Darüşşafaka’da bir eğitim-öğretim yılı da törenle kapandı

 ›  Haberler  › ↓ 
kapanistoreni_08062012_3.JPG
Darüşşafaka Eğitim Kurumları 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı, 8 Haziran’da TİM Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törenle kapandı. Törene; Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, Başkan Vekilleri Talha Çamaş ve Fırat Tekin, Yönetim Kurulu Üyesi Beşir Özmen, Lise Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Adnan Ersan, İlköğretim Okul Müdürü Çiğdem Kaya, öğrenciler, öğretmenler, veliler ve çok sayıda konuk katıldı.
    
kapanistoreni_08062012_ersan.JPGAdnan Ersan: “Okullar sadece diploma dağıtan kurumlar değildir”
Törenin açılış konuşmasını yapan Ersan, “Hayattaki en hakiki mürşit ilimdir sözüne sadık kaldık. Biliyoruz ki evrensel kurumlar belli bir öğrenim düzeyine gelmiş bireyleri aklın, bilimin ışığında aydın ve nitelikli insanlar olarak yetiştirir. Çağdaş bir okulun varlığı, evrensel niteliğin korunması ve her şeyden önce bilimsel ve yönetsel akademik liyakata önem veren demokratik bir ortamın sağlanmasına bağlıdır. Okullar sadece diploma dağıtan değil, bilgi üreten, ülkeye ekonomik değer kazandıran, bilimsel gelişmeye öncelik eden, üst okullara ve hayata hazırlayan kurumlardır. Cumhuriyetin temel kurumlarından olan okullarımız Türkiye’nin aydınlanma çabalarında hep ön sıralarda yer almışlardır. Türkiye’nin aydınlık geleceğinde önemli bir yeri olan Darüşşafaka Eğitim Kurumları da ülkemizin çağdaşlık yürüyüşünde, başarıya ulaşmasında, öncü okul olma özelliğini korumuş, her yönüyle öğretmeni, mezunu ve öğrencisiyle, örnek olmaya devam etmektedir,” dedi.  Ersan, sözlerini şöyle noktaladı:  “Tüm Darüşşafakalılar ve öğrencilerim Yüce Atatürk’ün ilke ve devrimleriyle aydınlattığı yolda ilerlemekten hiçbir zaman vazgeçmeyeceğine, ulusun duyduğu güvene layık olmak, Cumhuriyetin değerlerini ve kazanımlarını geleceğe taşımak için özveriyle çalışacağına yürekten inanıyorum.”
 
 
kapanistoreni_08062012_zy.JPGZekeriya Yıldırım: “Hedeflerimizi büyük, ufkumuzu geniş tutmak zorundayız”
Ardından kürsüye gelen Zekeriya Yıldırım geride bırakılan yılın muhasebesini yaparak, “Ders yılının başında size zirveye var mısınız demiştim siz de varız demiştiniz. Yıl içinde bizi gururlandıran bireysel başarıları fazlasıyla yaşadık. Üniversite giriş sınavında ilk 500’e, 5.000’e, 10.000’e giren ablalarınızla, ağabeylerinizle, Okulistik sınavlarında Türkiye birincisi olan küçük kardeşlerinizle iftihar ettik. Ama ısrarla zirveye çıkmak yerine eteklerde gezmeyi tercih edenler olduğunu da görüyor ve üzülüyoruz” diye konuştu.
Edebiyat ve sosyal bilimler dalında Fettah Aytaç Ödülü’ne layık bir başarının olmamasından ötürü duyulan üzüntüyü dile getiren Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: “Çocuklar, bakın bir konuda anlaşalım. Darüşşafaka’da başarılı olmak sınıf geçmek kadar çaba göstermek değildir. Bizler dahil Darüşşafakalılara düşen en az kendilerinden önce aynı sıralarda oturan, aynı görevlerde bulunanların başarılarını tekrarlamak, onları aşmaktır. Daha önce de söylemiştim, biz kendimizle yarışmak zorundayız. Hedeflerimizi büyük, ufkumuzu geniş tutmak zorundayız. Günü kurtaracak adımlar, başarılar bize yakışmaz. Not ortalaması ile ikmale kalarak sınıf geçmek bize yakışmaz. Bakın Cumhuriyetimizin kurucusu, önderimiz Atatürk, Türk, öğün, güven derken çalış da demiş. Burada bulunan, bulunmayan bütün velilere sesleniyorum. Lütfen bize, yöneticilerimize ve öğretmenlerimize yardımcı olun. Seçme sınavıyla Darüşşafaka’ya giren çocuklarımız Darüşşafaka’dan mezun olunca da hayatın her aşamasındaki sınavları geçsinler istiyoruz. Hep önde olsunlar istiyoruz. Başarılarıyla hep birlikte iftihar edelim istiyoruz. Şimdiden söylüyorum, önümüzdeki yıl öğretmenlerimizden sizi daha çok çalıştırmalarını isteyeceğiz. Umarım söylediklerim kulağınızda yer eder, yaz tatilinizin keyfini çıkarırken, arada sırada hatırlar belki siz de benim kulaklarımı çınlatırsınız.”
 
kapanistoreni_08062012_1.JPG
 
Darüşşafaka’da birinci yılını tamamlayan beşinci sınıf öğrencisi Mert Acar’ın konuşmasının ardından dönem birincileri; Hayal Kıymetli (147. dönem), Ceyda Yalçın  (146. dönem),  Zeynep Tuna (145. dönem),  Yakuphan Emre Kendir (144. dönem),  Ahmet Cüce  (143. dönem), Ali Demir (142. dönem), Kubilay Elmacı (141. dönem),  Tuğçe Delipınar  (140. dönem), İrem Durdağ (139. dönem) ve Füsun Cemre Karaoğlan’a (138. dönem) ödülleri Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Eğitim Komisyonu Başkanı Talha Çamaş, Lise Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Adnan Ersan ile İlköğretim Müdürü Çiğdem Kaya tarafından takdim edildi.
 
kapanistoreni_08062012.JPG
Fettah Aytaç Ödülleri, sahiplerine Zekeriya Yıldırım tarafından takdim edildi.
 
İlköğretim okulunda yıl içinde yapılan deneme sınavlarında alınan başarılara göre öğretmenlerin de ödüllendirildiği törende; Fettah Aytaç Ödülleri, Nazime Antel Ödülleri ve ilk kez verilen Cihat Örge-Halit Ziya Yılmayan Sosyal Sorumluluk Ödülü de sahipleriyle buluştu.
 

DSC_0041.JPG
Cihat Örge-Halit Ziya Yılmayan Sosyal Sorumluluk Ödülü, Beşir Özmen tarafından "Ek Ders Zili Çaldı" projesini uygulayan Uluslararası Projeler Kulübü öğrencileri ile danışman öğretmenleri Alper Etyemez'e takdim edildi.

kapanistoreni_08062012_2.JPG
İngilizce alanında verilen Nazime Antel Ödülü, Fırat Tekin tarafından Avrupa Sınıfı Projesi'ne seçilen Ebru Peközer ve öğretmeni Eda Bozyiğit'e takdim edildi.

2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı Kapanış Töreni Fotoğraf Galerisi

Tüm Haberlere Göz Atın