Darüşşafaka Eğitim Kurumları Liselerarası IV. “Hişt Hişt, Genç Sait Faik!” Öykü Yazma Yarışması Sonuçlandı

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Lisesi’nin, kitaplarının geliri Darüşşafaka Cemiyetine bağışlanmış olan ünlü yazar Sait Faik Abasıyanık’ın anısına, gençlerin sanat ve edebiyata ilgisini artırmak, onları yazmaya özendirmek amacıyla liseler arasında dördüncü kez  düzenlediği öykü yazma yarışmasının sonuçları açıklandı.


                                                      Tüm katılımcılar topluca sahnede

Yarışmaya 46 ilden, 171 liseden 322 öğrenci katıldı. Yarışmanın anısına, içinde bu öykülerden 34’ünün yer aldığı bir seçki kitabı yayımlandı.

Nalan BARBAROSOĞLU, Jale SANCAK, Berat Alanyalı, Murat Aksoy’dan oluşan Asıl Seçici Kurulun kararına göre:

Tokat Anadolu Öğretmen Lisesi’nden Gökhan TİRİTCİ  “Bir Kelime, Bir İşlem” adlı öyküsüyle birinci;
Kocaeli TEV Özel İnanç Türkeş Lisesi’nden Rüştü Orkun KORKMAZ “Birisi’yle Poyrazda Dans  Etmek” adlı öyküsüyle ikinci;
İstanbul Kadıköy Anadolu Lisesi’nden Elif Cansu AKOĞUZ  “Yolculuk” adlı öyküsüyle üçüncü oldu.

Yarışmaya Darüşşafaka Lisesi’nden katılan öğrencilerin öyküleri yarışma kuralları gereği ayrı bir bölümde değerlendirildi. Bu değerlendirme sonucunda:
Erge Güçlü Kuklalıktan Terfi Mektubu” adlı öyküsüyle birinci,
Zeynep Kazu  Altın Vuruş” adlı öyküsüyle ikinci,
Cemre Karaoğlan “Bozuk Para” adlı öyküsüyle üçüncü oldu.


                                            Bir grup katılımcı, Yazar Feryal Tilmaç ile...

Yarışmanın sonuçları, 28 Mayıs 2009 tarihinde Darüşşafaka TİM Maslak Show Center’da düzenlenen ödül töreninde açıklandı ve ödülleri sahiplerine verildi.

Ödül törenin açılış konuşmasını Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Beşir Özmen yaptı. Özmen, kültür ve sanatın Darüşşafaka tarihindeki önemini vurgulayarak Darüşşafaka’da iz bırakan bilim adamları ve sanatçıları anlattı. Tören, Iz TV tarafından hazırlanan “Sait Faik” belgeseli ile devam etti. Darüşşafaka Eğitim Kurumları öğrencileri Nergis Aşar ve Eda İdil Temel’in keman ve piyano dinletisi yer aldı. Darüşşafaka Cemiyeti 2009 Sait Faik Hikâye Armağanı sahibi  Feryal Tilmaç konuşmasında Darüşşafaka’dan aldığı ödülün ayrı bir değer taşıdığına değinerek, öğrencilere yaşamlarının her anında sanatı barındırmalarını öğütledi.

Ardından Darüşşafaka Lisesi öğrencisi Ayşe Candayan, Sait Faik’in “Hişt Hişt!” adlı öyküsünü canlandırdı.
Darüşşafaka Eğitim Kurumları Türkçe Bölüm Başkanı Gülsün Kaya, okudukları her bir hikayenin sahibine teşekkür ederek, seçilen 34 öykünün yazarlarını ve öğretmenlerini sahneye davet etti. İçinde, yarışmaya katılan öyküler arasından seçilmiş olanların yer aldığı “IV.HİŞT HİŞT, GENÇ SAİT FAİK!” adlı kitap, yarışmaya katılan öğrencilere dağıtıldı.


                         Darüşşafaka Eğitim Kurumları Türkçe Bölüm Başkanı Gülsün Kaya

Kitapta öyküleri yer alan 34 öğrenciye ve öğretmenlerine; Sait Faik Abasıyanık Hikâye Armağanı 55. Yıl Anı kitabı, Darüşşafaka Edebiyat dergisi, Sait Faik kitapları, Darüşşafaka Spor Tesisleri’nde bir haftalık açık havuz üyeliği ödülleri, dereceye giren öğrencilere ise ayrıca para ödülleri ve plaketleri verildi.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?