Darüşşafaka Dostu Gazanfer Özcan Aramızdan Ayrıldı

 ›  Haberler  › ↓ 

1.5 aydır Amerikan Hastanesi’nde yoğun bakım ünitesinde tedavisi süren usta oyuncu ve Darüşşafaka dostu Gazanfer Özcan artık aramızda değil.


Merhum Gazanfer Özcan ile eşi Gönül Ülkü, Yakacık Rezidans'ımızda hayatını sürdüren bağışçılarımızdan Deniz Uyguner'in dairesinde bir sohbet sırasında.

Tiyatronun yanı sıra pek çok sinema filminde rol alan; Kuruntu Ailesi dizisindeki “Hüsnü Kuruntu” rolü ile hafızalarda yer eden, son yıllarda ise Avrupa Yakası’ndaki “Tahsin Bey” ile gönüllerde taht kuran Türk sinema ve tiyatrosunun usta ismi Gazanfer Özcan 18 Şubat’ta akşam saat 19.22’de vefat etti. Özcan için 19 Şubat Perşembe günü Haldun Taner Sahnesi’nde özel bir tören yapıldı.  Sanatçı aynı gün Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi. Merhuma rahmet, ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diliyoruz.

78 Yıllık Birikim

Tiyatro ve sinema sanatçısı Gazanfer Özcan, 27 Ocak 1931’de İstanbul’da doğdu. Cihangir Firuzağa İlkokulu ve Beyoğlu Ortaokulunda okuyan Özcan, Vefa Lisesinden mezun oldu. Lisedeyken oynadığı “Hisse-i Şayia” adlı oyundaki “Bican Efendi” rolüyle tiyatroyla tanışan Özcan, Şehir Tiyatrolarının Çocuk Bölümüne katıldı. 1955’te Komedi Tiyatrosunda oynanan “Mahallenin Romanı” oyunu, Özcan’ın tiyatro yaşamının dönüm noktası oldu. Bu oyunda rahatsızlanan Reşit Gürzap’ın yerine sahneye çıkıp başarılı olunca kadroya giren Özcan, 1962’ye kadar hem çocuk tiyatrosunda, hem yetişkin oyunlarında görev aldı.

Özcan, 1962 yılında Gönül Ülkü ile evlendi ve “Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu”nu kurdu. 1950’li, 1960’lı yıllarda çok sayıda sinema filminde de rol alan Gazanfer Özcan, uzun bir süre sinemaya ara verdikten sonra 2000 yılında çevrilen “Komiser Şekspir” filmiyle sinemaya döndü. Pek çok dizide de rol alan Özcan, “Kuruntu Ailesi” adlı dizideki “Hüsnü Kuruntu” rolüyle tanındı, pek çok yapımda ailenin babası rolünü üstlendi. “Avrupa Yakası” dizisindeki “Tahsin Bey” rolüyle de “baba” rolünü sürdürdü. Gazanfer Özcan, 1998 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanını aldı.

Yakın bir Darüşşafaka dostu olan Gazanfer Özcan, daha önce hiçbir karşılık almadan Darüşşafaka’nın reklamlarında yer almıştı.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?