Darüşşafaka Cemiyeti Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Cemiyeti’nin 2019 ve 2020 yılları çalışma dönemlerine ait Olağan Genel Kurul 2. Toplantısı, 19 Haziran Cumartesi günü Darüşşafaka Eğitim Kurumları kampüsünde gerçekleşti.

Darüşşafaka  Olağan Genel Kurulu, pandemi nedeniyle açık alanda yapıldı.

Koronavirüs salgını nedeniyle resmi makamlarca alınan kısmî ve tam kapanma kararları kapsamında ertelenen “Olağan Genel Kurul Toplantısı”, İçişleri Bakanlığı’nın genelgeleri ve İstanbul İl Hıfzıssıhha Meclisi’nin kararları uyarınca, pandemi tedbirleri ve sağlık kuralları kapsamında yapıldı. Yine pandemi önlemleri kapsamında toplantı bu yıl Maslak kampüsünde açık alanda kurulan çadırda organize edildi.

Erman Süsler (DŞ’75)

178 üyenin katıldığı ve 168 üyenin oy kullandığı toplantında ilk sözü alan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erman Süsler (DŞ’75), demokratik bir ortamda gerçekleşmesi temennisi ile Genel Kurul’un Darüşşafaka camiasına hayırlı uğurlu olmasını dileyerek, toplantının açılışını yapmak üzere Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem’i (DŞ’82) kürsüye davet etti.

M. Tayfun Öktem (DŞ’82) 
"İki yıl önce başlayan Yönetim Kurulu Başkanlığı nöbetini büyük onur, gurur ve keyifle yürütüyorum"

Genel Kurul’un açılışını yapmak üzere kürsüye gelen Öktem, “Bildiğiniz gibi pandemi nedeniyle dernek genel kurul toplantıları ertelendiğinden maalesef 2020 yılında Genel Kurul Toplantımızı yapamadık. 2021'de de Mart ayından beri yapılan erteleme ve kapanmalardan sonra, bugün sıkı pandemi önlemleri alarak da olsa Genel Kurulumuzu gerçekleştirmenin, sizlerle bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Darüşşafaka’yı geleceğe daha güçlü taşımak için elini taşın altına koyan, canla başla çalışan herkese teşekkür eden Öktem, “Genel Kurulumuzun ve Yönetim Kurulumuzun gösterdiği güvenle iki yıl önce başlayan Yönetim Kurulu Başkanlığı nöbetini büyük onur, gurur ve keyifle yürüttüğümü belirtmek isterim. Olağan Genel Kurulumuzun Darüşşafakamıza hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Ardından kürsüye gelen Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erman Süsler, Başkanlık Divanı seçimine ilişkin önergeyi genel kurul üyelerinin onayına sundu ve kabul edilen önerge uyarınca Başkanlık Divanı üyeleri belirlendi. Divan Başkanı Süleyman Morbel’in (DŞ’90) Genel Kurul Toplantısı’nı açmasının ardından saygı duruşunda duruldu, İstiklal Marşı ve Darüşşafaka Marşı okundu.

Divan Başkanı Morbel’in gündemi okuması ve ek gündem maddesi önerisinin olup olmadığını sorması üzerine 24 Genel Kurul üyesinin imzasıyla blok liste yerine çarşaf listeyle seçimin yapılması önerisi oylandı ve oy çoğunluğuyla blok listeyle seçimin gerçekleştirilmesine karar verildi. 

Gündemin kesinleşmesinin ardından Başkanlık Divanı’na Genel Kurul tutanaklarını imzalama yetkisi verilmesi oylandı. Faaliyet Raporu’nun görüşülmesinden sonra Divan Başkanı Morbel, M. Tayfun Öktem’i tekrar kürsüye davet etti.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları, Darüşşafaka Cemiyeti ve Rezidansları, 2019 ve 2020 çalışmaları hakkında bilgilendirme sunumu yapan Öktem, “Tüm dünya, ülkemiz ve eğitim camiası özellikle bizim gibi köklü, yatılı eğitim kurumları için oldukça zor geçen bir yılı geride bıraktık ve ne yazık ki 2021 yılı da aynı zorluklarla devam ediyor. Birçok organizasyonun ayakta kalma mücadelesi verdiği çok ender bir zaman diliminden geçiyoruz. Çok şükür Darüşşafaka olarak bu zorlu sınavı şu ana kadar başarıyla verdik. Bundan sonraki süreçte de başta öğrencilerimiz, Rezidanslarımızda yaşayan bağışçılarımız ve çalışanlarımız olmak üzere ailemizin tüm üyelerinin sağlığını, Covid-19 salgınının yıkıcı etkisinden korumak için var gücümüzle çalışacağız.” dedi.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 192 ayrı noktada 905 öğrencisiyle yüz yüze eğitime devam ediyormuş gibi uzaktan eğitimi sürdürdüğünü belirten Öktem, “Bakanlığımızın izin verdiği süreçlerde azami önlemler alarak yüz yüze eğitim yaptığımız dönemler de oldu. Yatılı bir okul için vahim sonuçlar doğurabilecek böyle bir salgın sürecini çok şükür sorunsuz atlattık. Okulumuzda eğitim ve öğretim faaliyetleri stratejik planımıza göre adım adım ilerliyor.” diye konuştu.

