Darüşşafaka Cemiyeti Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Cemiyeti’nin 2015 yılı çalışma dönemine ait Olağan Genel Kurul Toplantısı, 26 Mart Cumartesi günü saat 10.00’da Maslak TİM Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirildi. Genel Kurul Toplantısı'nda ilk sözü 5. sınıf öğrencileri Damla Çağığan ile Selim Birtem aldı.

Darüşşafaka'ya Ankara'dan geldiğini belirten Damla Çağığan, duygularını şu sözlerle ifade etti: "Darüşşafaka'da 1. yılım... Gelir gelmez badminton takımına girdim, yüzmeye başladım ve bisiklet kulübüne katıldım. Yıl sonunda bütün kulüp, ormana bisiklet sürmeye gideceğimiz günü heyecanla bekliyorum. Okulumu çok seviyorum, çünkü burada mutluyum. Böyle bir okulda insan nasıl mutlu olmaz ki... Umarım bir gün sizlerin oturduğu o koltuklarda oturur ve sizin gibi Darüşşafaka'nın yarınlarına yön veren bir insan olurum."

Darüşşafaka'ya Bursa'dan gelen Selim Birtem ise "Ben de futbol ve badminton takımındayım, masa tenisi oynuyorum, halk oyunları kulübündeyim ve gitar eğitimi almaya başladım. Darüşşafaka'ya ilk geldiğim aylar, her gün ailemle konuşurdum. Şimdi ise haftada bir-iki kez konuşuyorum. Günlerim o kadar dolu dolu geçiyor ki telefon etmeye vakit kalmıyor. Tabii bir de bana hep sevgiyle, şefkatle ve saygıyla yaklaşan kocaman bir ailem daha oldu. Desteklerinizle Darüşşafakamızı yaşattığınız ve bugün burada olduğunuz için  tüm kardeşlerim adına hepinize teşekkür ediyorum" dedi.

Minik Darüşşafakalıların ardından sahneye gelen 9. sınıf öğrencisi Defne Hadiş piyano resitali verdi. Genel Kurul’un açılışını yapmak üzere kürsüye gelen Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, sözlerine Darüşşafaka'nın  geleceğe daha güçlü taşınması ülküsüne bir tuğla da kendisi koyabilmek için özveriyle görev yapan tüm eğitim kadrosuna, Darüşşafaka yöneticilerine ve çalışanlarına teşekkür ederek başladı.

Talha Çamaş

Genel Kurul üyelerini 30 Mart'ta TİM Gösteri Merkezi'nde yapılacak 153. yıl kutlama törenine davet eden Çamaş," Sanat Bölümü öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizin hazırladığı "Ben Oradayım" isimli gösterimizi büyük mutlulukla izleyeceğinize inanıyorum" dedi. Çamaş sözlerini şöyle sürdürdü: "Darüşşafaka'nın itibarını korumak ve kamuoyunda güçlendirmek bizler için her zaman öncelikli ilke oldu. Bu bağlamda zaman zaman toplum paydaşlarımız nezdinde Darüşşafaka algısını ölçümlüyoruz. Bu araştırmaların sonuncusunu 2015 yılında yaptırdık. Elde ettiğimiz sonuçlar hepimizin göğsünü kabarttı. Sizlerin de aynı duyguyu hissedeceğinize inanıyorum."

Çamaş sözlerini 2016 yılı YGS Sonuçlarını açıklayarak noktaladı: "Açılış konuşmamı bitirirken sevindirici bir haberi sizlerle paylaşmak isterim. Hepimizin heyecanla beklediği YGS sonuçları dün açıklandı. Sonuçlara göre öğrencilerimiz, son 5 yılın en iyi sonuçlarından birini elde etti. Bu sonuçlarda bazı veriler bakımından zirve olarak gördüğümüz 2012 YGS'yi dahi aştık. Emeği geçen tüm öğretmenlerimize teşekkürlerimi sunuyor, öğrencilerimizi gönülden kutluyorum. Darısı LYS’nin başına…"

Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş’ın Genel Kurul’u açışının ardından Genel Kurul Divan Heyeti adayları için verilen önergeden sonra açık oylamayla Divan Heyeti seçildi. Divan Başkanı Ergun Bankoğlu'nun Genel Kurul üyelerini Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'na davetinin ardından başlayan Genel Kurul Toplantısı'nda, ilan edilmiş Olağan Genel Kurul Gündemi okunarak kesinleştirildi ve gündemin görüşülmesine geçildi. 

