Darüşşafaka’da Güney Kore Kültürü Haftası

 ›  Haberler  › ↓ 
kore-haftasi_rsz.jpg
 
Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda 16-20 Aralık 2013 tarihleri arasında Güney Kore Büyükelçiliği ve Kore Turizm Organizasyonu İstanbul Ofisi işbirliği ile “Güney Kore Kültür Haftası” düzenlendi.
 
kore-haftasi (10)_rsz.jpg
 
Darüşşafaka Tüketme Yaşat Komitesi tarafından, farklı kültürleri tanıtmak, öğrencilere kültürlerarası iletişimin önemi konusunda farkındalık kazandırmak ve kültürlerarası dostlukların pekişmesini sağlamak amacıyla geleneksel olarak düzenlenen etkinlikte bu kez Güney Kore kültürü Darüşşafaka’ya misafir oldu. Dünya haritasında Türkiye’den epey uzakta olan Güney Kore, bir hafta süreyle Darüşşafakalıların çok yakınındaydı… Bu güzel fırsattan yararlanan Darüşşafakalı öğrenciler hafta boyunca çok sayıda etkinlikle Güney Kore kültürünü tanıdı ve keyifli zaman geçirdi.
 
kore-etkinligi (5)_rsz.jpg
 
16 Aralık Pazartesi günü gerçekleşen açılışta, kendisi de Darüşşafakalı olan Türkiye Cumhuriyeti Seoul Büyükelçisi Hakan Okçal (DŞ’ 73), 8. ve 12. sınıf öğrencilerimize, öğretmenlerimize, okul yönetimimize ve Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu üyelerine “Türkiye ve Güney Kore ilişkileri” konulu bir seminer verdi. Okçal konuşmasında, Güney Kore ile ilgili çarpıcı bilgiler sundu.
 
kore-etkinligi (11)_rsz.jpg
Türkiye Cumhuriyeti Seoul Büyükelçisi Hakan Okçal (DŞ'73)
 
Kore Savaşı için Kore’ye gitmiş bir Darüşşafaka mezunu olan Kerim Uluç (DŞ’55) ise öğrencilerimizle Kore’deki deneyimlerini paylaştı. Seminere Kore Turizm Organizasyonu İstanbul Ofisi Direktörü Chang Gun Kwon ve Yönetim Asistanı Kübra Atçı da katıldı.
 
kore-etkinligi (15)_rsz.jpg
Kerim Uluç (DŞ'55)
 
17 Aralık Salı günü ise, İstanbul Sejong Enstitüsü işbirliği ile 5. sınıf öğrencilerinin katılımıyla geleneksel Kore oyunu “Jegichagi” etkinliği yapıldı. 
 
kore-haftasi (5)_rsz.jpg
 
Tasarım ve Yaratıcı Yazma Kulübü öğrencilerinin katıldığı Kaligrafi atölyesi düzenlendi. 
 
kore-etkinligi-yeni-4_rsz.jpg
 
Tüm okulun coşkuyla izlediği bir Kore Dansları gösterisi sergilendi.
 
kore-haftasi (14)_rsz.jpg
 
French, German, Çevre ve Magazin Kulübü öğrencilerinin katıldığı bir Korece dersi gerçekleştirildi.
 
kore-etkinligi-yeni-3_rsz.jpg
 
19 Aralık Perşembe günü, Kore Cumhuriyeti Büyükelçisi Lee Sangkyu Darüşşafaka’yı ziyaret etti.
 
kore-en-yeni (2)_rsz.jpg
Kore Cumhuriyeti Büyükelçisi Lee Sangkyu, öğrenciler, öğretmenler, Darüşşafaka Cemiyeti ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları Yöneticileri ile... 
 
Lee Sangkyu, Kore-Türkiye ilişkileri konulu bir seminer verdi.
 
kore-en-yeni (4)_rsz.jpg

Lee Sangkyu'ya, Darüşşafaka öğrencisi Esra Erol'un çektiği bir fotoğraf armağan olarak takdim edildi.
 
kore-en-yeni (1)_rsz.jpg
 
Perşembe günü ayrıca, öğrencilerimizin katılımıyla İstanbul Gaya Restoran asçısı Lee Young Hi rehberliğinde bir Kore yemeği yapma etkinliği düzenlendi.
 
kore-en-yeni (3)_rsz.jpg
 
Öğle yemeğinde Kore yemekleri yendi. “Mükemmel Aşçı -LE GRAND CHEF” adlı Kore filminin gösterimi yapıldı. 
 
Tüm hafta boyunca devam eden etkinlikler de vardı. Kore Turizm Ofisi işbirliği ile Eğitim Kurumları 1. katta bir resim sergisi ve "Güney Kore'de Teknoloji" başlıklı bir pano sergilendi. Kütüphanede de Kore ile ilgili bir kitap sergisi düzenlendi. Hafta boyunca ayrıca, yemekhanede Kore müzikleri yayını yapıldı, yemekhaneye yerleştirilen LCD ekranlardan Kore ile ilgili belgeseller/tanıtım videoları gösterildi.
 
kore-etkinligi-yeni_rsz.jpg

 
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?