Darüşşafaka Cemiyeti’nde bayrak değişimi

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka’da 6 yıldır Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Talha Çamaş (DŞ’69), görevini M. Tayfun Öktem’e (DŞ’82) devretti.

Darüşşafaka Cemiyeti’nin 2018 yılı çalışma dönemine ait Olağan Genel Kurul Toplantısı, 6 Nisan günü saat 10.00’da Maslak TİM Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirildi. 2013 yılından bu yana Darüşşafaka Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı üstlenen ve Darüşşafaka Cemiyeti Tüzüğü’ne göre görev süresi dolan Talha Çamaş, görevi M. Tayfun Öktem (DŞ'82)’e devretti. 162 kişinin katıldığı genel kurulda 152 üye oy kullandı.

Darüşşafaka Cemiyeti Tüzüğü’ne göre seçilen başkan en fazla üçer yıllık iki dönem halinde Başkanlık görevini üstlenebiliyor. Son 6 yıldır Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüten Talha Çamaş’ın görev süresi de yapılan Genel Kurul’da tamamlandı.

Genel Kurul Toplantısı’nda ilk söz öğrencilerindi
Darüşşafaka Eğitim Kurumları 5. sınıf öğrencileri İlke Karakaş ve Burhan Doruk Tokgöz

Toplantının açılış konuşmasını Darüşşafaka Eğitim Kurumları  5. sınıf öğrencileri İlke Karakaş ve Burhan Doruk Tokgöz yaptı. Geçen yıl İstanbul’dan Darüşşafaka Sınavı’nı kazandığını belirten İlke Karakaş, duygularını şu sözlerle ifade etti: “Ben de bir gün sizlerin oturduğu o koltuklarda oturmak ve sizin gibi Darüşşafaka'nın yarınlarına yön vermek istiyorum.”

Darüşşafaka Ailesi’ne geçen yıl katılan Burhan Doruk Tokgöz ise, “Darüşşafaka’yı yaşattığınız ve bugün burada olduğunuz için hepinize teşekkür ederiz.” dedi.

Genel Kurul’un açılışını yapmak üzere kürsüye gelen Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Başkanlık Divanı seçimine ilişkin önergeyi üyelere onaylattı ve oylama sonucunda Başkanlık Divanı üyeleri belirlendi. Divan Başkanı Süleyman Morbel (DŞ’90) gündemi okudu ve gündemin kesinleşmesinin ardından Başkanlık Divanı’na Genel Kurul tutanaklarını imzalama yetkisi verilmesi oylandı. Faaliyet Raporu’nun görüşülmesinden sonra Talha Çamaş tekrar kürsüye davet edildi.

Talha Çamaş (DŞ'69)

Çamaş sözlerine “Bugün burada Yönetim Kurulu Başkanı olarak bu kürsüden siz değerli Cemiyet Üyelerimize son kez hitap ediyor ve hesap veriyor olacağım. Genel Kurulların ve Yönetim Kurullarının gösterdiği güvenle büyük onur, gurur ve keyifle yürüttüğüm bu görevi bugün tamamlıyor olacağım. Şu anda her zaman olduğu gibi, bu kutsal yuvayı, bu emsalsiz kurumu, 156 yıl önce kuran, müthiş vizyon sahibi, idealist 5 genç Osmanlı yöneticisinin, bizleri dinlediğini hissediyorum.” diyerek başladı. Altı yıldır 40 yönetim kurulu üyesiyle çalıştığını belirten Çamaş “2007’de göreve gelen Yönetim Kurulu’nun aldığı en önemli ve doğru kararlardan biri başkanlık süresini 6 yılla sınırlamış olmasıdır.” dedi.

Mali durumla ilgili bilgi veren Çamaş; “6 yıl önce TL borçlarımız 15 milyon TL, dolar borcumuz 29,5 milyon USD idi. Bugün hiç TL borcumuz kalmadı, hepsini kapattık. Dolar borcumuz 2018 sonunda 14,9 milyona indi. 6 yıl önce bilançoda taşınan 27,2 milyon Dolarlık döviz pozisyon açığı kapatılarak Darüşşafaka’nın kur riski ortadan kaldırıldı. Varlıklarımızın toplamı 2012 de 502 milyon TL iken 2018 sonunda 1 milyar 236 milyon TL ye çıktı.” şeklinde konuştu.

Darüşşafaka Yeniden Hareketi’nin yayınladığı “Söz Veriyoruz “manifestosunu daima başucu kitabı olarak kabul ettiklerini belirten Çamaş; “Darüşşafakamızın tanınırlığı, güvenilirliği, bilinirliğini, olması gereken en üst noktaya taşımaya gayret ettik. Daima takım anlayışı, ortak akıl şiarımız oldu. Tüzüğümüz gereği kurulan komisyonlar aktif olarak çalıştı ve Yönetim Kurulu dışından üyelerle güçlenen komisyonlar, Yönetim Kurulu’nun en önemli kararlarının altyapısını oluşturan çalışmalar yaptı. Personel alımından, çalışma sürelerince performans değerlendirmeleri daima objektif kriterlere göre yürütüldü, liyakat esas alındı.” dedi.

 Talha Çamaş, “11. Yılı geride bırakan “81 İlden 81 Öğrenci” projesiyle öğrencilerimizin yanında olan Türkiye İş Bankası’na karşı duyduğumuz şükran borcunu var olduğumuz sürece taşıyacağız.” sözleriyle Türkiye İş Bankası’na teşekkür etti. Talha Çamaş’ın konuşmasının ardından 6 yıllık dönemi özetleyen bir kısa film yayınlandı.

Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş’ın ardından Darüşşafaka Cemiyeti Sayman Üyesi Cem Şipal (DŞ’82) 2017 yılı Bilançosu ve Gelir-Gider Hesapları ile Mali Tablolarına ilişkin açıklamalar yaptı.

Cem Şipal (DŞ'82)

Cem Şipal’in sunumu sonrası Cemiyet üyelerinin soru, görüş ve önerileri alındı. Üyelerin ardından söz alan Bülent Topbaş (DŞ’88) tüm sorulara açıklık getirdi.

Görüşmeler sonrası Divan Başkanı Morbel, Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu Üyelerinin ibra edilmesini oyladı. Üyeler oy birliğiyle ibra edildi.

Sayman Üye Cem Şipal’in 2019 Bütçe Teklifini ve Yatırım Giderleri Listesi hakkında özet bilgilendirme yaptı ve 2019 Bütçe Teklifi oy birliğiyle kabul edildi. Darüşşafaka Bilgilendirme Politikaları ve Etik İlkeler metni M. Tayfun Öktem tarafından okundu.

M.Tayfun Öktem (DŞ'82)

Başkanlık divanı 2019 yılı üyelik aidatı tutarına ilişkin teklifleri sordu ve oy birliğiyle 2019 yılı aidatının 350 TL olmasına karar verildi.

Tüm görüşmelerin ardından yeni dönem için Yönetim Kurulu Başkan Adayı olan M. Tayfun Öktem ve Fırat Tekin Yönetim Kurulu Asil Üye Aday Listelerini açıkladı. Yönetim Kurulu Asil Üye Adayları tanıtıldıktan sonra oy kullanma işlemine geçildi.

Yapılan oylamada M. Tayfun Öktem’in listesi yeni Yönetim Kurulu olarak seçildi.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?