Darüşşafaka Eğitim Kurumları 2009–2010 Eğitim-Öğretim Yılı Kapanış Töreni

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Eğitim Kurumları kapanış töreni 18 Haziran 2010’da Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyeleri, Darüşşafakalılar Derneği Başkanı Alper Yılmaz, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü, yöneticileri, öğretmenleri, Darüşşafakalılar, bağışçılar ve öğrencilerin katıldığı törenle Darüşşafaka Tim Show Center’da gerçekleştiSaygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende söz alan Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Nilgün Akalın öğrencilerine seslenerek onları “Harika çocuklar” diye tanımladı. Akalın, yurt içinde ve yurt dışında kazanılan akademik başarılar ve sanat alanındaki performanslarıyla gururlandığını dile getirerek konuşmasına “başarılı öğrencilerimizi alkışlarken bir yandan da bu başarıları kitlesel, başka bir deyişle ‘topyekun’  bir duruma nasıl getirebileceğimizi ve başarıyı nasıl olağanlaştırabileceğimizi düşünüyoruz. Gelecek yıldan itibaren öyle bir duruma gelmeliyiz ki ‘başarı’ sözcüğü, en genel anlamıyla ‘Darüşşafaka’nın eşanlamlısı olsun. Yani herhangi bir ortamda üstün başarı olarak adlandırılan bir durum, Darüşşafaka için olağan, doğal, alışılmış bir durum olsun” diye devam etti.
Nilgün Akalın’ın konuşması için tıklayınız

Akalın’ın ardından Darüşşafaka Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım kürsüye çıkarak “bitmeyen hikâyenin bir sayfasını, bir seneyi daha geride bıraktıklarını” belirtti. Yıldırım konuşmasında; “Eğitimde fırsat eşitliği misyonumuzu Türkiye’nin her kentinde, her ilçesinde; her köyünde yaşayan çocuklara götürmek her zaman ilk amacımız oldu.  Bu amaçla, üç yıldır Türkiye genelinde tanıtım toplantıları düzenledik, çocukların zihinsel yeteneği ve yaratıcı düşünme becerisini değerlendiren sınavımızı bu yıl da 20 il merkezinde gerçekleştirdik. 1974 öğrencinin katıldığı sınavımızın sonucunda 47 ilden 120 öğrenci, Eylül’de Darüşşafaka ailesine katılacak. Onların yaşamları da bitmeyen hikâyemizin sayfalarını daha önce yazmaya başlayan ağabeyleri ablaları gibi değişecek” dedi ve eğitim yolculuğunda emeği geçen tüm çalışanlara, öğretmenlere teşekkür etti.  Öğrencileri başarılarından dolayı kutlayarak sözlerine son verdi. 

Zekeriya Yıldırım’ın konuşması için tıklayınız.

Açılış konuşmalarının ardından koca bir yılda iz bırakan çalışmaların özenle seçilerek hazırlandığı slayt gösterimi gerçekleştirildi.

2009-2010 ders yılında çeşitli kategorilerde  “Darüşşafaka Eğitim Kurumları Ödülleri”ni hak eden öğrencilere sertifikaları sahnede takdim edildi.

 Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu, Darüşşafaka’da 1955 yılında İngilizce eğitimi başlatan efsanevi Cemiyet Başkanı rahmetli Fettah Aytaç anısına Okul dışı yarışmalarda her yıl sosyal bilimler, matematik, sanat, teknoloji, spor alanlarında en iyi dereceleri alanlara “Darüşşafaka Cemiyeti Fettah Aytaç Ödülleri” verilmesi kararı almıştı. Davut Ökütçü’nün derlediği Fettah Aytaç'ın biyografisi için tıklayınız.

