Darüşşafaka'da 2012-2013 ders yılı törenle kapandı

 ›  Haberler  › ↓ 
okul_kapanis_14062013_1.JPG
Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda 2012-2013 eğitim ve öğretim yılı 14 Haziran’da Darüşafaka TİM Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törenle kapandı.
 
okul_kapanis_14062013_2.JPG
 
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törene; Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Başkan Vekilleri Adnan Dovan ile Fırat Tekin, Yönetim Kurulu Üyesi Davut Ökütçü, Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu, Darüşşafaka öğrencileri, öğretmenleri ve velileri katıldı.
 
Nevzat Kulaberoğlu:
Sizleri, birer çiçek tohumu olarak ülkemin ve dünyanın tüm semalarına serpiyorum”
 
okul_kapanis_14062013_3.JPGArdından kürsüye gelen Nevzat Kulaberoğlu, “Bizler bir yıl boyunca her insanın bir değer olduğu inancı içinde her birinizin yeteneklerini ortaya çıkarıp, geliştirmeye, sizleri akademik sosyal ve kültürel olarak en iyi düzeye getirmeye, her birinizin birer iyi insan olmanız için tüm iyi niyetimizle ve çabamızla gayret ettik. Bu inançla eğer, hayatınıza bir pencere açıp, temelinize birkaç damla su, ufkunuza bir tutam ışık olduysak, ne mutlu bize” dedi.
Öğrencilerden yaz tatilini iyi  değerlendirini isteyen Kulaberoğlu, “İyi dinlenin, sevdiğiniz ve istediğiniz şeyleri yapınız, Eylül’de dönüşte Haziran 2014’e kadar yetecek enerji ve motivasyonu depolayınız” diye konuştu. Darüşşafaka’dan ayrılma vamkti gelen 12. sınıf öğrencilerine seslenen Kulaberoğlu, “Bugün bir yaşam merdivenine tırmanmaya başladığınız andan itibaren sizin için yeni bir hayat başlamaktadır. Geleceğinize bir ışık tutar umuduyla son bir ders olarak, bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Tüm yaşam sürecinin içinde sürekli okuyun, kendinizi çağın gerisinde bırakmayın. İlmin en doğru yol olduğu bilinci içinde olun. Kendiniz ve başkalarıyla yarışın. Kendi mutluluğunuzla yetinmeyip, toplumun ve Darüşşafaka’nın mutluluğu için de çalışın. Birbirinizi sevin ve paylaşmayı bilin. Araştırıcı ve yaratıcı olun. Fikirlerinizi demokratik zeminlerde tartışın. Başkalarının fikirlerine saygılı olun. Kendinize güvenin, güvensizlik insanları başarısız kılar. Sizleri, bu duygularla birer çiçek tohumu olarak ülkemin ve dünyanın tüm semalarına serpiyorum. Gittiğiniz her yerde sevgiyi, saygıyı, kardeşliği ve barışı ve de Darüşşafaka ruhunu yeşertin. Sizleri güzel ve yararlı işlerde görmek, emeğimizin semeresi olacaktır”  görüşlerini dile getirdi.
 
Talha Çamaş:
“Darüşşafakamızın 150.yılı kutlayabiliyorsak, bunu bizden önceki kuşaklara borçluyuz”
 
okul_kapanis_14062013_4.JPG
 
Ardından konuşan Talha Çamaş,  Darüşşafaka’nın 150. Yılını kutladığına dikkat çekerek,  “Ne mutlu ki bizler Darüşşafakamızın 150. yılına ulaşmasına tanıklık ediyoruz ve  150. yıl coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz. Ancak madalyonun bir yüzü daha var. Darüşşafakamızı geleceğe daha güçlü taşıyabilmek için sorumluluklarımız da artıyor. Bu sorumluluk hepimizin! Bugün bizler Darüşşafakamızın 150. Yılı kutlayabiliyorsak, bunu bizden önceki kuşaklara borçluyuz. Evet, Darüşşafaka bir buçuk asırdır halkımızın hiç eksilmeyen desteğini alabilmiş yegane kuruluştur. Ancak halkımız bugüne kadar Darüşşafaka’dan desteğini hiç çekmediyse bunda en büyük pay burada yetişen ağabeyleriniz ve ablalarınıza ait. Çünkü gerek hayattaki duruşlarıyla, gerek yaptıkları işlerle hep toplumun saygısını kazandılar. Hep örnek oldular, rol model oluşturdular. Darüşşafaka, “iyi, çalışkan, dürüst, aydın, bilgili, özgüvenli” insan yetiştirir imajını yarattılar! Halkımız Darüşşafakalıları sevdi ve onlar gibi insanlar yetişsin diye Daçka’ya desteğini sürdürdü” dedi. 
 
