Darüşşafaka’dan Kamuoyuna Açıklama

 ›  Haberler  › ↓ 
DS cemiyet logo-250.jpg2005 yılından beri Yakacık rezidansımızda yaşayan çok değerli bağışçımız Sayın Leyla Renee Voskay, 21 Şubat tarihinde rezidansımızda kapısı içerden kilitlenmiş olan odasında ölü bulunmuştur.
 
Gerekli mercilere hemen bildirimler yapılmış olup yasal soruşturma devam etmektedir. Adli ve emniyet kurumları devreye girdiği andan itibaren, kurum olarak yasal ve etik sorumluluğumuzu yerine getirerek; adli merciler, emniyet güçleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri ve merhumenin yakın ailesi ile tam bir işbirliği içindeyiz. Ayrıca belirtmek isteriz ki, Sayın Leyla Renee Voskay’ın rezidansımızda kalmak üzere yaptığı bağış dışında bilgimiz dâhilinde kurumumuza herhangi bir vasiyeti bulunmamaktadır.

Bu aşamada henüz soruşturma tamamlanmadan, hiçbir somut veriye dayalı olmadan paylaşılan bir takım ifadeler bağışçımızın aziz hatırasına zarar vermekte ve dile getirilen asılsız iddialar rezidanslarımızda yaşayan diğer bağışçılarımızı da üzmektedir. 

1863’ten beri babası veya annesi hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, yetenekli çocuklarımızın yaşamını eğitimle değiştirmesine olanak tanıyan değerli bağışçılarına ev sahipliği yapan Darüşşafaka Rezidanslarının ilk halkasını oluşturan Yakacık Rezidansı, 1997 yılından beri faaliyettedir.
 
Kurulduğu tarihten itibaren, ülkemizde ileri yaş bakımında önemli bir boşluğu dolduran Rezidanslar, 07.08.2008 tarih ve 26960 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Özel Huzurevleri ve Huzurevi Yaşlı Bakım Merkezleri Yönetmeliği'ne uygun olarak faaliyet göstermekte, teknik altyapısı ve personeli resmi merciler tarafından düzenli olarak denetlenmektedir.
 
Darüşşafaka Cemiyeti olarak, soruşturmanın tamamlanma sürecini beklememiz gerektiğinin altını çiziyor ve yanlış anlaşılmalara yol açacak yorum ve görüşlerin dikkate alınmamasını önemle rica ediyoruz. 
 
Saygılarımızla,
 
Talha Çamaş
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?