Darüşşafaka Cemiyeti Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Cemiyeti 2021 yılı çalışma dönemine ait Olağan Genel Kurul Toplantısı 02 Nisan 2022 Cumartesi günü saat 10.00’da Darüşşafaka TİM Gösteri Merkezi’nde yapıldı. Darüşşafaka Cemiyeti’nin genel kurul üyelerinin katıldığı toplantıda, kurumun yeni yönetimi belirlendi. Genel Kurul’da seçilen yeni üyelerin katılımıyla oluşan Yönetim Kurulu, yaptığı ilk toplantıda Darüşşafaka Cemiyeti Başkan Vekili Oğuz Güleç’i Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçti. Böylece, 2019 yılından bu yana Cemiyet Başkanlığı’nı yürüten M. Tayfun Öktem (DŞ’82) görevi Oğuz Güleç’e (DŞ’72) devretti. 

111 üyenin katıldığı ve 103 üyenin oy kullandığı toplantında ilk sözü alan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erman Süsler (DŞ’75), Genel Kurul’un Darüşşafaka camiasına hayırlı olmasını dileyerek, toplantının açılışını yapmak üzere Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem’i (DŞ’82) kürsüye davet etti.

M. Tayfun Öktem: “Darüşşafaka’ya hizmet, ülkemizin yarınlarına hizmettir”
M. Tayfun Öktem (DŞ'82)
M. Tayfun Öktem (DŞ'82)

Genel Kurul’un açılışını yapmak üzere kürsüye gelen M. Tayfun Öktem (DŞ’82), “Darüşşafaka’nın başkanlığı ‘toplumsal bir emanetin bekçiliği’ni üstlenmektir. Benden önceki 21 başkan gibi ben de bu bilinçle gönüllü nöbeti; bize emanet edilen yavrularımızın, onların eğitimi için halkımızın yaptığı her kuruş bağışın, asırlar boyu bu mukaddes yuvaya hizmet etmişlerin, Darüşşafakalıların ilmek ilmek ördüğü itibarımızın sorumluluğunu iliklerime kadar hissederek, geceli gündüzlü tuttum. Büyük onur, gurur ve keyifle yürüttüğüm bu gönüllü nöbeti, zamanlı ve gönül rahatlığıyla bırakıyorum. İkinci dönem başkanlık bence bir hak değil, bir opsiyon. Yaklaşımımın Darüşşafaka’da ileriye dönük, yeni bir iyi örnek olmasını dilerim; demokratik mekanizma ile değişim ve gelişim çağın gereğidir.” dedi. Darüşşafaka’ya hizmete devam edeceğini ifade eden Öktem, “Darüşşafaka’ya hizmetin, ülkemizin yarınlarına hizmet olduğunun bilinciyle çalışmaya devam edeceğim. Yine birlikte içimizdeki cevherleri, yarınları değiştirecek değerlere dönüştürmek için çalışmayı sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erman Süsler (DŞ'75)

Ardından kürsüye gelen Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erman Süsler, Başkanlık Divanı seçimine ilişkin önergeyi genel kurul üyelerinin onayına sundu ve kabul edilen önerge uyarınca Başkanlık Divanı üyeleri belirlendi. Divan Başkanılığına  seçilen Süleyman Morbel’in (DŞ’90) Genel Kurul Toplantısı’nı açmasının ardından saygı duruşunda duruldu, İstiklal Marşı ve Darüşşafaka Marşı okundu.

Divan Başkanı Süleyman Morbel’in gündemi okuması ve gündemin kesinleşmesinin ardından Başkanlık Divanı’na Genel Kurul tutanaklarını imzalama yetkisi verilmesi onaylandı. Faaliyet Raporu’nun görüşülmesinden sonra M. Tayfun Öktem 2021 yılı finansalları ve 2021 bütçe kullanımı hakkında üyeleri bilgilendirdi.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı

Sonrasında söz alan Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı ise “Eğitimde Hedefler ve Gidişat” başlıklı sunumu yaptı. Görüşmelerden sonra Yönetim Kurulu’nun 2021 yılı çalışmalarına ilişkin Faaliyet Raporu ile Denetim Kurulu Raporu kabul edilerek Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyeleri ibra edildi. 

