Darüşşafaka Cemiyeti'nden Covid-19 tedbirlerine ilişkin açıklama

 ›  Haberler  › ↓ 

Değerli Paydaşlarımız,

Tüm dünya için bir tehdit oluşturan Covid-19 salgınının ülkemizde de görülmesi üzerine ilk günden itibaren Okulumuzda ve Rezidanslarımızda uzmanların önerileri doğrultusunda hazırlıklar yapılarak, gerekli proaktif önlemler alınmıştır. (Sağlık konuları, tesislerde fiziksel düzenleme, teknolojik altyapı, sürdürülebilirlik vb.) 

İlk aşamada Okul ve Cemiyet binasına girişlerde herkesin ateşi dijital ateş ölçerlerle ölçülmeye başlanmış, içeriye alımlar tek kapıdan yapılmıştır. Her yere el temizlemek amaçlı dezenfektanlardan konmuştur. Ortak kullanım alanları belirli aralıklarla dezenfektanlarla temizlenmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın da yönergeleri çerçevesinde okul içi ve dışı etkinlikler ertelenmiştir.

Yaşanan pandemik virüs salgını sebebiyle Millî Eğitim Bakanlığı’nın eğitim ve öğretime bir hafta ara verilmesi ve ardından da bir hafta uzaktan eğitim kararını açıklamasının ardından öncelikle yatılı eğitim gören öğrencilerimizin güvenli şekilde ailelerinin yanına gönderilmesi sağlanmıştır. 

Yüz yüze eğitim ve öğretime ara verilen bu dönemde Darüşşafaka Eğitim Kurumları olarak dijital altyapımızı uzaktan eğitim-öğretim için uygun hale getirerek, eğitime uzaktan öğretimle devam edeceğiz. Bu noktada attığımız adımlardan bazılarını aşağıda bulabilirsiniz:

 16-20 Mart 2020 tarihleri arası Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre ara tatil olarak değerlendirilecektir. Bu tarihte öğrencilerimizin okuma kitaplarını bitirmeleri, sınavlarına yönelik çalışmalar yapmaları gerekmektedir.

Uzaktan öğretim programının tüm hazırlık çalışmaları tamamlanmıştır. Öğrencilerimize tabletler, şarj cihazları, gerekli kitapları, ödevleri ve program bilgisi verilmiştir. Aynı zamanda tüm öğretmenlerimize de programla ilgili eğitim verilmiştir. 

  •  23-27 Mart 2020 tarihleri arasında 10.00-15.30 saatleri arasında günde üç seans olmak üzere öğretmenlerle karşılıklı ders anlatımları ve çalışmalar planlanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gelecek yeni açıklamalara göre program revize edilebilir.
  • Öğretmenlerimiz haftalık konu anlatımı, çalışma kağıtlarını, ödevlerini sisteme yükleyeceklerdir.
  • 20 Mart tarihinde başlaması planlanan yazılı sınavlar daha sonra bildirilecek ileri bir tarihe ertelenmiştir.
  • Okulda detaylı temizlik ve hijyen çalışması yapılacağından tatil süresince okula veli ve öğrenci alınmayacaktır.
  •  Tatilin uzaması durumunda gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.
  • Tüm öğrencilerimiz, Okulumuzun düzenlediği uzaktan öğretim programına ek olarak EBA (Eğitim Bilişim Ağı) uygulamasını da takip edeceklerdir. Öğrencilerimiz EBA uygulamasından nasıl yararlanacakları konusunda da bilgilendirilmiştir. 
  • İnternete erişimi olmayan öğrencilerimiz belirlenmiştir ve gerekli organizasyon yapılmaktadır.
Darüşşafaka Rezidansları’ndaki önlemler 

Darüşşafaka Cemiyeti olarak Okulumuzla birlikte aynı şekilde Rezidanslarımızda da Covid-19 salgınına karşı gerekli tedbirler hızlıca alınmıştır.

Salgının ülkemizde görülmesiyle birlikte uzman hekim kadromuz tüm bağışçılarımızı ve görevli personeli virüsten korunma yöntemleri konusunda bilgilendirmiştir.

Okul için uygulanan giriş ve çıkış önlemleri, Rezidanslarımız için de uygulanmaya başlamıştır. 

Rezidans dışı tüm etkinlikler iptal edilerek, sosyal hizmetler uzmanlarımızın önerileri doğrultusunda bağışçılarımızın rezidansta vakit geçirmeleri için farklı etkinlikler organize edilmiştir.

Rezidanslara ziyaretçi kabulü durdurulmuştur.

Tüm Rezidanslarda detaylı temizlik ve hijyen çalışması sistematik olarak yapılmaya devam etmektedir. 

Darüşşafaka Cemiyeti olarak Yönetim Kurulumuz ve profesyonel kadromuzla operasyonlarımızın aksamadan ilerlemesi için teknolojinin de yardımıyla çalışmalarımıza sorunsuz devam ediyoruz. 

Cemiyetimiz, 157 yıldır sizlerin desteğiyle, evrensel değerlere sahip, ülkesine ve topluma karşı sorumlulukları olan bireyler yetiştirmektedir.

Ülkemizin ve dünyamızın içinden geçtiği bu zor günlerde de Cemiyetimize verdiğiniz tüm desteğiniz için teşekkür ederiz.

Var Ettiniz, Var Olun!
Darüşşafaka Cemiyeti 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?