Gündeme geçilmesinden sonra söz alan Çamaş, 2006 yılında 42 Darüşşafakalı tarafından hazırlanan ve imzalanan "Söz Veriyoruz" beyannamesini okudu ve bu beyanname doğrultusunda 2007-2015 dönemleri arasında yapılan çalışmaları özetledi.

Orhan Cem

Hemen ardından Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Orhan Cem, "Darüşşafaka 2015-2020 Stratejik Planı", "2015 Gerçekleşen Stratejik Plan Çalışmaları", "2015 Yılı Bilanço, Gelir-Gider Kesin Hesapları ve Bütçe Teklifi" ile "2016 Yatırımlar Bütçesi"ni sundu.

Fırat Tekin

Cemiyet Tüzüğü’nün 10., 20., 34., 36., 44. ve 45. maddelerinde değişiklik yapılmasına ilişkin gündem maddesinde, yapılmak istenilen değişikliklere ait açıklamalar Başkan Vekili Fırat Tekin tarafından Genel Kurul'a sunuldu ve oylanarak kabul edildi.

Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım ise Genel Kurul'da 2016 yılı yatırım bütçesi hakkında söz alarak görüşlerini açıkladı.

Görüşmelerden sonra Yönetim Kurulu’nun 2015 yılı çalışmalarına ilişkin Faaliyet Raporu ile Denetim Kurulu Raporu kabul edilerek Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyeleri ibra edildi. Daha sonra Genel Kurul’a 2016 yılı Bütçe Tasarısının sunumu yapıldı ve 2016 yılı Bütçe Tasarısı üyeler tarafından onaylandı. Ardından gündemin diğer maddeleri görüşülerek kabul edildi. 2016 yılı üyelik aidatının 250 TL olmasına karar verildi. (Aidatınızı BURADAN ödeyebilirsiniz.)

Görev süreleri dolan üyelerin yerine seçilecek yeni adaylar, Çamaş tarafından Genel Kurul üyelerine tanıtıldı. Ayrıca Cemiyet Üyesi Mükremin Altuntaş (DŞ'93), Yönetim Kurulu Asil Üyeliği için adaylığını açıkladı. 

Mükremin Altuntaş

Toplantı sonunda, gündemin seçimler maddesi uyarınca ve gizli oyla yapılan seçimlerde, görev sürelerinin dolması nedeniyle boşalan Yönetim Kurulu üyelikleri için yeni üyeler seçildi.

Yönetim Kurulu'nda görev süreleri dolan asil üyeler; 

M. Talha Çamaş, B. Fırat Tekin, Orhan Cem, Mustafa U. Demirci, Mehmet Erktin ve yedek üyeler İ. Can İplik, Özlem Özer, Ahmet D. Erelçin, Sevhan Gök Kahya ile Yönetim Kurulu'ndaki görevinden istifa eden asil üye Adnan Dovan’dan boşalan Yönetim Kurulu üyelikleri için yapılan seçimler sonucunda, Yönetim Kurulu asil üyeliklerine 3 yıl süreyle görev yapmak üzere  M. Talha Çamaş, B. Fırat Tekin, Orhan Cem,  Mustafa U. Demirci, Mehmet Erktin, 2 yıl süre ile görev yapmak üzere Sevhan Gök Kahya; Yönetim Kurulu yedek üyeliklerine ise 1 yıl süreyle görev yapmak üzere  Göksel Bakaç Tümay, Esra Ekmekci Çalıcıoğlu, Ahmet D. Erelçin, İ. Can İplik, Erman Süsler seçildi ve Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu aşağıdaki şekilde oluştu: 

Yönetim Kurulu Asil Üyeleri:  M. Talha Çamaş, B. Fırat Tekin, Orhan Cem, Tunçer Gömeçli, Davut Ökütçü, Lütfü Telci, Sertaç Ökten, Mustafa U. Demirci, Güniz Çelen, M. Hakan Tahiroğlu, Murat Dayanıklı, Bülent Topbaş, Feza Koca, Mehmet Erktin, Sevhan Gök Kahya.

Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri: Göksel Bakaç Tümay, Esra Ekmekci Çalıcıoğlu,  Ahmet D. Erelçin, İ. Can İplik ve Erman Süsler.

Genel Kurul toplantısından sonra yapılan ilk Yönetim Kurulu Toplantısı’nda, görev dağılımı için kurulun kendi içinde gizli oyla yaptığı seçimler sonucunda, M.Talha Çamaş Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Orhan Cem ile M. Hakan Tahiroğlu  Başkan Vekilliklerine, Bülent Topbaş da Sayman Üyeliğe seçildiler.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?