Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım'ın Yeni Yıl Mesajı

 ›  Haberler  › ↓ 

Değerli Darüşşafaka Ailesi,

2010 yılında Darüşşafaka, bağışçılarının teveccühleri ile güçlenmeye devam etti. Sayıları 5.000 kişiye yaklaşan bağışçılarımızdan “Darüşşafaka Velilerini Arıyor” programı çerçevesinde; bir milyon Türk Lirasını aşan bağış yaptıkları için 2009 yılı sonu itibariyle T.İş Bankası AŞ, Mehmet Semih Ünkan, Zehra Ulusoy, Dr. Hayrünnisa Üstün ve merhum Prof. Dr. Yusuf Ziyaettin Üstün ilk "kurucu bağışçılarımız” olurken, 2010 yılı içerisinde bu payeye erişen bağışçılarımızın sayısının artması bizleri gururlandırdı. Nuran ve Mehmet Agah Bursalı ile Necla Koperler yeni “kurucu bağışçılarımız” olarak adlarını Darüşşafaka tarihine yazdırdılar. Değerli bağışçılarımıza şükranlarımızı sunarız.

Kurban kesimi yapmama kararı almış olmamıza rağmen Kurban Bayramı vesilesiyle, Darüşşafaka’nın “eğitimde fırsat eşitliği “ misyonuna destek olan 1.200 hayırsever toplam 550.000 TL bağışlarını Darüşşafaka’ya yönlendirdi.

İlköğretim 4.5.6. sınıf öğrencilerimizin yıl içerisinde diğer eğitim kurumlarındaki yaşıtları ile başarı durumlarının kıyaslanabilmesi için katıldıkları Okulistik sınavlarında yüzde 1 ve yüzde 2 dilimlerinde yer aldılar.

Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen okullar arası “Küçük Erkekler Futbol Kaymakamlık Kupası” müsabakalarında final oynayan Küçük Erkekler Futbol Takımımız, Sarıyer İlçesi’nde bulunan 27 ilköğretim okulu arasında İlçe Şampiyonu oldu.

İstanbul Toplu Ulaşım Haftası kapsamında "Toplu Ulaşım Taşıtlarının Geleceği-Geleceğin Taşıtları" konulu resim yarışmasına katılan dördüncü ve beşinci sınıf öğrencilerimiz ilk 10 öğrenci arasına girerek Mansiyon Ödülü almaya hak kazandı.

“Mezun Konuşmacılar” programı kapsamında, öğrencilerimiz her ay Darüşşafaka’dan yetişen abi ve ablaları bir araya geliyor. 2010-2011 ders yılında Prof. Dr. Selçuk Mercan (DŞ ’71) ve Ataol Ay (DŞ ’89) konuşmacı olarak kardeşlerine seslendiler.

1956 yılında Birleşik Krallık’ta “Edinburgh Dükü Ödülü” olarak, 14 yaşın üzerindeki gençlerin, gönüllülük esasına dayanan dengeli bir kişisel gelişim programına katılmalarını teşvik etmek amacı ile başlayan, Darüşşafaka Lisesi’nin ev sahipliğini yaptığı  “Uluslararası Gençlik Ödülleri Programı”na 2010-2011 eğitim-öğretim yılında katılan 18 öğrencimiz, 8 Aralık 2010’da düzenlenen törende ödüllerini aldılar.

Dünya ilaç endüstrisinin önde gelen kuruluşlarından Sanofi-aventis tarafından Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda yaptırılan “Sanofi-aventis Fen ve Teknoloji Laboratuvarı”, 22 Kasım 2010 tarihinde törenle açıldı.

14 Ekim 2010’da Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Yüksek Divan Kurulu Başkanı Yüksel Günay, Asbaşkan Abdullah Kiğılı ve kulüp yöneticileri Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nı ziyaret etti. Köklü geçmişleriyle Türkiye’nin iki güzide kurumu olma onurunu taşıyan Darüşşafaka Cemiyeti ve Fenerbahçe Spor Kulübü’nü bir araya getiren ziyarete basın mensupları yoğun ilgi gösterdi.

Darüşşafaka Yüksek Danışma Kurulu’nun üçüncü toplantısı 23 Ekim 2010’da gerçekleştirildi. Kurul üyelerinin çoğunlukla katıldığı toplantıda; Cemiyet Tüzüğümüzün amaç maddesi ile ilgili olarak, yaşadığımız dönemin gerçeklerini dikkate almak suretiyle Darüşşafaka’nın temel misyonu olan “eğitimde fırsat eşitliği”nin daha etkin ve yaygın bir şekilde sağlanmasına dönük bir değerlendirme yapılması için bir komisyon oluşturuldu.