Oğuz Güleç: “Türkiye’mizin ortaöğretimi için dijital dönüşümde model okul olacağız”
Oğuz Güleç (DŞ'72)

Darüşşafaka Cemiyeti’nin 2022 Yılı Bütçe Tasarısını sunmak üzere kürsüye gelen Yönetim Kurulu Başkan Vekili Oğuz Güleç, “159 yıldır toplumun her kesiminin bağışıyla, çocuklarımıza nitelikli eğitim olanağı sunuyoruz. Bundan sonraki en önemli amaçlarımızdan biri daha fazla çocuğumuzun bu fırsat eşitliğinden yararlanabilmesine olanak sağlamak.” diye konuştu.

Oğuz Güleç, Darüşşafaka Cemiyeti'nin yeni Yönetim Kurulu Üyelerini tanıtırken...
Oğuz Güleç, Darüşşafaka Cemiyeti'nin yeni Yönetim Kurulu Üyelerini tanıtırken...

Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın eğitimde hep öncü rolü üstlendiğine vurgu yapan Güleç, “Darüşşafaka olarak bugünden 20 yıl, 50 yıl sonrasını planlıyor, öğrencilerimizin o günün koşullarına göre yetişmeleri için var gücümüzle çalışıyoruz. Bundan sonraki süreçte de öğrencilerimizin 21. yüzyıl yetkinleriyle donatılmış gençler olarak mezun olması temel önceliğimiz olacak. Dijital dönüşüm temelinde yatırımlarımızı sürdüreceğiz. Ülkemizin ortaöğrenim düzeyinde ilk yapay zekâ sınıfını, ilk Tekno Girişimcilik Gençlik Merkezi’ni açan ve ilk 3D Printer Atölye ve Yarışması’nı düzenleyen okuluyuz. STEM (Science, Technology, Engineering and Math), kodlama, girişimcilik eğitimleri veriyoruz. Bunları geliştirerek, yeni ilkler ekleyeceğiz ve Türkiye’mizin ortaöğretimi için dijital dönüşümde model okul olacağız.” diyerek gelecek hedeflerini açıkladı.

Oğuz Güleç’in sunduğu 2022 yılı Bütçe Tasarısının üyeler tarafından onaylanmasının ardından gündemin diğer maddeleri görüşülerek kabul edildi. 2022 yılında üyelik aidatının 500 TL olmasına karar verildi. 

Görev süreleri dolan yönetim kurulu üyelerinin yerine seçilecek yeni adaylar, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Oğuz Güleç tarafından Genel Kurul üyelerine tanıtıldı. 

Toplantı sonunda, gündemin seçimler maddesi uyarınca ve gizli oyla yapılan seçimlerde, görev sürelerinin dolması nedeniyle boşalan Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyelikleri için yeni üyeler seçildi.

Seçimler sonucunda;

Yönetim Kurulu Asil Üyeliklerine; Oğuz Güleç (DŞ'1972), Zeynep Necipoğlu, Mustafa Uğur Demirci (DŞ'1971), Eşref Biryıldız (DŞ'1973), Vedat Bayrak (DŞ'1974), Müge Ören ve Ş. Binnur Karademir seçildi.

Yönetim Kurulu Yedek Üyeliklerine; İ. Hayri Cem (DŞ'1978), Burak İ. Çetinçeker (DŞ'2002), Cengiz Gözükara (DŞ'1982), Büşra Giray (DŞ'2014)  ve Necla Özel (DŞ'1995) seçildi.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu aşağıdaki şekilde oluştu:

Yönetim Kurulu Asil Üyeleri

Oğuz Güleç
Erman Süsler    
Zeynep Necipoğlu    
Cem Şipal
Mustafa U. Demirci    
Mehmet Erktin    
Esra Ekmekci Çalıcıoğlu    
Z. Ceylan Kabadayıoğlu    
Serpil Tunçer    
Feryal Çelikel    
P. Nesrin Bayazıt    
Müge Ören    
Ş. Binnur Karademir    
Eşref Biryıldız    
Vedat Bayrak    

                      
Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri

İ. Hayri Cem
Burak İ. Çetinçeker
Cengiz Gözükara
Büşra Giray
Necla Özel

Denetim Kurulu Yedek Üyeliği’ne ise Aydın Yağcı (DŞ'2001) seçildi. 

Genel Kurul toplantısından sonra, Yönetim Kurulu'nun görev dağılımı için yaptığı ilk toplantısında gizli oyla yapılan seçim sonucunda, Oğuz Güleç Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçilirken, başkan vekilleri, sayman üye ve komisyon başkanları belirlendi.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?