okul_kapanis_14062013_12.JPG
Çamaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Hedefimiz; Darüşşafaka’dan ayrılma vakti geldiğinde her birinizin tam donanımlı olarak hayata atılmasını sağlamak. Ve bunun içinde sizlere daima çağın en ileri eğitim olanağını sunmak, sunmaya  devam etmek. Bu süreçte sizlerin görüşleri de tabii ki bizler için çok önemli…  Her zaman sizler için daha farklı neler yapabileceğini okul yöneticileriniz ile daima  paylaşabilirsiniz! Unutmayın, Darüşşafaka, tüm öğrencilerin düşüncelerini dile getirebildiği bir okul ve yuvadır.” Darüşşafaka’da görev yapan öğretmenlere de seslenen Çamaş, “Pırıl pırıl Daçkalılar sizlerin ellerinde yetişiyor. 7/24 yaşayan Darüşşafakamızda öğrencilerimizin yeteneklerini keşfetmeleri ve geliştirmeleri için var gücünüzle çalışıyorsunuz. Tüm kaynaklarınızı, birikiminizi ve yüreğinizi, gençlerimizin iyi yetişmesi ve ülkemizin aydınlık yarınlara kavuşması için ortaya koyuyorsunuz. Sizlere ne kadar teşekkür etsek az” dedi. Çamaş, çocuklarını Darüşşafaka’ya emanet eden velilere ise şöyle seslendi: “Sizler, Darüşşafaka Ailesi’nin vazgeçilmez parçasısınız. Sizlerle iletişim bizler için çok önemsiyoruz. Bütün velilerimizin bir Darüşşafaka gönüllüsü gibi çalıştığını, bulunduğu her ortamda Darüşşafaka’yı tanıttığını biliyoruz. Sizlerin yanımızda olduğunu bilmek bizlere güç veriyor ve geleceğe umudumuzu artırıyor.”
 
Aysun Yıldız Yılmaz: “Artık okuluma iyice alıştım”
 
okul_kapanis_14062013_5.JPG
 
Törenin son konuşmacısı ise Darüşşafaka’daki birinci yılını geride bırakarak  5. sınıfa geçen Aysun Yıldız Yılmaz oldu. Yılmaz konuşmasında duygu ve düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi: “Okula geldiğim ilk gün çok garip duygular içindeydim. Mutlu muydum üzgün müydüm duygularım bir anda değişiyordu. Ailemden ayrıldıktan sonra ağladım ve biraz korktum. Çünkü okul, bizim mahalle kadardı ve ben kaybolurum diye korkuyordum. Artık okuluma iyice alıştım. Sınıf öğretmenlerimiz sayesinde çok da başarılıyız. Onlar bize bir şeyler öğretmek için ellerinden geleni yapıyorlar ve biz onlar sayesinde en iyi yerlere gidiyoruz. Eskiden jimnastik yapanları gördüğümde çok etkileniyordum. Anneme ‘Beni de jimnastiğe yazdırır mısın?’ diye sormuştum ama bizim oralarda hiç spor tesisi yoktu. Darüşşafaka’ya geldiğimde jimnastik öğretmenim sayesinde ben de çok etkilendiğim hareketleri yapabiliyorum. İyi yüzebiliyorum, hatta yüzmede üçüncü oldum. Eski okulum da kızlarında futbol oynadığını bilmiyordum. Burada futbol da oynuyorum. Yıl sonu geldi. Üzgünüm. Çünkü okuluma çok bağlandım ve okulumdan gitmek istemiyorum. Ama bir yandan da üç ay ailemle olacağımdan mutluyum. Tatil sonunda okuluma dönmeyi ve arkadaşlarıma kavuşmayı iple çekeceğim.”
 

 okul_kapanis_14062013_6.JPG

 Konuşmaların ardından dönem birincileri; Nisanur Bayraktar (4-C / 148. Dönem), Hayel Kıymetli (5-A / 147.Dönem), Ceyda Yalçın (6-C  / 146.Dönem), Zeynep Tuna (7-C / 145. Dönem), Yakuphan Emre Kendir (8-D / 144.Dönem),  Gökalp Gülderen (Hz-B / 143.Dönem), Tuğçe Açıkalın (9-A / 142.Dönem), Kubilay Elmacı (10-A  / 141.Dönem), Tuğçe Delipınar  (11-A  / 140.Dönem) ve  İrem Durdağ'a (12-A / 139.Dönem) ödülleri,  Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Eğitim Komisyonu Başkanı Adnan Dovan ile  Lise Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu tarafından takdim edildi.
 
okul_kapanis_14062013_7.JPG
 
Törende; Darüşşafaka’da İngilizce eğitimi başlatan ve kız öğrencilerin kabul edilmesini sağlayan Fettah Aytaç’ın anısına  sosyal bilimler, matematik, sanat, teknoloji, spor alanlarında okul dışı etkinliklerde en iyi dereceleri alan öğrencilere verilen “Fettah Aytaç Ödülleri”, İngilizce alanında başarılı öğrencilere verilen “Nazıma Antel Ödülleri” ile  "Cihat Örge-Halit Ziya Yılmayan Sosyal Sorumluluk Ödülü" yeni sahipleriyle buluştu.
 

 okul_kapanis_14062013_11.JPGokul_kapanis_14062013_14.JPG

 
Törende; Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nda 11 yıldır görev yapan ve bu yıl emekliye ayrılan Türkçe Bölüm Başkanı Gülsün Kaya'ya hizmetlerinden ötürü Talha Çamaş tarafından teşekkür plaketi takdim edilirken, Darüşşafaka Pop Orkestrası da mini bir konser verdi. 
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?