Darüşşafaka’da Yunanistan Haftası...

 ›  Haberler  › ↓ 
Darüşşafakalı öğrencilerin ulusal ve uluslararası kültürleri ve mutfaklarını tanımasına yönelik Tüketme Yaşat Komitesi’nin her ay gerçekleştirdiği organizasyon, Kasım'da Yunan mutfağı ve kültürünün bir hafta süreyle tanıtıldığı, geniş kapsamlı bir etkinlikler dizisi olarak düzenlendi. Yunan Kültürü, İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğu iş birliği ile 19-22 Kasım tarihleri arasında Darüşşafaka'daydı!
 
19 Kasım Pazartesi günü, Özel Rum Lisesi öğretmen ve öğrencilerinden oluşan 9 kişilik bir ekip Darüşşafaka Eğitim Kurumları’na gelerek 5. sınıflardan 25 gönüllü öğrenciye Yunan danslarını öğretti.

IMG_9154-kucuk_rsz.jpg

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları gününde Başkonsolos Nikos Matthioudakis, bir grup 5. sınıf, 6. Sınıf ve “Intercultural Communications” kulübü öğrencileriyle bir araya geldi. Başkonsolos’un  anneannesinden kalma bir tarif olan “bifteki me patates” (patatesli köfte) ve yunan salatası yapımını gösterdiği etkinlikte, Yunanistan doğumlu 6.sınıf öğrencisi Eren Gülser de yer aldı.
 
IMG_5299_rsz.jpg
Yunanistan İstanbul Başkonsolosu Nikos Matthioudakis Darüşşafakalı öğrencilerle birlikte yemek yaparken...
 
Şiir Kulübü 20 Kasım’da hazırladığı programla iki kıyının yüreklerini şiirle birleştirdi. Başkonsolos Nikos Matthioudakis, Konsolos yardımcısı Victor Maligoudis, Darüşşafaka Cemiyeti Başkan Vekili Talha Çamaş, Yönetim Kurulu Üyesi Davut Ökütçü, Darüşşafaka mezunlarından Yrd.Doç.Dr. Oğuz Altay, Darüşşafaka Lisesi ve Kampüs Koordinatörü Adnan Ersan, İlkokul ve Ortaokulu Müdürü Çiğdem Kaya, Akademik Koordinatör ve Müdür Baş Yardımcısı Nevzat Kulaberoğlu, 5.sınıflar Müdür Yrd. Neşe Eşer, Projeler Koord. Meltem Ceylan Alibeyoğlu, öğretmenler, 7.sınıf öğrencileri ve Darüşşafaka Cemiyeti çalışanlarının katıldığı şiir dinletisinde mübadeleden yola çıkarak iki ülkenin insanlarının ortak geçmişlerine vurgu yapıldı.
 
IMG_0242-kucuk_rsz.jpg
 
IMG_1307-kucuk_rsz.jpg
Mübadele konulu film ve edebiyat eserlerinin de gündeme geldiği dinletide, Türk ve Yunan şairlerin mübadele konusunda yazdıkları şiirler Türkçe-Yunanca şarkılar eşliğinde dinlendi. 5.sınıf öğrencilerinin bir önceki gün öğrendikleri Yunan danslarından örnekler sergilediği dinletide, Başkonsolos Nikos Matthioudakis ve Konsolos yardımcısı Victor Maligoudis’e Darüşşafaka Cemiyeti Başkan Vekili Talha Çamaş ve Darüşşafaka Lisesi ve Kampüs Koordinatörü Adnan Ersan tarafından birer plaket verildi.
 
IMG_1349-kucuk_rsz.jpg
Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu Konsolos Yardımcısı Victor Maligoudis, Darüşşafaka Cemiyeti Başkan Vekili Talha Çamaş ve Başkonsolos Nikos Matthioudakis Darüşşafakalı öğrencilerle birlikte...
 
Hafta kapsamında ayrıca Çarşamba günü Konsolosluk bünyesinde görev yapan beş Yunanca öğretmeni Darüşşafaka Eğitim Kurumları’na gelerek Hazırlık ve 9.sınıf öğrencilerine 40’ar dakikalık Yunanca tanıtım kursu düzenledi. Öğrencilerin heyecanla katıldıkları bu etkinlik sonunda Dil Günü ile ilgili birer CD de armağan edildi.
 
IMG_5326_rsz.jpg 
Darüşşafakalı öğrencilerin Yunanistan’ı ve Yunan kültürünü daha yakından tanıyabilmesi için düzenlenen Yunanistan Haftası kapsamında ayrıca bir grup Darüşşafakalı ortaokul ve lise öğrencisi Konsolosluğun Taksim’deki Sismanoglio Megaro binasına giderek Yunan Sanatçı Panos Mitsopoulos ile birlikte bir atölye çalışmasına katıldı.
 
DSCN3319-kucuk_rsz.jpg

Hafta kapsamında 4-5.sınıf öğrencilerine belletmenleri akşamları uyumadan önce Aisopos'dan mitler okudu. Yemekhane ekranlarından öğle yemeklerinde bir hafta süresince Yunan ve Yunan kültürü ile ilgili filmler izlendi. Planetaryum’da Astronomi Kulübü öğrencileri adlarını Yunan karakterlerden alan takım yıldızları üzerine çalışmalar yaptı. 9. sınıfların İngilizce derslerinde Mitolojiye giriş konusu, planetaryumdaki çeşitli etkinliklerle işlendi.
 
Darüşşafaka'da Yunanistan Haftası'nın düzenlenmesinde emeği geçen tüm öğrenci ve öğretmenlere teşekkür ederiz: Özgür Meral, Natalia Kozayakova, Selvihan Özel Özcan, Özcan Doğan, Asiye Dila İren, Elif Tekçe, Mehmet Fahri Özbey, Ece Pakkan, Serap Sayim, Aydoğan Eker, Demir Sipahi, Büşra Gürbak, Gülhan Hatipoğlu, Duygu Adalı, Tuğçe Şentürk, Ramazan Çolakoğlu, Necla Güngörmüş, Dilay Kaya, Özlem Gündoğdu, Nevzat Kulaberoğlu, Neşe Eşer, Meltem Ceylan Alibeyoğlu, Faruk Uğurlu
 
IMG_1369-kucuk_rsz.jpg
 
Tüm Haberlere Göz Atın