Darüşşafaka, Cumhuriyet’in 100. yılında nesilleri buluşturdu

 ›  Haberler  › ↓ 

Türk eğitim tarihinin ilk sivil toplum kuruluşları arasında yer alan Darüşşafaka Cemiyeti, Cumhuriyet'in 100. yılını tüm gün süren etkinliklerle, büyük bir coşkuyla kutladı.  Yaşamlarını Darüşşafaka Rezidanslarında sürdüren ve çoğu Cumhuriyetin ilk yıllarına şahitlik etmiş bağışçıları ile öğrencilerini buluşturan Darüşşafaka Cemiyeti, nesiller arasında köprü kurdu.

Cumhuriyet’in 100. yılı kutlamaları, Darüşşafaka Cemiyeti'nin 160. yılı ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nın 150. kuruluş yıl dönümüyle taçlandı.  Darüşşafaka Cemiyeti, Cumhuriyet'in 100. yılını sabah Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda tüm öğrencilerin katıldığı bir tören ve akşamında ise Elite World Grand İstanbul Küçükyalı’da gerçekleştirilen Darüşşafaka Rezidanslarında yaşayan bağışçılarıyla öğrencilerinin katıldığı bir etkinlikle kutladı.

Darüşşafaka Ailesi, sabah gerçekleştirilen törenin ardından Cumhuriyet'in 100. yılını büyük bir aile olarak karşılamak üzere Elite World Hotels & Resorts'un ev sahipliğinde akşam bir araya geldi.  Etkinlik, yaşamlarını Darüşşafaka Rezidanslarında sürdüren, genç Cumhuriyetin yetiştirdiği ilk nesillerle yeni kuşakları buluşturdu. Darüşşafakalı öğrencilerle birlikte dans eden ve Atatürk’ün sevdiği şarkıları seslendiren bağışçılar, Cumhuriyet’in kurucu ruhunu bugüne taşıdı.

Darüşşafaka Lisesi 2023 yılı mezunu Nazlı Gül Yalçın’ın sunuculuğunu üstlendiği geceye Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç, Başkan Vekilleri Erman Süsler, Zeynep Necipoğlu, Mustafa U. Demirci, Sayman Üye Cem Şipal, Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Esra Ekmekçi Çalıcıoğlu, Dr. Serpil Tunçer,  Prof. Dr. Feryal Çam Çelikel,  Büyükelçi P. Nesrin Bayazıt,  Eşref Biryıldız, Vedat Bayrak, Melek Eyigünlü, Büşra Giray, Yönetim Kurulu Eski Başkanı Zekeriya Yıldırım, Yönetim Kurulu Eski Üyesi Taner Soyak, Genel Sekreter Suat Çetin, Darüşşafaka Kültürü ve Tarihi Komisyonu Üyesi Beşir Özmen, Darüşşafaka Spor Kulübü Başkanı Abdurrahman Saruhan, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı, Lise Müdürü Nilüfer Kavaklı, Ortaokul Müdürü Şule Uyar, Yaşam Müdürü Muhammet Erken,  yaşamlarını Darüşşafaka Rezidanslarında sürdüren bağışçılar, Darüşşafakalı öğrenciler, öğretmenler ve çalışanlar katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç, Cumhuriyet’in 100. yılını kutlamanın büyük gururunu yaşadıklarını belirterek, “Sabah, kampüsümüzde öğrencilerimizin muhteşem performanslarını izleyerek Cumhuriyet’in 100. yılını büyük bir coşkuyla kutladık. Akşam da yine tüm Darüşşafaka Ailesi olarak bir aradayız. Bu anlamlı gün, Cumhuriyet'in 100. yılını, Darüşşafaka Cemiyeti'nin 160. yılını ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nın 150. kuruluş yıl dönümünü bir araya getirerek tarihî bir birlikteliğe işaret ediyor. Köklü eğitim geleneğimizin ve Cumhuriyetimizin değerlerinin ne kadar güçlü bir birliktelik içinde olduğunu bugün bir kez daha gördük. Darüşşafaka olarak, gelecek nesillere bu mirası taşımaktan büyük gurur duyuyoruz.” dedi.

Darüşşafaka Ailesinin 19 Ekim’de gerçekleştirdiği Anıtkabir ziyaretine ilişkin kısa film gösteriminin ardından Darüşşafakalı öğrencilerin zeybek ve vals gösterileri büyük beğeni topladı.

Cumhuriyetimizin inşasında önemli roller üstlenmiş, İstiklal Madalyası sahibi Darüşşafakalılar ve yolu Darüşşafaka’yla kesişmiş kahramanların da anıldığı gecede Darüşşafakalı öğrencilerin Türkiye’nin Megastarı Tarkan’ın Atatürk’e ve tüm Türkiye’ye armağan ettiği, gelirini Darüşşafaka’ya bağışladığı “Sen Rahat Uyu” adlı marşı eşliğinde gerçekleştirdikleri bayrak gösterisi tüm katılımcılara coşku dolu anlar yaşattı.

Gecede, Darüşşafaka’nın 100. yıl etkinliğine ev sahipliği yapan Elite World Hotels & Resorts adına Pazarlama Direktörü Gizem Kılıçaslan’a ve etkinliğin organizasyonuna destek veren Dream Design Factory adına Prof. Dr. Esra Ekmekçi Çalıcıoğlu’na ve mekânı 100. yıl konseptine uygun bir şekilde hazırlayan KM Events’e, Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç tarafından teşekkür sertifikası takdim edildi.

Dünyaca ünlü Türk perküsyon sanatçısı ve oyuncusu Burhan Öçal’ın sürpriz performansıyla renklenen gecede, Darüşşafakalı öğrenciler de Burhan Öçal’a eşlik etti.

Darüşşafakalı öğrenciler ile çoğu Cumhuriyetin ilk yıllarına tanıklık etmiş bağışçıları buluşturan ve nesiller arası köprü kuran Darüşşafaka’nın 100. yıl kutlaması hep bir ağızdan söylenen marşlarla sona erdi.

 

 

 

 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?