Darüşşafaka Olağan Genel Kurul Toplantısı

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Cemiyeti Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı

Darüşşafaka Cemiyeti’nin 2017 yılı çalışma dönemine ait Olağan Genel Kurul Toplantısı, 31 Mart Cumartesi günü saat 10.00’da Maslak TİM Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Ünlü Türk Müziği Bestakarı Darüşşafakalı Reşat Aysu'nun eserlerinin çalındığı Genel Kurul Toplantısı'nda ilk sözü 5. sınıf öğrencileri Yaren Baygül ve Yusuf Emir Korkmaz aldı.

Yusuf Emir Korkmaz, Talha Çamaş ve Yaren Baygül

Geçen yıl İstanbul’dan Darüşşafaka Sınavı’nı kazandığını belirten Yaren Baygül, duygularını şu sözlerle ifade etti: “Bu yuvada birinci yılım. Benim ablam da Darüşşafaka’da okuyor. O, 7. sınıfta… Onun sayesinde Darüşşafaka’yı yakından tanıdım ve çok isteyerek geldim. En sevdiğim ders İngilizce ve Matematik... Gelecekte insanlara hizmet için beyin cerrahı olmak istiyorum. Darüşşafaka’nın verdiği eğitimle de bunu başaracağıma inanıyorum. Darüşşafaka benim için ‘iyi eğitim ile iyi insanları’ buluşturan bir yuva demek. Burada zamanımız dolu dolu geçiyor. Origami kulübündeyim. Basketbol oynuyorum. Bugün bir Darüşşafaka öğrencisi olarak sizlerle olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Umarım bir gün sizlerin oturduğu o koltuklarda oturur ve sizin gibi Darüşşafaka'nın yarınlarına yön veren bir insan olurum.”

Darüşşafaka Ailesi’ne geçen yıl katılan Yusuf Emir Korkmaz ise, “Ben de Darüşşafaka’ya İstanbul'dan geldim. İlkokul öğretmenim sayesinde Darüşşafaka Sınavı'ndan haberdar oldum. Hayatım boyunca ona hep minnet duyacağım. Darüşşafaka’ya alışmakta hiç zorlanmadım. Hatta ilk aylar bazı arkadaşlarım yatakhanede ağlardı. Neden ağladıklarını hiç anlamazdım. Ben de en fazla matematik dersini seviyorum. Gelecekte bilgisayar ya da inşaat mühendisi olmak istiyorum. Darüşşafaka benim için kaliteli eğitim demek. Daha önce hiç böyle bir okul görmedim. Burada bizler için her türlü imkan veriliyor. Eğer çok çalışır ve bu imkanları değerlendirirsek tüm kapıların bizlere açılacağına inanıyorum. Bu nedenle çok çalışıyorum. Bu yıl STEM Kulübündeyim. İyi bir mühendis olmak için STEM şart. Ayrıca basketbol oynuyorum. Burada çok güzel arkadaşlıklar var. Çok çalışıyoruz ama çok da eğleniyoruz. Keşke tüm okullar Darüşşafaka gibi olsa… Desteklerinizle Darüşşafakamızı yaşattığınız ve bugün burada olduğunuz için tüm kardeşlerim adına hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

Talha Çamaş

Genel Kurul’un açılışını yapmak üzere kürsüye gelen Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, sözlerine “Göreve geldiğimiz günden bu yana her zaman kamuoyuna karşı şeffaf, hesap verebilir, adil, güvenilir ve sürdürülebilir olmaya çalıştık. Bunlar bizim vazgeçilmez ilkelerimiz oldu ve hiçbir koşulda bunlardan taviz vermedik.” diyerek başladı ve Darüşşafaka Cemiyeti’nin 2017 Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Derecelendirme Notunun 10 üzerinden 9,50 olduğunu açıkladı.

2017'de 47.000’i aşkın hayırsever birey ve kurumun Darüşşafaka Cemiyeti’ne 72 Milyon TL’nin üstünde bağış yaptığı bilgisini veren Çamaş, “Misyonunu eşitlik ilkesi üzerine oturtan Darüşşafaka, tarihi boyunca aldığı her kuruş bağışı toplumsal bir emanet olarak görmüş ve bunun hesabını topluma vermiştir. Bu bağışların her birinin bir öyküsü var. Bizleri hep diri tutan, sorumluluklarımızın üstüne sorumluluk ekleyen…” dedi.

10. yılını geride bırakan, ülkemizin eğitim alanındaki en uzun soluklu sosyal sorumluluk projesi “81 İlden 81 Öğrenci” kapsamında Türkiye İş Bankası'nın tüm giderlerini üstlendiği Darüşşafakalı öğrenci sayısının 618’e yükseldiğini söyleyen Çamaş, “Türkiye’nin yarınlarına yapılan en büyük yatırım olan 81 İlden 81 Öğrenci Projesi, 2017’de üç yıl daha uzatıldı. 155. yılımıza bu denli güçlü ulaşmamıza yaptığı değerli katkılardan dolayı Türkiye İş Bankası’na sonsuz teşekkür ediyorum.” dedi.

Çamaş sözlerini “2018’de daha çok çocuğumuzun yaşamında büyülü dokunuşlar yaratabilmeyi arzu ediyoruz. Bu yolculukta yanımızda olduğunuz için Cemiyetimiz ve öğrencilerimiz adına sonsuz teşekkür ediyorum.” diyerek noktaladı.

Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş’ın Genel Kurul’u açışının ardından Genel Kurul Divan Heyeti adayları için verilen önergeden sonra açık oylamayla Divan Heyeti seçildi. Divan Başkanı Ergun Bankoğlu'nun Genel Kurul üyelerini Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'na davetinin ardından başlayan Genel Kurul Toplantısı'nda, ilan edilmiş Olağan Genel Kurul Gündemi okunarak kesinleştirildi ve gündemin görüşülmesine geçildi. 

