Darüşşafaka Cemiyeti’nin Olağan Genel Kurulu yapıldı

 ›  Haberler  › ↓ 

24032012_divan2.jpg

Darüşşafaka Cemiyeti’nin Olağan Genel Kurulu, 24 Mart 2012 Cumartesi günü saat 11.30’da TİM Gösteri Merkezi’nde gerçekleşti.  Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım’ın açılış konuşmasının ardından açık oylama ile yapılan Divan Heyeti seçiminde Ergün Bankoğlu’nun Divan Başkanlığına,  A. Ümit Kıvman’ın Başkan Vekilliğine, Betül Oran Akan ve Süleyman Morbel’in Katip Üyeliklere, Faruk Uğurlu, Ruhi Şen ve Arslan R. Kaya’nın Oy Sayım Memurluklarına seçilmelerine oy birliği ile karar verildi.

24032012_saygidurusu.jpgSaygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Divan Heyeti Başkanı Ergün Bankoğlu, ilan edilmiş olan Olağan Genel Kurul Gündemini okudu ve gündeme madde eklenmesine ilişkin önerge verilmediği için gündem kesinleşerek maddelerin görüşülmesine geçildi.

Zekeriya Yıldırım:
“Darüşşafaka artık kendisiyle yarışıyor”
24032012_zy_son.jpg

2011 yılına ait Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu raporu üzerinde söz alan Zekeriya Yıldırım, Darüşşafaka’nın artık kendisiyle yarışan bir eğitim kurumu olduğunu belirterek “Tarihimizde ilk kez öğrenci sayımız 927’e ulaştı. Başarı çizgimiz her geçen yıl biraz daha yükseliyor” dedi.
Kaynak geliştirme alanında yapılan çalışmalara da değinen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bireysel bağışçı sayımız 7.000’i aştı. Rezidans bağışçı sayımız 430, vasiyet bağışçı sayımız 283 oldu. 2011 yılında kaynak geliştirmede 76 milyon TL ile rekor kırdık.”

316 öğrencinin tüm giderlerini İş Bankası karşılıyor
“81 İlden 81 Öğrenci” projesi kapsamında İş Bankası’nın tüm eğitim giderini üstlendiği öğrenci sayısının 316’ya ulaştığını vurgulayan Yıldırım, “Öğrenci sayımızın tarihimizde ilk kez 1.000’e yaklaşmasında en büyük pay İş Bankası’nındır” dedi. 2007’den bu yana Darüşşafaka’nın “Kurucu Bağışçı” sayısının sekize ulaştığını kaydeden Yıldırım, “Rezidans dışı bağışlar, toplam Okul ve Cemiyet Merkezi giderlerinin üzerine çıktı. Giderlerimizin % 52’sini personel giderleri oluşturuyor. 2008’e kadar zarar eden Fizik Tedavi Merkezimiz 2011 yılında 1 milyonu aşkın kaynak yarattı” diye konuştu. 2011 yılında ABD Eximbank’a olan kredi borcunun yeniden yapılandırıldığını kaydeden Yıldırım şöyle konuştu: “Borcumuzun faizleri silindi. Kalan 30 milyon dolar borcun 8 milyon doları İş Bankası ve Garanti Bankası’ndan alınan 8 yıl vadeli kredilerle ödendi. Kalan 22 milyon dolar borç ise faizsiz 10 yıl vadeye yayıldı.”

24032012_yk_genel.jpg
Şefkat Yuvası’nın kapısı annesi hayatta olmayan çocuklara da açılıyor
Darüşşafaka’nın geleceğine yönelik projelerine de değinen Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: “Bildiğiniz gibi önümüzdeki sene Cemiyetimizin kuruluşunun 150’nci Yılı. Bugünden 150’nci Yılımızı coşkuyla kutlamak için bir program hazırladık. Kampüsümüzü yeniden yapılandırmaya yönelik oluşturduğumuz projede imar durum değişikliği için çalışmalar sürdürüyoruz.” Geleceğe yönelik diğer bir önemli projenin babası hayatta olmayanların yanı sıra annesi hayatta olmayanların da Darüşşafaka’ya alınması olduğunu belirten Yıldırım, böylelikle eğitimde fırsat eşitliğinin daha fazla çocuğa tanınacağını kaydetti.

24032012_yk_firattekin.jpg

2011 yılını Daçkalı kızlara ithaf ettiklerini vurgulayan Yıldırım, sözlerini şöyle noktaladı: “10 kız öğrencimizin 10 yıllık eğitim bedeli olan 1 milyon liralık bağışı toplayan onlar, yeni yavrularımızı annelerinden emanet alan onlar, her çarşamba yeni yavrularımıza şefkat dağıtan onlar, TV kanallarında bizi tanıtan onlar, şimdi tüm kızlarımıza kocaman bir alkış…”

ahmetbaysal_24032012.jpgcenapkorkmazoglu_24032012.jpgAhmet Baysal                                                                    Cenap Korkmazoğlu

Yıldırım’ın konuşmasının ardından Darüşşafaka Cemiyeti Üyesi Ahmet Baysal, 2011 yılı faaliyetleri hakkında söz aldı. Aynı zamanda Yakacık Rezidans bağışçımız olan Baysal, 2011 yılında yapılan çalışmalardan ötürü Yönetim Kurulu’nu kutlarken, özellikle Eximbank borcunun neticelendirilmesinden ötürü duyduğunu memnuniyeti dile getirdi. Cemiyet Üyesi Cenap Korkmazoğlu ise şu görüşleri dile getirdi: “ Beş yıldır Darüşşafaka’nın yönetimi, her türlü şaibeden uzak, tertemiz, duru, namuslu, ciddi bir şekilde ve özenle yürütülüyor.”

