Darüşşafaka Cemiyeti Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı

 ›  Haberler  › ↓ 

160. yılını kutlayan Darüşşafaka Cemiyeti’nin 2022 yılı çalışma dönemine ait Olağan Genel Kurul Toplantısı; 01 Nisan 2023 Cumartesi  günü saat 10.00’da, Darüşşafaka TİM Gösteri Merkezi’nde yapıldı. Toplantıya 128 üye katıldı.

 

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç; Darüşşafaka’nın kurucularını, Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşlarını, Darüşşafaka’ya bağışlarıyla, hizmetleriyle katkıda bulunan üyeleri, bağışçıları, yöneticileri, öğretmenleri ve çalışanları anarak başladığı açılış konuşmasında, 02 Nisan 2022 tarihinde başladığı Yönetim Kurulu Başkanlığı nöbetini büyük onur, gurur ve keyifle yürüttüğünü belirterek, Olağan Genel Kurul’un Darüşşafaka’ya hayırlı olmasını diledi.

Oğuz Güleç’in açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erman Süsler, Başkanlık Divanı seçimine ilişkin önergeyi Genel Kurul üyelerinin onayına sundu ve kabul edilen önerge uyarınca Başkanlık Divanı üyeleri belirlendi. Divan Başkanlığına seçilen Süleyman Morbel’in Genel Kurul Toplantısı’nı açmasının ardından saygı duruşunda duruldu, İstiklal Marşı ve Darüşşafaka Marşı okundu.

Başkanlık Divanı’na Genel Kurul tutanaklarını imzalama yetkisinin verilmesinden sonra Darüşşafaka’nın yeni kamu spotu davetlilere gösterildi. Kamu spotu gösteriminin ardından Yönetim Kurulu 2022 faaliyet raporu ile ilgili bilgi veren Oğuz Güleç, bilanço ve gelir/gider kesin hesaplarının özetini sundu.

Güleç: “Yenilenebilir enerji üretebilen, çevre dostu binaların yer aldığı, daha yeşil, daha eğlenceli, bilim, teknoloji, sanat, felsefe üreten bir Darüşşafaka hayal ediyoruz.”

Darüşşafaka Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç

 

Konuşmasında Darüşşafaka Ortaokulu kompleksinin, Darüşşafaka Uğur Mercankaya Özel Bakım Merkezi’nin, Lojman ve Lokalimizin yapımı ve Ayhan Şahenk Spor Tesisi'nin güçlendirilmesi gibi büyük projeler hakkında bilgi veren Oğuz Güleç, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın gelecek stratejisini belirlemek amacıyla yaptırdıkları kamuoyu araştırmasının sonuçlarını içeren rapordan da bahsetti. Güleç,

“Yetiştirdiği gençlerle eğitim tarihimize damga vuran Darüşşafaka Eğitim Kurumlarını; Cemiyetimizin 160., Okulumuzun 150. ve Cumhuriyetimizin 100. yılında sadece verdiği eğitimle değil; kampüsü, eğitim altyapısı, öğrencilerine sunduğu sosyal, kültürel olanaklarla da model bir okul haline getirmek istiyoruz. Yenilenebilir enerji üretebilen, çevre dostu binaların yer aldığı, daha yeşil, daha eğlenceli, bilim, teknoloji, sanat, felsefe üreten bir Darüşşafaka hayal ediyoruz. Bu hayali de sizlerin ve yüce gönüllü milletimizin desteğiyle hep birlikte gerçekleştireceğiz.” dedikten sonra sözlerini şöyle tamamladı:

“Milletimizin bize emanet ettiği bağışları, yine milletimizin emanet ettiği yavrularımıza bilişim çağına uygun, akılcı, eşitlikçi, çağdaş bir eğitim sunarak; onları 21. yüzyıl becerilerine sahip, yaşam boyu öğrenen, evrensel değerleri benimsemiş, topluma karşı sorumluluklarının bilincinde liderler olarak yetiştiriyoruz. Sadece çocuklarımızın değil, ülkemizin geleceğini değiştiriyoruz. Böylelikle bağışçılarımızın arzusunu da yerine getiriyoruz.”

Oğuz Güleç’in konuşmasından sonra Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı, Kahramanmaraş ve Hatay depremlerinden sonra alınan kararlar ile Eğitim Kurumları faaliyetleri hakkında bilgilendirme yaptı.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı

 

Denetim Kurulu Üyesi Zafer Boztuna’nın 2022 Denetim Kurulu Raporu’nu okumasının ardındansa gündem maddeleri oylamaya sunularak kabul edildi.

2023 yılında üyelik aidatının 1.000 TL olmasına karar verildiği toplantıda Oğuz Güleç, Genel Kurul üyelerine Yönetim Kurulu üye adaylarını tanıttı.

Daha sonra Divan Başkanı dilek ve önerilerini iletmek isteyen üyelere söz verdi ve ardından Olağan Genel Kurul sona erdi.

Toplantı sonunda, gizli oyla yapılan seçimlerde, görev sürelerinin dolması nedeniyle boşalan Yönetim Kurulu Asil Üyelikleri ve Yedek Üyelikleri için yeni üyeler seçildi.

 

 

111 üyenin oy kullandığı seçimler sonucunda;

Yönetim Kurulu Asil Üyeliklerine;
Feryal Çelikel, Serpil Tunçer (DŞ’1979), P. Nesrin Bayazıt (DŞ’1979), İpek Üstündağ ve Melek Eyigünlü,

Yönetim Kurulu Yedek Üyeliklerine; 
Burak İ. Çetinçeker (DŞ’2002), Özgür Baykut, Akın Rota, Nilgün Özdemir (DŞ'1979) ve Büşra Giray (DŞ'2014) seçildi.

Yapılan seçimlerden sonra Yönetim Kurulu aşağıdaki gibi oluştu:

Yönetim Kurulu Asil Üyeleri
Oğuz Güleç, Erman Süsler, Zeynep Necipoğlu, Cem Şipal, Mustafa U. Demirci, Mehmet Erktin, Esra Ekmekci Çalıcıoğlu, Serpil Tunçer, Feryal Çelikel, P. Nesrin Bayazıt, Müge Ören, Eşref Biryıldız, Vedat Bayrak, İpek Üstündağ, Melek Eyigünlü,                              

Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri             
Burak İ. Çetinçeker, Özgür Baykut, Akın Rota, Nilgün Özdemir, Büşra Giray,

Genel Kurul toplantısından sonra yapılan Yönetim Kurulu toplantısında Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Oğuz Güleç, Yönetim Kurulu Başkan Vekillikleri'ne Erman Süsler, Zeynep Necipoğlu, Mustafa U. Demirci, Yönetim Kurulu Sayman Üyeliği'ne Cem Şipal seçildi.

 

 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?