ekim 2015’te robotlarını hazırlamaya başlayan takımlar, 30 Kasım 2015 tarihinde robot üstündeki çalışmalarını tamamlayarak turnuvaya götürmek üzere paketledi.

Kâr amacı gütmeyen bir vakıf olan FIRST, gençlerin bilim ve teknolojiye ilgisini arttırmayı amaçlayan programlar sunuyor. Lise öğrencileri için uygulanan FRC’ye,19 ülkeden 70 binin üzerinde öğrenci katılmış, Sultans of Türkiye’nin de içinde yer aldığı 2015 sezonuna sekiz Türk takımı başvurmuştu. 

Nasa, Microsoft, Boeing gibi firmaların sponsor olduğu FRC organizasyonlarının Türkiye’de başlaması için çalışmalarını sürdüren Fikret Yüksel Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Susan Burchard açılış konuşmasında “Eğer bir şeyi gerçekten yapmak isterseniz, yapamazsın diyenlere kulak asmayın” diyerek gençlere Off-Season FRC Türkiye Turnuvası’nı örnek gösterdi.

Susan Burchard’ın konuşmasının arkasından söz alan Darüşşafaka 2013 mezunu Beren Kayalı, Darüşşafaka Robot Kulübü’nde yer almanın kendisine neler kazandırdığını ve meslek seçimine robot kulübünün nasıl yön verdiğini belirterek turnuva katılımcılarını bilgilendirdi.

Susan Burchard açılış konuşmasını yaparken

Beren Kayalı'yla birlikte turnuvada gönüllü çalışan Darüşşafaka öğrencileri Ahmet Cüce, Tuğçe Uysal ve mezunlar Doğucan Yenidünya, Furkan Turhan, Sarp Nalçın ve İrem Çabuk saha ve maçların düzeninden sorumluyken, yarışmanın sunuculuğunu Onur Çolakel ve Hakan Balcan üstlendi.

Oyunun teması olan “Aim High” için robotlarını farklı stratejilerle hazırlayan ekipler kıyasıya mücadele ederken birbirleriyle yardımlaşma olanağı da buldu.

Ödül töreninin başlangıcında Susan Burchard ve eşi Gary Burchard, sekiz yıl önce Türkiye’de ilk FRC mentoru olarak çalışmaya başlayan ve halen Darüşşafaka  FLL - FRC takımlarının çalıştırıcısı olan Fen ve Teknoloji Öğretmeni Müge Tuvay’a bugüne kadar gerçekleştirdiği çalışmalarından dolayı teşekkürlerini ileterek çiçek takdim etti.

Gary Burchard, Susan Burchard ve Fen ve Teknoloji Öğretmeni Müge Tuvay

Darüşşafaka FRC Robot Takımı Sultans of Türkiye ve Fikret Yüksel Vakfı Yöneticileri Susan & Gary Burchard

Turnuvada yer alan Darüşşafaka 9. sınıf öğrencileri Cem Arda Fil, Aslıhan Okur, Nur Evşan Birinci, Şevval Keskin, Eren Sanır, Darüşşafaka 10. sınıf öğrencileri Ömer Öz, Barış Demirci, Elif Çağla Karanfil, Zeynep Tuna, Ahmet Turhan Ay, Ecem Kaval, Sinem Kayan, Yakuphan Emre Kendir, Kerem Cem Kızmazcan, Emine Şevval Aygül, Mertcan Gür ve mentorları Müge Tuvay ile Selim Çile, Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu, Darüşşafaka Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?