Darüşşafaka'da 4. İnsan Hakları ve Demokrasi Etkinliği

 ›  Haberler  › ↓ 
insan-haklari-demokrasi-etkinligi (2)_rsz.jpg
Darüşşafaka Lisesi bu yıl dördüncü kez İnsan Hakları ve Demokrasi etkinliğine ev sahipliği yaptı. İstanbul Liseler Arası Felsefe Kulüpleri platformuyla çıkılan yolda artık Darüşşafaka ile özdeşleşmiş bir etkinlik olan İnsan Hakları ve Demokrasi etkinliğinin dördüncüsü, 6 Aralık 2013 Cuma günü Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nda düzenlendi. 
 
Dünya İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası’nda düzenlenen etkinliğe konunun uzmanı akademisyen ve gazetecilerlerle İstanbul ve çevre illerden 300’ün üzerinde lise öğrencisi ve rehber öğretmeni konuk oldu.
 
insan-haklari-demokrasi-etkinligi (3)_rsz.jpginsan-haklari-demokrasi-etkinligi (4)_rsz.jpg
insan-haklari-demokrasi-etkinligi_rsz.jpginsan-haklari-demokrasi-etkinligi (1)_rsz.jpg
Öğrenciler atölye çalışmalarına katıldı, alanının önemli isimleri atölyeleri yönetti, öğrencilerle interaktif bir ortamda tartıştı ve sonuç bildirileriyle etkinlik sona erdi. 
 
Bu yıl “Medya ve İnsan Hakları “ana teması ile düzenlenen etkinliğin atölye isimleri ve yöneticileri şöyleydi:
 
​1- Medyada Kadın Hakları (Doç.Dr. Aslı Makaracı/Bahçeşehir Üni.)
2- Yaşam Hakkı İhlalleri Konusunda Medyanın Tavrı (Dr.Aslıhan Öztezel/Bahçeşehir Üni.)
3- Azınlık Medyası (Hayko Bağdat/Gazeteci)
4- Medyada Azınlık Algısı (Garo Paylan/Eğitim Yöneticisi)
5- Medya ve İnsan (Yrd. Doç.Dr.Ulaş Başar Gezgin/Evrensel Gazetesi ve Bianet Yazarı)
6- Basın Özgürlüğü ve Güncel Davalar (Yrd. Doç.Dr. Murat Önok/Koç Üni. öğretim görevlisi ve Basın Konseyi İkinci Başkanı)
7- Sermaye ve Medya (Mustafa Kemal Erdemol/Cumhuriyet Gazetesi)
8- Haber Hakkı ve Basının Tarafsızlığı Problemi (Gülçin Gülan/Felsefeci-Cumhuriyet Gazetesi)
 
Dünya İnsan Hakları Haftası etkinlikleri çerçevesinde 6 Aralık 2013 Cuma günü ayrıca Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza Hukuku Öğretim Görevlisi Dr. Aslıhan Öztezel, Darüşşafakalı öğrenciler ile buluştu.
 
İnsan haklarının doğuşu, gelişmesi, insan ve vatandaşlık hakları konulu bilgilendirme ve sohbet toplantısı, Darüşşafakalı öğrencilerin farkındalığının artırılması ve bilinçlendirilmesine yönelik olarak gerçekleştirildi. Etkinlik interaktif bir ortamda  gerçekleşti ve ardından öğrenciler insan haklarının gelişimine yönelik bir film izleyerek öğrendiklerini pekiştirdi. Programın uzantısı olarak okul koridorlarına kurulan stantlarla öğrenciler bu konulardaki bilgilerini geliştirecek kısa filmler izleyerek günü tamamladı.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?