Kasım ayında Adana Valisi İlhan Atış, Adana Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Sadi Sürenkök ve Adana Büyükşehir Belediye Meclisi 1. Başkan Vekili Mustafa Tuncel’i ziyaretlerimizde Darüşşafaka’nın yarattığı fırsat eşitliğinden Adanalı çocukların daha çok yararlanabilmesi konusunda görüş alışverişi yapıldı. Hilton Oteli’nde düzenlenen tanıtım toplantısında Adanalı hayırseverlerle bir araya gelindi.

Aynı ay içerisinde Amerika Birleşik Devletleri İstanbul Başkonsolosluğu görevine atanan Scott F. Kilner’ı ziyaretimizde Darüşşafaka Cemiyeti ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın faaliyetleri hakkında detaylı bilgi verildi.

Aralık ayında Okulumuz Müdürleri ile Milli Eğitim Bakanlığı’nı ziyaretlerimizde 2010-2011 ders yılında Darüşşafaka’nın uyguladığı eğitim sistemi ve ön görülen yenilikler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

11 Aralık 2010’da Mardin’de düzenlenen Türkiye Çocuk Zirvesi Çocuk Hakları 15’inci Yıl Kutlama Toplantısı’na gözlemci olarak katılarak kurucularımızın, eğitimde fırsat eşitliğinin ve parasız eğitimin önemini, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin imzalanmasından 85 yıl önce, Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Uluslararası Sözleşmesi’nin imzalanmasından 103 yıl önce, Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin imzalanmasından 126 yıl önce farkederek hayata geçirdikleri aktarıldı.

ABD Eximbank’tan 2004 yılında alınan 38 milyon USD’lık kredinin karşılığında ipotek edilmiş olan gayrimenkullerimizden Şişli Otoparkı, yapılan ihale sonucunda Aksoy İnş. ve Tur. San ve Tic. AŞ’ye 15 milyon TL’ye satıldı. Satışın gerçekleştirilebilmesi için söz konusu otoparkı 12.04.2002 tarihli Yap-İşlet-Devret sözleşmesi ile inşa eden Arı Site İnş. AŞ ile anlaşılarak 2015 yılına kadar olan kullanım hakkını sona erdirmesi için 2.250.000 USD  + KDV ödendi. Kalan 7.326.634 USD  (11.023.872 TL) Eximbank’a kredi ana para ödemesine karşılık olarak aktarıldı. Söz konusu kredinin tasfiyesi amacına dönük olarak ABD Eximbank ile sürdürülen görüşmelerin yakında sonuçlanması beklenmektedir.

Darüşşafaka Spor Tesisleri eski kiracımız GYM Spor Gıda İnş. ve Sağlık Hizm. Ltd. Şti. ile sözleşme sonlandırılmış ve Darüşşafaka’nın birikmiş alacaklarının tahsiline imkan veren bir düzenleme ile konusunda tecrübeli Süper Spor Turizm. Teks.San.ve Tic. Ltd. Şti. (Life Gym) ile yeni sözleşme 11.06.2010 tarihinde imzalanmış, eski alacaklarımıza mahsuben Aralık ayı sonu itibariyle 1.650.000 TL tahsil edilmiştir. Yeni kiracılarımızın işletmesine geçtikten sonra spor tesisleri yenilenmekte, hizmet kalitesi gün geçtikçe gelişmektedir.

30 Eylül 2010 tarihi itibarı ile düzenlenmiş 2010 Yılı 3. Çeyreği Mali Tablolarımıza, 2010 bütçesi ile karşılaştırmalı olarak 3.ceyrekmalitablolar yer verilmiştir.

Cemiyetimize 2010 yılı üyelik aidat borçlarını ödeyen 520 üyemize teşekkür ederiz. Bildiğiniz üzere Genel Kurul’da oy kullanabilmeniz için Tüzüğümüz gereği ödenmesi gereken aidat her üye için 2010 yılında 120 TL’dir. Daha fazlasını ödemeyi uygun gören üyelerimiz ise bunu bağış olarak yapabilirler.

Yönetim Kurulu adına hepinize eğitimde fırsat eşitliği misyonumuzda bizlere verdiğiniz destek için şükranlarımı sunar, öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin, çalışanlarımızın, üyelerimizin, bağışçılarımızın ve tüm Darüşşafakalıların yeni yılını kutlar; 2011 yılının hoşgörünün, dostluğun, iyi niyetin ve iyimserliğin kazandığı bir yıl olmasını dilerim.

Sevgi ve saygılarımla,

Zekeriya Yıldırım
Yönetim Kurulu Başkanı
Darüşşafaka Cemiyeti

 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?