Fransa İstanbul Başkonsolosu Darüşşafaka'yı ziyaret etti

 ›  Haberler  › ↓ 

Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter ile Fransız Dili İşbirliği Ataşesi Virginie Villechange, 27 Eylül 2019 Cuma günü Darüşşafaka’yı ziyaret etti.

Soldan sağa: Darüşşafaka Cemiyeti Genel Sekreteri Senem Başyurt, Yönetim Kurulu Üyesi Esra Ekmekçi, Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem (DŞ’1982), Başkonsolos Bertrand Buchwalter, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Necipoğlu, Fransız Dili İşbirliği Ataşesi Virginie Villechange ve Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Güleç (DŞ’1972)...
Soldan sağa: Darüşşafaka Cemiyeti Genel Sekreteri Senem Başyurt, Yönetim Kurulu Üyesi Esra Ekmekçi, Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem (DŞ’1982), Başkonsolos Bertrand Buchwalter, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi ve Bağış, İletişim ve Kaynak Komisyonu Başkanı Zeynep Necipoğlu, Fransız Dili İşbirliği Ataşesi Virginie Villechange ve Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Güleç (DŞ’1972)...

 

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem (DŞ’1982) ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya gelen Başkonsolos Buchwalter ile Villechange, kültürel ve dil eğitimi gibi konularda iş birliği için fikir alışverişinde bulundu.

Darüşşafaka Cemiyetinde gerçekleşen toplantıda Başkonsolos Buchwalter ile Villechange, Darüşşafaka’nın kuruluşundan günümüzdeki faaliyetleri hakkında bilgi verildi.
Darüşşafaka’nın kurucularından Sakızlı Ahmet Esat Paşa’nın 1860’lı yıllarda Paris Sefaretindeki görevi esnasında görüp incelediği, Fransız ordusu mensuplarının 10-18 yaş arasındaki öksüz ve yetim erkek çocukları için yatılı bir okul olan Pritanée Militaire de la Flèche’den etkilendiği, yurda dönerken yanında bu okulun planını, öğrencilerin kılık kıyafetiyle ilgili çizimleri ve öğretim programını da getirdiği ve Darüşşafaka kurulurken bu okulun örnek alındığı ifade edildi.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem ile Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter...
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem ile Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter.

Darüşşafaka tarihinin önemli öğretmenleri arasında yer alan Fransız elektrik mühendisi Emile Lacoine'ın uzun yıllar Darüşşafaka Lisesinde elektrik dersleri verdiği ve en seçkin öğrencilerin mezun olduktan sonra Fransa’da elektrik mühendisliği eğitimi görmelerini sağladığını belirtilen toplantıda, Emile Lacoine’nın öğrencisi olan ünlü matematikçi Salih Zeki’yi (DŞ’1882) Telgraf Bakanlığının teknik kadrosuna aldığı ve öğrenim için Paris’e gitmesini sağladığı vurgulandı.

Toplantının sonunda Başkonsolosu Bertrand Buchwalter, Darüşşafaka’nın anı defterine güne dair görüş ve duygularını da yazdı.

 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?