M. Tayfun Öktem konuşmasını Darüşşafaka Cemiyeti’nin 2019, 2020 finansal verileri ve 2021 bütçesine ilişkin bilgi vererek sonlandırdı.

Ebru Arpacı

Mikrofonu devralan Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı, Eğitim Kurumları'na ilişkin gelişmeleri sundu.

Hakan Okçal (DS’73) 

Ardından Hakan Okçal (DS’73) gündem maddesine ilişkin söz alarak sunumunu gerçekleştirdi. Gündeme göre; Yönetim Kurulu’nun 2019-2020 yılı çalışmalarına ilişkin Faaliyet Raporu ile Denetim Kurulu Raporu kabul edilerek Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyeleri ibra edildi. 

Davut Ökütçü (DŞ'65)

2021 bütçe tasarısı üyelerle paylaşıldı. Davut Ökütçü’nün verdiği önergeye istinaden, “Yeni Kampüs Projesi”ne ilişkin yatırım kaleminin bütçeden çıkarılması teklifi, oy çoğunluğuyla kabul edildi. 2021 bütçesi de bu madde haricinde oy birliğiyle kabul edildi. 

Toplantıda 2021 yılı için yıllık üyelik aidatı 400 TL olarak belirlendi.

Divan Başkanı,  görev süreleri dolan üyelerin yerine yeni adayların seçilmesi için aday listelerinin iletilmesini isteyince bir liste tevdi edildi ve tanıtıldı.

Ardından M. Tayfun Öktem tarafından Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu ve Haysiyet Divanı’nın yeni adayları Genel Kurul üyelerine tanıtıldı. 

Toplantı sonunda, gündemin seçimler maddesi uyarınca ve gizli oyla yapılan seçimlerde, görev sürelerinin dolması nedeniyle boşalan Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu ve Haysiyet Divanı üyelikleri için yeni üyeler seçildi.

Seçimler sonucunda;
Yönetim Kurulu asil üyeliklerine M. Tayfun Öktem, Erman Süsler, Cem Şipal, Esra Ekmekci Çalıcıoğlu ve Mehmet Erktin 3 yıl görev yapmak üzere;
Yönetim Kurulu asil üyeliklerine Z. Ceylan Kabadayıoğlu, F. Cemre Karaoğlan, Serpil Tunçer, Feryal Çelikel ve P. Nesrin Bayazıt 2 yıl görev yapmak üzere;
Yönetim Kurulu yedek üyeliklerine Binnur Karademir, Müge Ören, Atilla Benli, Necla Özel ve Ahmet D. Erelçin, 1 yıl görev yapmak üzere seçildi.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu aşağıdaki şekilde oluştu:

Yönetim Kurulu Asil Üyeleri

M. Tayfun Öktem
Erman Süsler
Zeynep Necipoğlu
Cem Şipal
Oğuz Güleç
Mustafa U. Demirci
Prof. Dr. Esra Ekmekci Çalıcıoğlu
Mehmet Erktin
Celalettin Çağlar
Z. Ceylan Kabadayıoğlu
Haldun     Boz
F. Cemre Karaoğlan
Dr. Serpil Tunçer
Prof. Dr. Feryal Çelikel
P. Nesrin Bayazıt

Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri

Ş. Binnur Karademir
Müge Ören
Atilla Benli
Necla Özel
Dr. Ahmet D. Erelçin

Yapılan seçimler sonucunda Darüşşafaka Cemiyeti Denetim Kurulu ve Haysiyet Divanı aşağıdaki şekilde oluştu:

Denetim Kurulu Asil Üyeleri

Ali Kamil Uzun, Zafer Boztuna ve Vedat Bayrak,

Denetim Kurulu Yedek Üyeleri

Süleyman Morbel, M. İsmail Özsürücü ve A. Engin Ergüden,

Haysiyet Divanı Üyeleri

Mithat G. Yazgıç, Halit Yurdal Tilki, Ergün Bankoğlu, Davut Ökütçü ve Prof. Dr. Lütfü Telci,

Genel Kurul toplantısından sonra, Yönetim Kurulu'nun görev dağılımı için yaptığı ilk toplantısında gizli oyla yapılan seçim sonucunda, M. Tayfun Öktem Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçilirken, başkan vekilleri, sayman üye ve komisyon başkanları belirlendi.

"Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu'nda eşit oranda kadın - erkek temsili hedefi", 10 kadın üyenin  Yönetim Kurulu'na  girmesiyle gerçekleşti.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?