Gündeme geçilmesinden sonra Talha Çamaş, kısa bir film gösterimiyle Darüşşafaka Cemiyeti’nin 2017 yılı faaliyetleri hakkında bilgilendirme yaptı. Darüşşafaka'nın 155. yılına özel olarak öğrenci ve öğretmenler tarafından hazırlanan Darüşşafaka Marşı Videosu izlendi. Siz de Darüşşafakalı öğrencilerin yuvalarının marşını seslendirdiği bu özel videoyu izlemek için buraya tıklayabilirsiniz. 

Ardından Darüşşafaka Cemiyeti Sayman Üyesi Cem Şipal 2017 yılı Bilançosu ve Gelir-Gider Hesapları ile Mali Tablolarına ilişkin açıklama yaptı.

Cem Şipal

Görüşmelerden sonra Yönetim Kurulu’nun 2017 yılı çalışmalarına ilişkin Faaliyet Raporu ile Denetim Kurulu Raporu kabul edilerek Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyeleri ibra edildi. 

Bülent Topbaş

Daha sonra Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Bülent Topbaş tarafından Genel Kurul’a 2018 yılı Bütçe Tasarısının sunumu yapıldı ve 2018 yılı Bütçe Tasarısı üyeler tarafından onaylandı.

Hakan Tahiroğlu

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hakan Tahiroğlu Cemiyetin Stratejik Hedeflerine, Talha Çamaş ise 2018 ve sonrasına yönelik orta ve uzun vadeli hedef ile projelere ilişkin açıklamalar yaptı.

Ardından gündemin diğer maddeleri görüşülerek kabul edildi. 2018 yılında üyelik aidatının 300 TL olmasına karar verildi. (Aidatınızı BURADAN ödeyebilirsiniz.)

Görev süreleri dolan üyelerin yerine seçilecek yeni adaylar, Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş tarafından Genel Kurul üyelerine tanıtıldı. 

Toplantı sonunda, gündemin seçimler maddesi uyarınca ve gizli oyla yapılan seçimlerde, görev sürelerinin dolması nedeniyle boşalan Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu ve Haysiyet Divanı üyelikleri için yeni üyeler seçildi.

Yönetim Kurulu'ndaki görev süreleri dolan;
asil üyeler M. Hakan Tahiroğlu, Davut Ökütçü, Lütfü Telci, Murat Dayanıklı ve Sevhan Gök Kahya ile yedek üyeler Göksel Bakaç, Ahmet D. Erelçin, Nejdet Baysan, Tankut R. Şensürücü ve M. Tayfun Öktem’den boşalan Yönetim Kurulu üyelikleri için;

Denetim Kurulu'ndaki görev süreleri dolan;
asil üyeler Ali Kamil Uzun, Zafer Boztuna ve Vedat Bayrak ile yedek üyeler Seda Akyüz, Halil Sarı ve Zafer Bozkaya’dan boşalan Denetim Kurulu üyelikleri için;

Haysiyet Divanı’ndaki görev süreleri dolan;
Talip Duranyıldız, Bülent F. Akınsal, Mithat G. Yazgıç, Halit Yurdal Tilki ve Mehmet Buçukoğlu’ndan boşalan Haysiyet Divanı üyelikleri için yapılan seçimler sonucunda;

Yönetim Kurulu asil üyeliklerine; M. Hakan Tahiroğlu, Lütfü Telci, Ahmet D. Erelçin, M. Tayfun Öktem ve A. Hakan Güldağ

Yönetim Kurulu yedek üyeliklerine ise Tankut R. Şensürücü, Oğuz Güleç, A. Hakan Okçal, Z. Ceylan Kabadayıoğlu ve Zeynep Necipoğlu seçildi ve Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu aşağıdaki şekilde oluştu:

Yönetim Kurulu Asil Üyeleri;

M. Talha Çamaş, M. Hakan Tahiroğlu, Bülent Topbaş, Cem Şipal, B. Fırat Tekin, Lütfü Telci, Mustafa U. Demirci, Güniz Çelen, Mehmet Erktin, Esra Ekmekçi Çalıcıoğlu, Erman Süsler, Celalettin Çağlar, Ahmet D. Erelçin, M. Tayfun Öktem ve A. Hakan Güldağ.

Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri;

Tankut R. Şensürücü, Oğuz Güleç, A. Hakan Okçal, Z. Ceylan Kabadayıoğlu ve Zeynep Necipoğlu.

Yapılan seçimler sonucunda Darüşşafaka Cemiyeti Denetim Kurulu da aşağıdaki şekilde oluştu:

Denetim Kurulu Asil Üyeleri;

Ali Kamil Uzun, Zafer Boztuna ve Vedat Bayrak.

Denetim Kurulu Yedek Üyeleri;

Süleyman Morbel, M. İsmail Özsürücü ve A. Engin Ergüden.

Yapılan seçimler sonucunda Darüşşafaka Cemiyeti Haysiyet Divanı ise aşağıdaki şekilde oluştu:

Talip Duranyıldız, Mithat G. Yazgıç, Halit Yurdal Tilki, Mehmet Buçukoğlu ve Ergün Bankoğlu.

Genel Kurul toplantısından sonra, Yönetim Kurulu'nun görev dağılımı için yaptığı ilk toplantısında gizli oyla yapılan seçim sonucunda, M. Talha Çamaş Yönetim Kurulu Başkanlığı'na, M. Hakan Tahiroğlu ile Bülent Topbaş YK Başkan Vekilliklerine ve Cem Şipal YK Sayman Üyeliği'ne seçildiler.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?