24032012_sertacoktem.JPG24032012_ahmetbuldam.JPG
Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda fizik ve kimya derslerine daha fazla ağırlık verilmesi isteyen Cemiyet Üyesi Utku Sağdık, öğrencilere ilişkin düzenli olarak istatistiki verilerin tutulmasının öenimine değindi. Sağdık,  “Her öğrenci yıl içinde kaç kere tiyatroya, baleye, sergiye, sinema gibi etkinliklere gittiğini bilmemiz gerekiyor. Bir Darüşşafaka mezunu operaya da klasik müzik konserine de gider” dedi.

24032012_genel_zy1.jpg

Görüşmelerin neticesinde Yönetim Kurulu’nun 2011 yılı çalışmalarına ilişkin Faaliyet Raporu ve Denetim Kurulu Raporu kabul edilerek Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyeleri ibra edildi. 2012 yılı Bütçe tasarısının üyeler tarafından onaylandığı Genel Kurul’da gayrimenkul satın almak, satmak ve üzerlerine ipotek tesis etmek ve Cemiyetin amacının gerçekleştirilmesine kaynak sağlamaya dönük değişik hizmetlerin yürütülmesi amacıyla anonim şirket kurulması için Yönetim Kurulu’na yetki verildi. Ayrıca 2012 yılı üyelik aidatı 150 TL olarak tespit edildi. Ahmet Baysal’ın önerisi üzerine Türkiye İş Bankası’nın “81 İlden 81 Öğrenci” projesi çerçevesinde Darüşşafaka’ya yaptığı katkı dolayısıyla Genel Kurul’un şükranlarını sunmak üzere Yönetim Kurulu’nu görevlendirdi.

umittbaskirt_24032012.jpgyalcingranit_24032012.jpg
Ümit Başkırt                                                                   Yalçın Granit

Genel Kurul’da Darüşşafaka Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Başkırt, dilekler bölümünde kürsüye gelerek Darüşşafaka Spor Kulübü’nün duruma değindi. Darüşşafaka Spro Kulübü’nün 250 üyesi olduğunu ve bunların yalnızca 50’sinin aidatlarını ödediğini belirten Başkırt, “Böyle devam ederse iki yıl içinde 98 yıllık Darüşşafaka Kulübü’nü kapatmak zorunda kalacağız. Tüm Darüşşafaka camiasını Kulübümüze üye olmaya ve geleceğine sahip çıkmaya davet ediyorum” dedi. Türk basketbolunun efsanevi isimlerinden Yalçın Granit de aynı konuda söz aldı.

2403_nurotaran.JPG
Üyeler, Tüzük değişikliği üzerine görüşlerini dile getirdi. Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, Genel Kurul’da ifade edilen dilek ve görüşleri dikkatle not ettiklerini, Daçka.Net üzerinden öğrencilerin akademik, kişisel ve sosyal gelişimlerinin izlendiğini belirterek, Yönetim Kurulu’na gösterilen güvenden ötürü Genel Kurul’a teşekkür etti.

24032102_oguzusulu.JPG
Toplantı sonunda gizli oyla yapılan seçimlerde, görev süreleri dolan Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu ve Haysiyet Divanı üyelikleri için yeni üyeler seçildi. Yönetim Kurulu Asil Üyeliğinden istifa eden Orhan Dıramca ile görev süreleri dolan asil üyeler R. Engin Akçakoca, Davut Ökütçü, Beşir Özmen ve Lütfü Telci ile yedek üyeler Mükremin Altuntaş (Asil üyeliğe geçti), Oğuz Uslu, Betül Oran Akan, Ömer Çollak ve Metin Kayaçağlayan’dan boşalan Yönetim Kurulu üyelikleri için yapılan seçimler sonucunda, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu aşağıdaki şekilde oluştu:
Yönetim Kurulu Asil Üyeleri: Zekeriya Yıldırım, M. Talha Çamaş, B. Fırat Tekin, Adnan Dovan, Mükremin Altuntaş, R. Ataol Ay, Tunçer Gömeçli, Adnan Memiş, Nur Otaran, Sertaç Ökten, O. Reha Yolalan, R. Engin Akçakoca, Davut Ökütçü, Beşir Özmen ve Lütfü Telci.  
Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri:  Betül Oran Akan, Mustafa U. Demirci, Ömer Çollak, Ömer Z. Topbaş ve M. Hakan Tahiroğlu.
Yapılan seçimler sonucunda Darüşşafaka Cemiyeti Denetim Kurulu aşağıdaki şekilde oluştu:
Asil Üyeler: Cem Şipal, A. Levent Tumlu ve A. Kamil Uzun,
Yedek Üyeler: Ahmet Kavas, Ş. Ali Selek ve Bülent Topbaş.

Yapılan seçimler sonucunda Darüşşafaka Cemiyeti Haysiyet Divanı aşağıdaki şekilde oluştu: Halit Z. Yılmayan, Talip Duranyıldız, Mithat G. Yazgıç, İsmet Kasapoğlu ve Halit Y. Tilki

Genel Kurul’dan sonra yapılan ilk Yönetim Kurulu toplantısında, görev dağılımı için kurulun kendi içinde gizli oyla yaptığı seçimler sonucunda Zekeriya Yıldırım Yönetim Kurulu Başkanlığına, M. Talha Çamaş ve B. Fırat Tekin Başkan Vekilliklerine, Adnan Dovan Sayman Üyeliğe getirildi.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?