Darüşşafaka, Diyarbakırlı öğrencilere ev sahipliği yaptı

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Eğitim Kurumları, 13-19 Ocak tarihleri arasında Diyarbakır Dicle-Fırat Okulları'ndan 27 öğrenci ve dört öğretmenini ağırladı. Bir hafta boyunca Darüşşafaka'da misafir edilen öğrenciler, İstanbul'un tarihi ve kültürel mekanlarını gezme ve Darüşşafaka'yı yakından tanıma olanağı buldu. Diyarbakırlı öğrenciler, şehirlerine pek çok anı ve arkadaşlık biriktirerek geri döndü.

          

43 yıllık eğitimci olan Diyarbakır Dicle-Fırat Okulları ilkokul Müdiresi Birsen İnal, Darüşşafaka'da gerçek anlamda mutlu çocuklar gözlemlediğini ifade ederek, "Bu beni hem umutlandırdı hem de Darüşşafaka gözümde büyüktü daha büyüdü" diye duygularını diye getirdi. 

          Soldan sağa: Zeynep Pelin Solmaz, Eymir Balta, Birsen İnal ve Ela Nur Ayar...

Geziye katılan 8. sınıf öğrencisi ve TEOG Türkiye üçüncüsü Zeynep Pelin Solmaz, İstanbul’a ilk kez geldiğini belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı: "TEOG’dan sonra bu gezi, bizim için iyi bir avantajdı. Müzeleri, Dolmabahçe Sarayı,  Ayasofya, Eyüp Sultan, Sultanahmet,  Kabataş Lisesi'ni  ve daha pek çok yeri gezdik. Liseyi İstanbul'da okumak istiyordum, bu geziyle kararım daha da pekişti. Darüşşafaka'da da Robot Kulübü'nü ziyaret ettik. Yaptıkları çalışmalardan çok etkilendim. Buradaki öğrenciler, çok kibarlar, misafirperver ve gerçekten kardeş gibiler."

8. sınıf öğrencisi ve TEOG Türkiye üçüncüsü Ela Nur Ayar da İstanbul'a ilk kez geldiğini kaydederek, "Bu geziyle hem İstanbul'u hem de Darüşşafaka'yı yakından tanıdık. TEOG’dan sonra stres attık. Eğlenceli bir gezi oldu. Eğlenceli olduğu kadar da bizlere çok şey kattı. Mesela Darüşşafaka'daki ağabeylerimiz, ablalarımız Robot Kulübü’nde çalışıyor, robot yapıyor. İlk kez bu kadar yakından bir robot gördüm. Onlara özendim. Robotlar ve çalışmaları üstüne sohbet imkânımız oldu" diye konuştu.

6. sınıf öğrencisi Eymir Balta ise Darüşşafaka'yı ve İstanbul'u çok beğendiğini belirterek sözlerine başlıyor. İstanbul’da okumak isteyen Eymir, "İlk kez bir yatakhanede kaldım, ilginç bir deneyim oldu" dedi.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?