Darüşşafaka’dan ABD’deki Destination Imagination Dünya Finalleri’nde Büyük Başarı

 ›  Haberler  › ↓ 
dacka-warriors_rsz.jpg
 
Darüşşafaka Destination Imagination Takımı “Daçka Warriors”, 22-25 Mayıs 2013 tarihlerinde ABD’de gerçekleştirilen dünyanın en büyük yaratıcılık organizasyonu Destination Imagination Dünya Finalleri’nde Türkiye’yi ve okullarını başarıyla temsil ederek dünya sekizincisi oldu. Dereceye giren ilk yedi takım ise ABD'dendi.
 
Her sene ABD'nin Tennesse Eyaleti’nde bulunan Knoxville şehrinde yapılan DI Dünya Finalleri, ABD'nin 45 eyaleti, Kanada ve 13 ülkeden 1.200'den fazla takımı buluşturdu. Finalleri 15.000'in üzerinde kişi izledi.
 
Daçka Warriors, 185 takımın yarıştığı C kategorisi olan "In Disguise" (Gerçeklikte Değişiklik) adlı görev için Middle Level (ortaokul) seviyesinde yarıştı ve ilk 10’a giren tek Türk takımı olarak büyük bir başarıya imza attı. Bu kategoride ilk 10'a giren diğer tüm takımlar ABD'den katılan takımlardı. Daçka Warriors yarışmanın anlık görev (instant challenge) bölümünde ise dünya üçüncüsü oldu. İngilizce öğretmenleri Suzi Bahar ve Yeşim Seven liderliğinde yarışmaya katılan Middle Level (ortaokul) grubu öğrencileri Çağla Karanfil, Onur Tayranoğlu, Betül Sena Çaylı, Övünç Aksüt, İrem İnanır, Mustafa Buğra Uca ve Bengisu Şahin Türkiye şampiyonluğunun ardından ABD’den de zaferle döndü.
 
Destination Imagination Dünya Finalleri’nde yarışabilmek için iki süreçten geçildi. İlk olarak Enka Okulları’nda yapılan Marmara Bölgesi Avrupa yakası finallerinde tam puan alarak Türkiye Finalleri’ne gitme hakkı kazanan Daçka Warriors, ardından Robert Koleji'nde yapılan Türkiye elemelerinde 400 üzerinden 396 puan alarak Dünya Finalleri’ne katılma hakkını elde etti.
 
Yarışmada ilk 10’a girmek büyük başarı olarak kabul ediliyor ve ilk 10 takım NBA stadyumunda yapılan kapanış töreninde dev ekranda ilan ediliyor. Daçka Warriors, yarışmada 8. olarak hem Darüşşafaka’nın hem de ülkemizin adını bu dev ekranda gösterebilmenin gururunu yaşadı.
 
Daha önce de 35 ülkenin yarıştığı Elementary Level (ilkokul) seviyesinde 7. olma başarısını gösteren Darüşşafaka, bu kez, en sert mücadelenin gerçekleştiği Middle Level (ortaokul) seviyesinde 8. olarak çıtayı yükseltmiş oldu.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?