Darüşşafaka Eğitim Kurumları törenle açıldı

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda 2011-2012 eğitim-öğretim yılı, Darüşşafaka TİM Show Center’da 19 Eylül Pazartesi günü düzenlenen törenle açıldı.

19092011_protokol.jpg

Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Berker’in yeni eğitim yılının “ilk dersi”ni verdiği törene;  Sabancı Üniversitesi Genel Sekreteri Haluk Bal (DŞ’73), Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, Başkan Vekili Davut Ökütçü, Yönetim Kurulu Üyesi Beşir Özmen, Fırat Tekin, Sertaç Ökten, Mükremin Altuntaş, Yedek Üye Betül Oran Akan, Darüşşafaka Eğitim Kurumları yöneticileri, Darüşşafakalılar Derneği Başkanı Necip Akbaş ve Darüşşafaka Spor Kulübü Başkanı Ümit Başkırt en kıdemli Darüşşafaka mezunu Halit Ziya Yılmayan, Darüşşafaka bağışçıları, veli ve öğrencileri katıldı.

adnan_ersan1909.JPG

Adnan Ersan:
“Hayallerimiz, hedeflerimiz en üst seviyede olsun”
Darüşşafaka’nın geçmişten bugüne uzanan öyküsünün anlatıldığı slayt gösterisiyle başlayan törende konuşan Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Adnan Ersan, yeni bir eğitim-öğretim yılını Atatürkçü düşünceden taviz vermeyen 148 yıllık eğitim çınarında açmanın heyecanı içinde olduklarını belirtti. Öğrencilerine “Hayallerimiz, hedeflerimiz en üst seviyede olsun” diye seslenen Ersan, “Sevgili gençler, hayallerinizden vazgeçmeyin. Hayallerinizi, hedeflerinizi gerçekleştirmek için çaba sarf edin, çalışın, bilin ki bizler hep yanınızda olacağız” diye sözlerini noktaladı.
 
zekeriya_yildirim_1909.JPG

 Zekeriya Yıldırım:
“Darüşşafaka’da yeni bir zirve yapalım, yeni bir tarih yazalım”
Konuşmasına 37 ilden gelerek Darüşşafaka’ya başlayan 120 yeni öğrenciye “hoş geldin” diyerek başlayan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım ise şöyle konuştu: “Bugün açılışını yaptığımız yeni eğitim-öğretim yılı öncesinde müdürlerimiz Adnan Ersan hocanız ve Çiğdem Kaya hocanız sizler adına bizi heyecanlandıran hedefler koydular önümüze.  Yönetim Kurulu olarak, Eğitim Komisyonu olarak o hedeflere ulaştığımızda hep beraber Darüşşafaka’da yeni bir zirve yapacağımıza ve yeni bir tarih yazacağımıza inanıyoruz. Başarılı geçen bir yılın ardından sizleri tatile gönderirken ne demiştim. Eskinin güçlü Darüşşafaka’sına duyulan özlem bitti. Umutları geleceğe taşımaya da gerek kalmadı. Artık kendimizle yarışacağız. İşte şimdi hepimiz için önümüzde bir fırsat var. Gelin hep beraber Darüşşafaka’da yeni bir zirve yapalım, yeni bir tarih yazalım.”
Lise son sınıf öğrencilerine de seslenen Yıldırım, “Darüşşafaka’da abla, ağabey olmak sorumluluk ister.  Bu yıl zirveye tırmanırken lider olma sorumluluğunuzu hiç unutmayacağınızdan, başarılarınızla en önde olacağınızdan ve kardeşlerinize örnek olacağınızdan eminim” dedi. Bu yılın kendisi için özel bir anlamı ifade ettiğini kaydeden Yıldırım,  “Oturduğunuz sıralarda son kez oturduğumdan bu yana 50 yıl geçti. Eğer zirveyi yaparsak ben de Adnan Ersan hocamdan 50. yıl mezuniyet diplomasını alıp, zirvede sizinle fotoğraf çektirmek istiyorum” diye konuştu.
 
 canan_ozturk19092011.JPG
Canan Öztürk:
“Darüşşafaka’da öğretmen olmak, hayatım boyunca taşıyacağım bir gurur vesilesi olacaktır”
Ardından söz alan matematik öğretmeni Canan Öztürk, öğretmen olma gururunun yanına bir de Darüşşafakalı olmanın onuru eklendiğini belirterek şöyle konuştu: “Emanete gözü gibi bakmak diye bir deyim vardır hepimiz biliriz. Ben bu deyimin gerçek anlamıyla ne demek olduğunu çocuklarını Darüşşafaka’ya getiren anneleri görünce fark ettim. Çocuklarınız bize emanet ve biz her birine gözümüz gibi bakacağız kuşkunuz olmasın. Katlandığınız özlem ancak bu ülkenin geleceği olarak gördüğümüz, kendinden emin, çağdaş, aydınlık gençler yetişsin diye çekilir. Böyle gençlerin yetiştiği bu kurumda bir öğretmen olmak, hayatım boyunca taşıyacağım bir gurur vesilesi olacaktır.”
 
