Darüşşafaka Cemiyeti’nin yeni Genel Sekreteri Pelin Kabalak

 ›  Haberler  › ↓ 
PELIN KABALAK_rsz.jpg
 
Türkiye’nin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu Darüşşafaka Cemiyeti’nin yeni Genel Sekreteri Pelin Kabalak oldu.
 
Eğitimde fırsat eşitliğinin Türkiye’deki sembolü olan Darüşşafaka Cemiyeti’nde 2009’dan beri Genel Sekreterlik görevini yürüten Yiğit Ahmet Buldam’dan bayrağı Pelin Kabalak devraldı.
 
İş dünyası ve finans sektöründe uzun yılların deneyimine sahip bir iş kadını olan Pelin Kabalak, Darüşşafaka Ailesi’ne katılımıyla ilgili olarak, “13 ve 15 yaşlarında olan iki kızıma örnek, sorumlu ve faydalı bir vatandaş olarak Darüşşafaka Cemiyeti’nin çalışmalarına ivme kazandırmak ve katkıda bulunmak üzere 2015 yılıyla birlikte ekibe katılarak çalışma hayatıma devam ediyor olacağım” dedi.
 
Pelin Kabalak

Orta ve lise eğitimini Kadıköy Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat (Ekonomi) bölümünü bitirdi. 1991’de üniversiteyi bitirir bitirmez dünyanın en büyük pazarlama şirketlerinin başında gelen P&G şirketinin Finans Departmanında başladığı iş hayatı, finans sektöründe devam etti. Sırasıyla Pamukbank, Benkar ve Koçbank’ta edindiği tecrübelerle Türkiye’deki ödeme sektörünün gelişimi için 13 bankanın bir araya gelerek meydana getirdiği, gerekli her türlü sistem, platform ve altyapıları oluşturup, işleten BKM’de (Bankalararası Kart Merkezi) 2013 yılına kadar Genel Müdür Yardımcısı olarak görev aldı. Türkiye’deki çalışmalarının yanı sıra sektörün başarılı çalışmalarını (çipe geçiş, kart kanunu, temassız uygulamalar, e-devlet/ulaşım ödemeleri…) İngiltere ve Fransa başta olmak üzere farklı pazarlarda ‘iyi örnek’ olarak aktarımlarda bulunup, Türkiye adına ödülleri kabul etti.  2013 yılından itibaren dünyada başlayan ‘sosyal iş’ akımıyla Türkiye’de faaliyet gösteren ilk şirketlerden olan Para Durumu’nda Genel Müdürlük görevini takiben, FODER’i (Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği) kurarak bu konudaki ilk sivil toplum çalışmasına imza atmış oldu. Kadın ve gençlere para yönetimini öğretmeyi hedefleyen dernekte halen Yönetim Kurulu Üyesi ve Sayman olarak sosyal sorumluluk çalışmalarına devam etmektedir.

Ahmet Buldam-tsk_rsz.jpg
Yiğit Ahmet Buldam ve Talha Çamaş

2009 yılından beri Darüşşafaka Cemiyeti Genel Sekreterliği görevini yürüten ve 2015 yılıyla birlikte bayrağı Pelin Kabalak'a devreden Yiğit Ahmet Buldam'a, vermiş olduğu değerli hizmetlerinden ötürü Yönetim Kurulu tarafından bir teşekkür plaketi takdim edildi.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?