Darüşşafaka'da her gün bir etkinlik var!

 ›  Haberler  › ↓ 
hist_hist_afis_7_2012.jpghist_hist_afis_7_2012.jpg

7. “Hişt Hişt, Genç Sait Faik!” Öykü Yazma Yarışması Ödül Töreni 25 Mayıs'ta!
Özel Darüşşafaka Eğitim Kurumları Liseler Arası 7. “Hişt Hişt, Genç Sait Faik!” Öykü Yazma Yarışması'nın sonuçları belli oldu. Türkiye genelinde lise öğrencileri arasında düzenlenen yarışmanın ödül töreni, 25 Mayıs 2012 Cuma günü, saat 13.30’da, Tim Gösteri Merkezi Fettah Aytaç Salonu’nda yapılacak. Anı kitabında yer alan öykülerin ve öğrencilerin adları ile tören programı, 22 Mayıs Salı günü Darüşşafaka Cemiyeti ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nın web sayfalarından duyurulacak. Törene, yarışmaya katılan tüm öğrenci ve öğretmenleri davetlidir
 
3. Salih Zeki Matematik Yarışması’nın sonuçları 1 Haziran’da açıklanacak
Darüşşafaka Lisesi’ni 1882’de birincilikle bitiren ünlü matematikçi Salih Zeki adına İstanbul ortaöğretim öğrencileri arasında düzenlenen “Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması”nın üçüncüsü için geri sayım başladı. Ortaöğretim öğrencilerinin matematik alanında yaratıcı yönlerini ortaya çıkarmak, onları bilimsel araştırma yapmaya özendirmek ve bu alanda İstanbul genelinde öğrencilerin birbirleriyle iletişim ve paylaşımda bulunmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen yarışmada  ön elemeyi geçen projeler, 31 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda sergilenecek. Yarışma sonuçları da 1 Haziran’da Darüşşafaka Eğitim Kurumları Mete Yılmaz Salonu’nda yapılacak törenle açıklanacak.
 
SANAT GECESI DAVETIYE_2012.JPGLUKUS HAYAT DAVETIY_2012.jpg

4. Geleneksel Sanat Gecesi, 4 Haziran’da
Darüşşafakalı öğrencilerin bir yıl boyunca resim, müzik ve dans alanlarında yaptıkları çalışmaları sergiledikleri “Sanat Gecesi”nin dördüncüsü, 4 Haziran 2012 Pazartesi, saat 20.00’de TİM Gösteri Merkezi’nde yapılacak. Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın organizasyonuyla gerçekleşen ve artık geleneksel hale gelen “Sanat Gecesi”nde öğrenciler, eğitim-öğretim yılı boyunca yaptıkları sanatsal çalışmaları konuklarla buluşturuyor.
 
 
Darüşşafaka oyuncuları, 6 Haziran’da yepyeni bir oyunla sahnede!
 Her sene dev bir oyuna hayat veren Darüşşafaka oyuncuları,  6 Haziran Çarşamba günü saat 20.00’de Darüşşafaka TİM Gösteri Merkezi’nde, "Lüküs Hayat'ı Nasıl Bilirdiniz?" isimli oyunla tiyatroseverlerle buluşacak. Bahar Noktası, Oliver, Keşanlı Ali Destanı, Savaş Oyunları’nın ardından Darüşşafaka oyuncaları, bu yıl da herkesin çok iyi bildiği, Türkiye’deki ender müzikal eserlerden “Lüküs Hayat”a farklı bir bakış getiriyor.

İlk kez seyirciyle buluşacak olan "Lüküs Hayat'ı Nasıl Bilirdiniz?" için eğitim yılı boyunca hazırlandıklarını ifade eden drama öğretmeni Elif Tekçe, oyuna ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı:
“Herkesin çok iyi bildiği Lüküs Hayat adlı oyun defalarca izlenmiş, şarkıları oyunu izlemeyenlerin bile dillerine dolanmış Türkiye’deki ender müzikal eserlerden birisi. Batılılaşmanın yarattığı erozyonun mizahla anlatımı. Ancak günümüzde Batılılaşma kavramından çok daha tehlikeli bir erozyon var. Ekonomi… Ekonominin kültürlerdeki negatif erozyonu… Bu sene Darüşşafaka oyuncuları, Lüküs Hayat metniyle çalışmaya başladı.”

Tekçe, oyunu seçme nedenlerini ise şöyle açıklıyor: “Darüşşafaka oyuncuları ile bu oyunu seçme nedenlerimizden biri ekonominin erk oluşturmasıyla birlikte kişilerin lüks ve ihtiyaç arasındaki ayırımı yapamamalarının sonuçlarının tartışılmaya başlanmasıyla gerçekleşti. O zaman lüks ihtiyaç değilse nasıl bir illüzyondur ki hakiki olandan uzaklaşma başlamış olabilir. Bu kavramlar arasında dolaşırken; Lüküs Hayat metinlerinin orta oyunu gibi söze dayanan oyun biçiminden  hareketle, Osmanlı dönemi Geleneksel Türk Tiyatrosu belgelerinden edindiğimiz Curcunabazlar bize Lüküs Hayat’ı nasıl sergilemek istediğimize dair fikirler verdi. Osmanlı şenliklerinde var olan  Curcunabazlar  ve soytarılar Geleneksel Türk Tiyatrosu formalarında sokak tiyatrosu öğeleri taşıyan oyun grubu. Sokak Tiyatrosu daha özgürlükçü ve daha eleştirel tiyatro biçimleri. Peki ya içlerinden birisi bu illüzyona kapılırsa… Lüküs Hayat illüzyonuna girerse o zaman ‘in’ mi olur; ‘out’ mu olur? Bu ‘in’ ve ‘out’ kavramı popüler kültürün kâr amacı gütmesi üzerine yapılandırılmış bir fikirdir. Bu yönüyle popüler kültür bir alkış ve yuhalama kültürüdür. Alkış ve yuhalama, günümüzün yukarıda bahsettiğim gibi ‘in’ ve  ‘out’ şeklinde de ifade edilir. Yarına kalmayacak demektir bu…  Zaten popüler kültürün ‘kalıcılık’ veya ‘kalıcı değerler üretmek’ gibi bir derdi yoktur. O sadece ‘günü kurtarma’ veya ‘vaziyeti idare etme’ esasına dayanır.  O zaman Lüküs Hayat dediğimiz bir illüzyondan ibaret midir?”

Darüşşafaka’da bir eğitim yılı da 8 Haziran’da törenle sona eriyor
Darüşşafaka Eğitim Kurumları, 2011-2012 eğitim-öğretim yılını 8 Haziran’da saat 11.30’da Darüşşafaka TİM Gösteri Merkezi’nde yapılacak törenle kapatacak.
 
138. dönem 25 Haziran’da törenle uğurlanacak
Özel Darüşşafaka Lisesi 138. dönem öğrencileri, 25 Haziran’da Darüşşafaka TİM Gösteri Merkezi’nde saat 17.00’de düzenlenecek törenle, yeni hayatlarına uğurlanacak. Mezunlar için törenden sonra Life GYM’de bir kokteyl de verilecek.

Darüşşafakalıları ve dostlarımızı aramızda görmekten onur duyarız.
 
Etkinliklerimize katılmak isteyenlerin bildirim yapmasını önemle rica ederiz.
LCV: Tülay Keçeci - 0212 286 22 00
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?