Darüşşafaka Cemiyeti Olağan Genel Kurulu yapıldı

 ›  Haberler  › ↓ 
Darüşşafaka Cemiyeti’nin 2013 yılı çalışma dönemine ait Olağan Genel Kurul toplantısı, 29 Mart 2014 Cumartesi günü saat 10.00’da Maslak TİM Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirildi. Bu yıl Genel Kurul, Darüşşafaka Cemiyeti’nin 2013 Yılı Faaliyet Raporu’nun kapağında fotoğrafı olan 6. sınıf öğrencisi Ömür Soysal’ın konuşmasıyla başladı. Mersin’den Darüşşafaka’ya gelen ve yeni yuvasında iki yılı geride bırakan Ömür Soysal, “Darüşşafaka, aralarında hiçbir kan bağı bulunmayan insanlardan oluşan büyük bir aile,” dedi.
 
genel kurul_2014_1.JPG
Darüşşafaka 6. sınıf öğrencisi Ömür Soysal
 
 
Çamaş: "Büyük Darüşşafaka Ailesi’nin 151. kuruluş yıldönümünü kutluyor"
 
Genel Kurul’un açılışını yapmak üzere kürsüye gelen Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, “Sözlerime çağdaş uygarlık hedefini önümüze koyan Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, Kurucularımız Yusuf Ziya Paşa’yı, Gazi Ahmet Muhtar Paşa’yı, Sakızlı Ahmet Esat Paşa’yı, Vidinli Hüseyin Tevfik Paşa’yı ve Ali Naki Efendi’yi, Darüşşafaka’ya bağışlarıyla ve hizmetleriyle katkıda bulunan ve bugün aramızda bulunmayan üyelerimizi, bağışçılarımızı, yöneticilerimizi, öğretmenlerimizi ve çalışanlarımızı şükranla anıyor, Tanrı’dan rahmet diliyor, hayatta olanlara uzun bir ömür diliyorum. Beş kurucumuzun da kabirlerini tespit ettik. En son Trabzon’da Ali Nâki Efendi’in kabrinin yerini belirledik” diye konuştu.
genel kurul_2014_2.JPG
Darüşşafaka’nın 151. kuruluş yıldönümü nedeniyle 30 Mart Pazar ve 31 Mart Pazartesi günleri, Cemiyetin beş kurucusu ile birlikte Darüşşafaka’da kolej eğitimini başlatan Fettah Aytaç'ın, vasiyet bağışçısı Sait Faik Abasıyanık’ın,  Darüşşafakalı matematikçi Salih Zeki’nin ve Darüşşafaka’da öğretmenlik yapan ünlü yazar Ahmet Mithat Efendi’nin kabirlerini ziyaret edeceklerini belirten Çamaş,  “Bu ziyaretlerimiz esnasında sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız” diye konuştu. Çamaş konuşmasına şöyle devam etti: “Yusuf Ziya Paşa ve arkadaşlarının ateşlediği ‘eğitimde fırsat eşitliği’ kıvılcımı, halktan aldığı destekle, 151 yıldır sönmeyen bir meşaleye dönüştü. Bu meşale, nice insanın yaşamını kaliteli eğitimle aydınlattı. Giderek güçlenerek ışıldayan bu meşaleyi taşımanın ortak gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Büyük Darüşşafaka Ailesi’nin 151. kuruluş yıldönümünü kutluyor, herkesi 151. Yılını onuruyla tamamlamış Darüşşafaka'yı alkışlamaya davet ediyorum.”
 
Yeni hedefler ve projelerle Darüşşafaka’yı geleceğe daha güçlü taşımak için çalıştıklarını vurgulayan Çamaş, “Yurdumuzun dört bir yanından gelen çocukları hiçbir ayırım gözetmeden bağrına basan, onları, Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyeti sahiplenen ve evrensel değerleri özümseyen bireyler olarak yetiştiren Darüşşafaka'yı büyüterek daha çok çocuğa el uzatmayı, Darüşşafaka'nın nice 151 yıllar yaşamasını sağlayacak yeni temeller atmayı amaçlıyoruz. Hep daha ileriye gitmek için canla başla çalışıyoruz,” diye konuştu.
 
