Darüşşafaka'da 2. kez Model United Nations Konferansı düzenlendi

 ›  Haberler  › ↓ 
Darussafaka_MUN (1)_rsz.jpg
 
17-19 Ekim 2014 tarihlerinde Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda ikinci kez düzenlenen Model United Nations (MUN) Konferansı’na hem İstanbul hem de diğer illerinden ilgi büyüktü.
 
Darussafaka_MUN (3)_rsz.jpg
 
24 misafir okuldan toplam 150 öğrencinin katıldığı konferans; silahsızlanma, çevre, insan hakları, güvenlik, siyasal, özel ve tarihle ilgili konuların ele alındığı yedi komiteden oluştu. Üç gün boyunca öğrencilere 21 danışman öğretmen eşlik etti. 
 
Konferansı düzenleyen Darüşşafakalı öğrencilerimiz: Yönetim Kurulu Nurhan Suna Yüce, Arda Mert Ok, Onur Türkan, Emrecan Yıldız, Erencan Oranlı,  Muradiye Kaya, Ali Demir, Letisya Doğan; Delegeler, Emre Hergünaç Alihan Güneruz, Büşra Kevran, Aleyna İnanç, Berna Öz, Cem Numan Esin, Şan Edosa İmuetinyan, İlayda Salkım, Ayça Öztürk, Şeyma Delipınar; Basın olarak, Ebru Peközer, Ece Kanbur, Ülkü Sarıkaya, Kardelen Topal, Mete Arslan, Murathan Tabak, Gül Açıkalın, Gönül Kurt; yardımcı öğrenciler, Çisil Üstüniş, Özge Danacı, Gülşah Aşık, Helin Zere, Elvan Hatipoğlu, Simay Kavraz, Remziye Çelebi, Mert Fatih Aydal, Umut Deniz Tilki, Duygu Argus, Lidya Zarif, Deniz Şengün, Yaren Kaynar, Doğa Eyin, Yasemim Yur, Gökşen Avcıoğlu, Yiğit Fatih Çakıllı, Oya Ceyda Kondu, Deniz Bengisu Bağcı olmuştur.
 
Darussafaka_MUN (8)_rsz.jpg
 
Konferansın açılışına “Ana Konuşmacı” olarak davet edilen Merkez Bankası eski Başkan Vekili, Yıldırım Danışmanlık kurucusu, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu eski Başkanı ve Darüşşafaka Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım yaptığı konuşmada, “Ülkelerin ekonomik çıkarlarının dış politikaya etkileri ile ilgili yapacak olduğum bu konuşmamla, umarım üç gün sürecek olan bu konferans süresince insan hakları, eşitlik, refah ve dünyada barışa ulaşmak için öneriler üretirken sizlere yardımcı olmuş olacağım. Gelecek sizsiniz ve doğal olarak o geleceği yürüteceğiniz rollerle sizler şekillendireceksiniz.”
 
Darussafaka_MUN (2)_rsz.jpgDarussafaka_MUN (4)_rsz.jpg
Zekeriya Yıldırım                                                           Nevzat Kulaberoğlu
 
Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu ise yaptığı açılış konuşmasında, “İnanıyorum ki, bu tarz organizasyonlar öğrencilerimizin sahip olması gereken uluslararası bakış açısı ve iletişim becerilerine katkıda bulunmaktadır. Dünyamızın sorunlarını çözecek ve daha iyi bir dünya yaratacak liderlerin bugün aramızda olduğunu biliyorum.  Değişik okullardan birlikte çalışmak için bu konferansa katılan temsilciler, uygulamanın teoriden daha önemli olduğunu yaşayarak öğreniyorlar. Öğrencilerin potansiyellerinin başarıya dönüşmesini görmek en büyük mutluluğumuzdur. İhtiyacımız olan şey sadece küresel ekonomi değil, aynı zamanda küreselleşmiş toplumdur. Bunu sağlamak için ayrımcılık ve gelir eşitsizliğini ortadan kaldırmamız gerekir. Bu küresel toplumu yaratacağımıza yürekten inanıyorum. Gençler ne kadar erken dünya sorunlarıyla ilgili çalışmaya yönlendirilirlerse, dünya o kadar hızlı gelişir.”  
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?