Darüşşafaka’da Macar Esintisi

 ›  Haberler  › ↓ 
Darüşşafaka Tüketme Yaşat Komitesi tarafından farklı kültürleri tanıtmak ve kültürler arası dostlukları pekiştirmek amacıyla geleneksel olarak düzenlenen etkinlikler kapsamında Darüşşafaka’nın konuğu bu kez Macar kültürüydü... Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu ve İstanbul Macar Kültür ve Dostluk Derneği iş birliğiyle 6-12 Mayıs 2013 tarihleri arasında Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda Macar Haftası etkinlikleri düzenlendi.
 
macar-haftasi-1_rsz.jpg

Macar Haftası’nın 6 Mayıs’taki açılış etkinliğine, İstanbul Macaristan Başkonsolosu Gabor Kiss, İstanbul Macar Kültür ve Dostluk Derneği’nin İstanbul şubesi yetkilileri, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fırat Tekin, Yönetim Kurulu Üyesi Beşir Özmen ile okul müdürlerimiz, Darüşşafakalı öğrenciler ve öğretmenler katıldı.
 
macar-haftasi-4_rsz.jpg

Programda, Başkonsolos Gabor Kiss’in yaptığı açılış konuşmasının ardından Nazım Hikmet’in “Macar Toprağı” isimli şiiri Darüşşafaka öğrencisi Duygu Terzi tarafından Türkçe, Dr. Sadreddin Apaydın tarafından ise Macarca seslendirildi.
 
macar-haftasi-3_rsz.jpg
 
İstanbul Macar Kültür ve Dostluk Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi, 1981 Darüşşafaka mezunu Dr. Erhan Ateş de, “Macar Kültürü” hakkında bir sunum yaptı. Darüşşafaka öğrencisi Emine Nur Kızıldağ ve Dr. Sadreddin Apaydın’ın Türkçe ve Macarca şiir okuduğu açılışta 5-E sınıfı öğrencilerinden oluşan koro da bir Macar halk şarkısı söyledi.
 
macar-haftasi-5_rsz.jpg
 
Başkonsolos Gabor Kiss ve İstanbul Macar Kültür ve Dostluk Derneği’nden Dr. Erdal Salikoğlu’na bu haftanın anısına, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fırat Tekin ve Darüşşafaka Lisesi Müdürü Nevzat Kulaberoğlu tarafından teşekkür plaketleri takdim edildi. Gabor Kiss, etkinlik sonrasında Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle bir araya geldi.
 
macar-haftasi-yeni (6)_rsz.jpg
Macaristan İstanbul Başkonsolosu Gabor Kiss, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fırat Tekin, Dr. Erdal Salikoğlu ve Darüşşafaka Lisesi Müdürü Nevzat Kulaberoğlu 
 
Darüşşafaka’da Macar kültürü etkinlikleri hafta boyunca hız kesmeden devam etti. 
 
Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu işbirliği ile “Budapeşte” konulu bir fotoğraf sergisi açıldı, fotoğraflar eğitim binası 1. katta bir hafta süresince sergilendi. Macaristan ve Türkiye işbirliklerini vurgulayan gazete yazıları, Macar Pulları, Macar Parası ve Macar-Türk kitaplarından oluşan kitap kapaklarından hazırlanan pano da 1. katta sergilendi.
 
macar-haftasi-yeni (2)_rsz.jpg7 Mayıs Salı günü İstanbul Filatelistler Dernegi’nden Dr. İhsan Başaran ve Muzaffer Arda pul koleksiyonculuğuna ilgi duyan Darüşşafakalı öğrencilerle Macar pulları ve pul koleksiyonu üzerine bir  atölye gerçekleştirdi.
 
8 Mayıs Çarşamba günü bahçede Macar çocuk oyunları oynandı ve İstanbul Macar Kültür ve Dostluk Derneği başkanı Dr. Erdal Şalikoğlu, Aşık Veysel türkülerini Macar diliyle seslendirdi.
 
Macar haftası kapsamında ayrıca İlk ve Orta okuldan 25 daimi öğrenciyle Kuruçeşme’deki İstanbul Macar Kültür ve Dostluk Derneği ziyaret edildi.
 
İstanbul Macar Kültür ve Dostluk Derneği, Türk Macar Dostluk haftası anısına özel bir damga hazırladı. 7 Mayıs 2013 Salı günü okulumuza gelen PTT Yeniköy Şubesi yetkilileri öğrencilerin anneler günü için hazırladıkları mektupları damgaladı ve postalanmalarını sağladı.
 
zarf örneği_rsz.jpg
7-12 Mayıs 2013 Darüşşafaka Eğitim Kurumları Macar Haftası nedeniyle 100 adet özel gün zarfı hazırlandı.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?