edanur_sahin.JPG

Edanur Şahin:
“Ben artık hedefleri olan bir Eda’yım”
Darüşşafaka giriş sınavının bu yıl ki birincisi Edanur Şahin ise yaptığı konuşmada şu görüşleri dile getirdi: “Buranın yatılı olduğunu duyduğumda gelmek istememiştim. Ama geleceğim için fikir değiştirdim. Tabii bu okulu eski öğretmenim ve annemin desteğiyle kazandım. Bunun için onlara teşekkür borçluyum. Bazen ağlasam da eski okulumu, öğretmenimi, arkadaşlarımı ve annemi özlesem de burada çok mutluyum. Herkes bana güveniyor. Onların güvenini boşa çıkartmayacağım. İyi bir eğitim alarak büyüyeceğim. Ben artık hedefleri olan bir Eda’yım. Herkese yararlı bir insan olacağım.” 
 
zeynep_kutlu.JPG

Zeynep Kutlu:
"kimsenin emeğini boşa çıkarmayacağız"
Öğrenci Birliği Başkanı Zeynep Kutlu ise yaptığı konuşmada şu görüşleri dile getirdi: “Tüm Daçkalıların bilincine küçük yaşta vardığı, Darüşşafakalı olmanın getirdiği bazı sorumluluklar vardır. Bunların başında ülkemizin uygarlık düzeyinin zorlu tırmanışına öncülük etmek gelir. Hepimiz bizden beklenenlerin farkındayız ve kimsenin emeğini boşa çıkarmayacağız. Yorucu bir yıl daha bizi bekliyor ama sonunda yaşayacağımız ve yaşatacağımız gurur, tüm zorluklara göğüs germe gücünü bize verecektir.  Son sınıflar olarak yoğun üniversite sınavı çalışmalarına bir ay öncesinde başladık. Şimdi çalışmaya başlama sırası sizde.”
 
 
 ahmetdeniz.JPG

Ahmet Çağlar Deniz:
“Darüşşafaka bende çok güzel bir etki yaratıyor: Mutluluk”
Darüşşafaka’ya yeni başlayan öğrencilerin geldikleri okullardaki öğretmenlerine yazdıkları mektuplar fuayede sergilenirken öğrencimiz Ahmet Çağlar Deniz kendi mektubunu konuklara okudu. Çağlar mektubunda şu duyguları dile getirdi: “Sevgili öğretmenim, sizi çok özledim. Ama burası çok güzel. Bütün yardımlarınız için teşekkür ederim. Çok güzel anlar yaşadım. Hepsi sizin yardımlarınızla oldu. Okulumuzda çok güzel etkinlikler yaptık. Pikniğe gittik, top oynadık, çuval yarışı yaptık. Yatakhanelerimiz çok güzel. Evdeki gibi iki-üç gibi yatıp sabah on birde kalkmıyorum. Darüşşafaka bende çok güzel bir etki yaratıyor: Mutluluk.”
 

nihat_berker.JPG

Prof. Dr. Nihat Berker:
“Bana göre Atatürk’ün dört prensibi var”
Konuşmaların ardından kürsüye gelen Prof. Dr. Nihat Berker, Darüşşafakalılara “Okulda ve Sonradan Atılım, Erişim ve Macera”  konulu ilk dersi verdi.  Prof. Dr. Berker, kendi yaşamından anekdotlarla beslediği dersi şu sözlerle noktaladı: “Bana göre Atatürk’ün dört temel prensibi var. Birincisi akla güveneceksin, ikincisi kendine güveneceksin, üçüncüsü gençliğe güveneceksin, dördüncüsü ise ne olursa olsun pes etmeyeceksin. Bu dört prensiple hayatınıza yön vermenizi diliyorum.”


odul.JPG

Prof. Dr. Berker’e ilk dersinin ardından Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde “onur bursu” ile okuyan Darüşşafaka mezunu Onur Ahmet ile Haluk Bal tarafından Darüşşafakalı öğrencilerin çektiği bir fotoğraf armağan edildi.

19092011_koro.JPG
Yoğun katılımın olduğu tören;  Darüşşafaka Pop Orkestra Kulübü’nün ve 4. Sınıf Korusu’nun şarkıları ve Darüşşafaka Marşı’yla sona erdi.

 
Darüşşafaka Cemiyeti olarak tüm öğrencilerimize sağlıklı, başarılı ve mutlu bir yıl dileriz.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?