Darüşşafaka’da 23 Nisan coşkusu...

 ›  Haberler  › ↓ 


                                            "Darüşşafaka Eğitim Kurumları 4. sınıf öğrencileri"

Ulu Önder Atatürk’ün dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 91. yılı Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda coşkuyla kutlandı. Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeleri, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın idareci, öğretmen ve öğrencilerinin yanı sıra rezidans bağışçılarının katıldığı 23 Nisan kutlama programı çerçevesinde 146. dönem öğrencileri "Ve Öğrensin Dünya Arkadaşlığı..." adlı çalışmayı sahneledi.

Sahnede küçüklerin coşkusu, kostümlerinde ise büyüklerin el emeği vardı. Koro öğrencileri Şenesesenevler Rezidans’taki değerli büyüklerinin onlar için özenle boyadığı tişörtleri giydi.

Rezidans sakinlerinin sahnede ışıl ışıl parlayan öğrencileri seyrederken  yüzlerinde gurur, gözlerinde yaş vardı.

Daçkalılar sahneye koydukları “Ve Öğrensin Dünya Arkadaşlığı” çalışmasıyla rezidanslarda yaşayan  büyüklerine, okul idarecilerine, öğretmenlerine ve Darüşşafakalılara, ulusun egemenliğin ve geleceğin umutla dolu olduğuna dair olan inançları tazeledi.

"Ve Öğrensin Dünya Arkadaşlığı” dileğiyle başlayan gösteri, Darüşşafakalılara yaraşan bir sözle bitti:

Ve Öğrensin Dünya Arkadaşlığı” dileğiyle başlayan gösteri, Darüşşafakalılara yaraşan bir sözle bitti:

"EN MÜKEMMELİ DOĞACAK BİZDEN...   146. KERE SÖZÜMÜZDÜR...”23 Nisan Şenliği’nde Darüşşafakalı çocuklar doyasıya eğlendi
Törenin ardından Darüşşafaka Futbol Sahası’nda Darüşşafaka Çocuk Şenliği başladı. Öğrenciler şenlikte şişme oyun parkurlarından takım oyunlarına tüm aktivitelere katılma fırsatı buldu. Yapılan pek çok ikramın yanı sıra çocukların vazgeçilmezi dondurma da unutulmadı.

Tüm çocukların 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.

Darüşşafakalı çocuklar başarıdan başarıya koşuyor
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda “En mükemmeli doğacak bizden” diye söz veren Darüşşafakalı öğrenciler bilim, sanat, spor gibi alanlarda elde ettikleri başarılarla bu sözlerini tutacaklarını ispatlıyor. İşte Daçkalı öğrencilerin 2010-2011 eğitim-öğretim yılında imza attıkları başarılar birkaç örnek…

Darüşşafaka Küçük Erkekler Basketbol Takımı’ndan bir başarı daha
Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve 12 takımın mücadele ettiği Basketbol Turnuvası’nda, “Darüşşafaka Küçük Erkekler Basketbol Takımı” son maçında Emirgan İlköğretim Okulu’nu “36-22” yenerek, Sarıyer 3.’sü oldu.

Küçük Erkekler Basketbol Takımı Öğrencileri:
Bayram Ali YILDIRIM, Mert Fatih AYDAL, Kerem SEYHAN, Mustafa Buğra UCA, Kadirhan YAVUZ, Kerem Cem KIZMAZCAN, Kerim Can KIZMAZCAN, Cemil YAVUZ, Yusuf KAPAN, Osman AKTAŞ, M.Samet KARAKUŞ, Adem BULUT, Mustafa KANGAL.

Müzik yarışmasında da farkımızı gösterdik
Hisar Okulları Liselerarası Müzik Yarışması'nın 16 Nisan 2011 tarihinde yapılan finalinde Darüşşafaka Eğitim Kurumları Orkestrası, 48 okul arasından “En İyi Orkestra” dalında ikinci, “En İyi Yorum” dalında ikinci, “En İyi Beste” dalında ise birinci  oldu. Ayrıca, öğrencimiz Batuhan Aşan dünyanın en önemli müzik akademilerinden biri olan Berklee Academy (Berklee College of Music)’de  yaz okulu programına burslu olarak gitmeye hak kazandı.

Darüşşafakalı Öğrencilere Tübitak’tan Ödül
TÜBİTAK tarafından her yıl düzenlenen ve 2010-2011 eğitim-öğretim döneminde dokuz dalda 454 proje başvurusu yapılan “Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması”nda Darüşşafaka Eğitim Kurumları öğrencileri, “Biyoloji” dalında; Pelin Etgü danışmanlığında Simge Başmak-Bahar İpek Gündoğmuş, “Fizik” dalında; Dünya Doğan Yılmaz danışmanlığında Cemre Karaoğlan-Emrullah Adan, “Matematik dalında; Osman Yılmaz danışmanlığında Ali Denizhan Kara-Furkan Doğru, “Tarih” dalında; Oya Lebibe Akgül danışmanlığında Sumru Aytekin-Gözde Eda Efe ve “Sosyoloji” dalında; Okan Uzelli danışmanlığında Tuğba Eke-Çağla Çakır’ın projeleri ön elemeyi geçerek 29-31 Mart tarihleri arasında YTÜ Davutpaşa yerleşkesinde gerçekleştirilen sergiye katılmaya hak kazandı. Projelerle ilgili jüri incelemesi tamamlandıktan sonra 1 Nisan 2011 tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi Beşiktaş yerleşkesi Oditoryumu’nda düzenlenen ödül töreninde değerlendirme sonuçları açıklandı. “Sosyoloji” dalında “Şiddet Suçu ve Üniversite Öğrencilerinde Şiddet Suçu Algısı” konulu proje, 1.’lik derecesini elde ederek, 13-17 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da yapılacak final sergisine katılmaya hak kazandı. “Tarih” dalında ise “Bizans Dönemi Yapılarının Osmanlı Dönemindeki Kullanımları– Bir Ayrıntı: Koca Mustafa Paşa (Sümbül Efendi) Camii” konulu proje ise 2.’lik ödülü layık bulundu.
 
Darüşşafakalı öğrenciler Türkiye’yi temsil ediyor
Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın öğrencileri 26 – 27 Mart 2011 tarihlerinde Robert Kolej’de düzenlenen (Destination Imagination Turkey) DITURK AVRASYA TURNUVASI’nda başarılarını bir kez daha kanıtladı. İlköğretim birinci kademe öğrencileri Emine Beyza Usta, Elif Çağla Karanfil, Hüseyin Çalışkan, Övünç Cem Aksüt, Nisa Nur Akkerman, Mümine Bengisu Şahin, Emine Şevval Aygül, öğretmenleri Dahiye Tütüncü, Melis Banu Güzeldere ve Tülin Burgun liderliğinde kategorilerinde birinci olarak Türkiye’yi ve okulumuzu  25–28 Mayıs 2011 tarihlerinde Amerika’nın Knoxville eyaletinde düzenlenecek “Global Finals 2011” yarışmasında temsil edecek. Aynı yarışmada kendi kategorilerinde mücadele eden lise öğrencilerimiz, İlayda Mağden, Dilan Demir, Ayşegül Güldaş, Tuğçe Delipınar, Rafet Güven, Batuhan Şuayipoğlu ve Hilal Sekban ise öğretmenleri Selda Baş ve Paul Mcinerney liderliğinde Türkiye ikincisi oldu.
 

 

Tüm Haberlere Göz Atın