Darüşşafaka'da İspanyol rüzgârları esti

 ›  Haberler  › ↓ 
ispanya-haftasi-fotolari (10)_rsz.jpg
 
Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nda 12-16 Mayıs 2014 tarihleri arasında İstanbul İspanya Başkonsolosluğu ve Cervantes Enstitüsü iş birliğiyle “İspanya Kültür Haftası” düzenlendi. Darüşşafaka “Tüketme Yaşat Komitesi” tarafından farklı kültürleri tanıtmak, öğrencilere kültürlerarası iletişimin önemi konusunda farkındalık kazandırmak ve kültürlerarası dostlukların pekişmesini sağlamak amacıyla geleneksel olarak düzenlenen etkinlikte bu kez “İspanya kültürü” tanıtıldı.

ispanya-haftasi-fotolari (9)_rsz.jpg
Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu, İspanya İstanbul Başkonsolosu Pablo Benavides Orgaz, Darüşşafaka Ortaokulu Müdürü Ayşe Görey ve İstanbul Cervantes Enstitüsü Müdürü Dr. Pablo Martin Asuero
 
 
İspanyol müzikleri, film ve tanıtım gösterileri ve çeşitli kulüp entegrasyonları çerçevesinde planlanıp düzenlenen haftada 13 Mayıs Salı günü İspanya İstanbul Başkonsolosu Pablo Benavides Orgaz ve İstanbul Cervantes Enstitüsü Müdürü Dr. Pablo Martin Asuero Darüşşafaka’yı ziyaret etti. Yönetim kurulu üyeleri ve okul yöneticileri ile yaptıkları görüşmeden sonra Başkonsolos ve Enstitü Müdürü, 8. sınıf öğrencilerine İspanya ile Türkiye arasındaki ticari, kültürel ve tarihsel gelişim konusunda bilgiler sundu.
 
ispanya-haftasi-fotolari (8)_rsz.jpg
 
İspanya haftası kapsamında bölümler, İspanya tarihi, sanatı, dili ve İspanyol bilim adamları konularında panolar hazırladı. El Sanatları ve Tasarım Kulübü öğrencileri İspanyol Sanatçı Daniela Gutierrez ile Flamenko dans enstrümanı olan “castanet workshop”ı yaptı. Sokak Oyunları Kulübü, İspanyol oyunlarını öğrendi. Kütüphane Kulübü, Cervantes’in ünlü romanı Don Kişot’un tanıtımını yaptı.
 
ispanya-haftasi (2)_rsz.jpg
 
Magazin Kulübü öğrencileri Başkonsolos'la dergileri için röportaj gerçekleştirdi. Öğlen sunulan İspanya mutfağından çıkan leziz yemekleri tatma fırsatı bulan İspanya Başkonsolosu ve Cervantes Enstitüsü Müdürü, yemekleri çok başarılı buldu.
 
13 Mayıs Salı günü okul bahçesinde hazırlanan platformda, İspanyol kültürünün önemli danslarından biri olan “Flamenko” dans gösterisi vardı. Etnik 34 Dans Atölyesi kurucuları Manuel ve Işıl Reina’nın sunduğu Flamenko gösterisi, öğrenciler ve çalışanlar tarafından ilgiyle izlendi.
 
ispanya-haftasi (1)_rsz.jpg
 
Gerek İspanya Kültür Haftası gerekse değerlerin “Vefa Ayı” olması sebebiyle 15 Mayıs 2014 tarihinde 6. sınıf öğrencileri, İspanya’da yaşamış olan ve geçen yıl hayatını kaybeden DŞ’81 mezunu Kutlay Becerikli’nin kabrini ziyaret etti. Hafta boyu sürmesi planlanan bazı etkinlikler, 13 Mayıs 2014 tarihinde Soma’da yaşanan elim maden kazası nedeniyle iptal edildi.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?