 

 

2009-2010 Eğitim-Öğretim Yılının Ödül Alan Başarıları:

Fen & Matematik alanında: FLL 2010 Türkiye turnuvalarında 34 finalist takım arasında birinci seçilerek “Türkiye Şampiyonu” olan "Panic At The Daçka" ekibinin öğrencileri  Beren Kayalı, İrem Çabuk, Onur Çolakel, Doğucan Yenidünya, Tuğçe Uysal, Meltem Esengönül, Fatih Demirci, Ömercan Akyazıcı, Bahrican Beytorun ve öğretmenleri Müge Tuvay,

Spor & Sanat alanında:  "Anlık Çözüm" yarışmasını kazanarak Türkiye Şampiyonu, ardından Mart 2010 tarihinde DAT Avrasya Turnuvası gruplarında birinci olarak "Global Finals 2010" a katılma hakkı ve Mayıs 2010 tarihinde Amerika’nın Knoxville eyaletinde düzenlenen “Global Finals 2010” yarışmasında 65 takım içinde dünya yedincisi olan “Destination Imagination Kulübü” öğrencileri Övünç Cem Aksüt, Elif Çağla Karanfil, Büşra Dönmez, Emine Beyza Usta, Mümine Bengisu Şahin, Nisanur Akkerman ile öğretmenleri Dahiye Tütüncü ve Melis Güzeldere,

Sosyal Sorumluluk alanında: Oliver Müzikali’nin dördüncüsünü Şubat 2010 tarihinde İş Sanat Kültür Merkezi’nde Haiti yararına sosyal sorumluluk bilinciyle sahneleyen ve gelirinin tamamını depremde zarar gören çocukların ihtiyaçlarını karşılamak üzere Haiti’ye bağışlayan 120 öğrencimiz ve öğretmenleri Elif Ongan Tekçe, Fuat Gönüç, Kerem Memişoğlu, Günsu Kanat, Selvihan Özel, Seçkin Usta’ya sahnede ödülleri verildi.Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu 2009-2010 ders yılında üstün başarı gösteren öğrencilerini ise “Cemiyet Özel Ödülleri” ile ödüllendirdi.

5. sınıf öğrencilerimiz yurt çapında yapılan 6. Okulistik sınavında 570 okul arasında Türkiye birincisi olmuşlar ve yıl boyunca %1’lik dilime girmeyi başarmışlardır. Öğretmenleri: Gül Eşsizoğlu, Sanem Hüner, Esra Bakım, Ayşe İbili, Yücel Gülsuyu

İstanbul İl M.E.M. tarafından düzenlenen okullar  arası basketbol müsabakalarında İstanbul’da ilk  8 okul arasında yer alarak Sarıyer’de İlçe Birincisi olan Yıldız Kız Basketbol Takımı ve antrenörleri Tolga Dikmenli bu kategoride ödül almaya hak kazandı.

Öğrencilere ve öğretmenlere ödüllerini Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, Darüşşafaka Cemiyeti Başkan Vekili Davut Ökütçü, Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Tekin, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Adnan Dovan, Darüşşafaka Cemiyeti Genel Sekreteri Ahmet Buldam ve Darüşşafaka Cemiyeti Hukuk Müşaviri İnci Ercan, Darüşşafakalılar Derneği Başkanı Alper Yılmaz ile bağışçılar takdim etti. Yıldız Kız Basketbol Takımı ise ödüllerini; 1949 Darüşşafaka mezunu, milli basketbolcu, Türk basketbol dünyasının önde gelen isimlerinden Yalçın Granit ve Nilgün Akalın’dan aldılar.

2007 yılından beri Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda görev yapan ve 2009-2010 eğitim-öğretim yılında emekli olan İngilizce öğretmeni Ayşe Esin Külür de plaketini Akalın’ın ellerinden aldı.

Kapanış töreninde, Öğrenci Birliği Flama Devir Teslim Töreni ve sonrasında beşinci sınıf Karadeniz Halk Oyunları Ekibiyle coşku dolu anlar yaşandı.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları orkestrasının seslendirdiği Darüşşafaka Marşının okunmasıyla bir eğitim-öğretim yılı daha mutluluk ve hüznün ışığında sona erdi.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?