Darüşşafaka, BM Kalkınma İş Birliği Forumu’ndaydı

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Cemiyeti, 2015’te özel danışman statüsüyle üye olduğu Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi’nin (ECOSOC) etkinliklerinde yer almaya devam ediyor. Darüşşafaka mezunları Özlem Mutlu Özkan (DŞ’2001) ve Mustafa Çağıl Işık (DŞ’2010) Darüşşafaka Cemiyeti’ni temsilen ECOSOC toplantılarına katıldılar.

14-15 Mart tarihlerinde New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen ve açılış konuşmasını ECOSOC Başkanı Lachezara Stoeva’nın yaptığı Kalkınma İş Birliği Forumu’nda (Development Cooperation Forum) birçok konuşmacı yer aldı. Forumun son bölümü tartışma paneliyle tamamlandı.

Mustafa Çağıl Işık (DŞ'2010) ve Özlem Mutlu Özkan (DŞ'2001)

 

Daha etkili kalkınma iş birliği için kırılgan grupların yaşamlarının ve yaşam yerlerinin korunması başlığıyla bir araya gelinen 1. Oturum’da, kakınma iş birliğinin krizler ve doğal afetler gibi öngörülemeyen olaylarda en fazla etkilenen kırılgan grupların korunması için öncelik verilmesi ve bu kapsamda da “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri”nin üzerinde durularak ilerlenmesi gereği tartışıldı. “İnsan” boyutu üzerinde odaklanılarak, bu grupların kalkınma iş birliğinin hizmet etmekle söz verdiği gruplar olduğu vurgusunun yapıldığı oturumda, Darüşşafaka ECOSOC temsilcileri de konuşma şansı buldu. 

BM Daimi Temsilcileri, Büyükelçiler, Bakanlar ve Avrupa Birliği’nden, Kalkınma Bankalarından ve Uluslarası Sivil Toplum Örgütlerinden temsilcilerin de yer aldığı oturumda; Darüşşafaka’yı temsilen Özlem Mutlu Özkan (DŞ’2001) ve Mustafa Çağıl Işık (DŞ’2010); ülkemizi derinden etkileyen depremlerin ortaya çıkardığı yıkıcı etkileri, kırılgan grupları ve Cemiyetimizin sorumluluk duygusuyla, tarihi boyunca olduğu gibi bu depremlerde de yaptığı çalışmaları içeren bir bildiri paylaştılar.

Özlem Mutlu Özkan, Sedat Önal (BM Daimi Temsilcisi) ve Mustafa Çağıl Işık

 

Etkili Kalkınma İş Birliği’nin “İklim Direnci” konusunda çabaların artırılmasının konuşulduğu 2. Oturum’daysa bazı ülkeler tarafından söz verilmiş olmasına rağmen iklim değişiklilerinden dolayı kayıp ve zararın karşılanması için daha geniş bir bağış grubunun yardımına ihtiyaç duyulduğu ifade edidi.

15 Mart’ta gerçekleştirilen ve “Etkili Sosyal Koruma Ölçüleri İçin Hızın Artırılması” konusunun görüşüldüğü 3. Oturum’da Senegal, Kadın, Aile ve Çocuk Koruma Bakanı Gueye Diane; Türkiye ve Suriye’de meydana gelen depremler için geçmis olsun ve başsağlığı dileklerini iletti.

17 Mart’ta Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcimiz Sedat Onal ile tanışma fırsatı bulan Darüşşafaka mezunları, 5 Nisan’da da Kalkınma için Finans Forumu’nun (Forum on Financing for Development -ECOSOC FfD Forum) komite toplantısına katılacak ve 25 Nisan’da da Gençlik Forumu’nda konuşma yapacaklar.

Hükûmetlerin kalkınma iş birliğinin çalışmalarını hızlandırarak en kırılgan grupları daha iyi desteklemeleri gerektiği konusunda acil çağrının yapıldığı forumda  Darüşşafaka’yı ve ülkemizi temsil eden ekibimize teşekkür ederiz.

İngilizce sunumu, videonun 02:07:15 - 02:09:02 arasındaki kısmında izlemek için tıklayınız.

 

 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?