Bozkurt: "Okul insan yetiştiren yerdir ve bunu en iyi yapan, iyi insanlar yetiştiren Darüşşafaka'dır"
 
Konuşmasının ardından Çamaş, sözü Darüşşafaka Lisesi’nden 2013 yılında mezun olan Semih Bozkurt’a bıraktı. Bozkurt, Darüşşafaka’nın 151. Kuruluş Yıldönümü Töreni’nde yaptığı ve büyük beğeni toplayan konuşmasını bu kez de Genel Kurul Üyeleri’ne yaptı. "Paylaşmanın değerini bilen koca yürekli insanları özlüyorum. Yatakhanede yan yana yatan, memleketleri arasında yüzlerce kilometre olan ama yürekleri arasına mesafe koymayan insanları özlüyorum. Birbirine kimlik, köken, inanç, ideoloji gibi belirlenmişliklerle değil, sadece insan olduğu için değer veren insanları özlüyorum," diyen Bozkurt Genel Kurul'a şöyle seslendi: "Ve hiçbirimiz, "Okula gidiyorum." derken akıllarımıza üniversitelerimizi getirmiyoruz. Çünkü okul Darüşşafaka'dır. Okul insan yetiştiren yerdir ve bunu en iyi yapan, iyi insanlar yetiştiren Darüşşafaka'dır."
 
genel kurul_2014_3.JPG
Darüşşafaka Lisesi 2013 Mezunu Semih Bozkurt
 
Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş’ın Genel Kurul’u açışının ardından Genel Kurul Divan Heyeti adayları için verilen önergeden sonra açık oylamayla Divan Heyeti seçildi. Divan Heyeti’nin seçilmesiyle başlayan Genel Kurul’da, Saygı Duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu.
 
İlan edilmiş olan Olağan Genel Kurul Gündemi okundu ve gündeme madde eklenmesine ilişkin önerge verilmediği için gündem kesinleşerek maddelerin görüşülmesine geçildi.
 
genel kurul_2014_6.JPG
 
Divan Heyeti Başkanı Ergün Bankoğlu, Yönetim Kurulu'nun Faaliyet Raporu'nda belirtilen 2013 yılı çalışmalarına ilişkin açıklamaları yapmak üzere Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş’a söz verdi. Kürsüye gelen Çamaş, 2013 yılının genel değerlendirmesini üyelerle paylaştı.
 
Görüşmelerden sonra Yönetim Kurulu’nun 2013 yılı çalışmalarına ilişkin Faaliyet Raporu ile Denetim Kurulu Raporu kabul edilerek Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyeleri ibra edildi.
 
genel kurul_2014_7.JPG
 
Daha sonra Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Orhan Cem tarafından, Genel Kurul’a 2014 yılı Bütçe Tasarısının sunumu yapıldı ve  2014 yılı Bütçe Tasarısı üyeler tarafından onaylandı. Ardından gündemin diğer maddeleri görüşülerek kabul edildi. 2014 yılı üyelik aidatının 150 TL olmasına karar verildi.
 
Toplantı sonunda, gündemin seçimler maddesi uyarınca ve gizli oyla yapılan seçimlerde, görev sürelerinin dolması nedeniyle boşalan Yönetim Kurulu üyelikleri için yeni üyeler seçildi. Yönetim Kurulu'nda görev süreleri dolan asil üyeler Tunçer Gömeçli, Adnan Memiş, Nur Otaran, Sertaç Ökten ve O. Reha Yolalan ile yedek üyeler Betül Oran Akan, M. Hakan Tahiroğlu, Bülent Topbaş, Feza Koca ve Ömer Çollak'tan boşalan Yönetim Kurulu üyelikleri için yapılan seçimler sonucunda, 94 üyenin oylarıyla Yönetim Kurulu asil üyeliklerine 3 yıl süreyle görev yapmak üzere Tunçer Gömeçli, Sertaç Ökten, O. Reha Yolalan, Z. Batuhan Aydagül ve Güniz Çelen; Yönetim Kurulu yedek üyeliklerine ise 1 yıl süreyle görev yapmak üzere M. Hakan Tahiroğlu, Murat Dayanıklı, Bülent Topbaş, Feza Koca ve Mehmet Erktin seçildi ve Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu aşağıdaki şekilde oluştu:
 
Yönetim Kurulu Asil Üyeleri:
 
M. Talha Çamaş, B. Fırat Tekin, Adnan Dovan, Orhan Cem, Tunçer Gömeçli, Beşir Özmen, R. Engin Akçakoca, Davut Ökütçü,  Lütfü Telci, Sertaç Ökten, Mükremin Altuntaş O. Reha Yolalan, Mustafa U. Demirci, Z. Batuhan Aydagül ve Güniz Çelen.
 
Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri:
 
M. Hakan Tahiroğlu, Murat Dayanıklı, Bülent Topbaş, Feza Koca ve Mehmet Erktin.
 
Olağan Genel Kurul toplantısından sonra yapılan ilk Yönetim Kurulu Toplantısı’nda, görev dağılımı için kurulun kendi içinde gizli oyla yaptığı seçimler sonucunda, M. Talha Çamaş Yönetim Kurulu Başkanlığına, B. Fırat Tekin ve Adnan Dovan Başkan Vekilliklerine, Orhan Cem de Sayman Üyeliğe yeniden seçildiler.
 
Genel Kurul’a Darüşşafaka Cemiyeti Doğal Başkanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kutlama mesajı gönderdi. 
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?