Darüşşafaka bağışçısı Süreyya İlmen unutulmadı

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Cemiyeti’nin bağışçısı merhum Süreyya İlmen, namıdiğer Süreyya Paşa, vefatının 69. yıl dönümünde rahmet ve minnetle anıldı.

Vefatından önce mal varlığının büyük kısmını kurumlara bağışlayan Süreyya İlmen, eşi Adalet İlmen’le birlikte yaptıkları vasiyetle Türkiye’nin ilk çağdaş tiyatro ve sinema binası olan Süreyya Operası’nı Darüşşafaka’ya miras bırakmıştı.

Süreyya İlmen’in 1955’te, eşi Adalet İlmen’in ise 1966’da vefat ettiğini hatırlatan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç, vefatlarından önce İlmen çiftinin, Süreyya Operası’nı Darüşşafaka’ya miras bıraktığını belirterek şunları söyledi: 

Adalet ve Süreyye İlmen 

“Annesi veya babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz binlerce çocuğumuzun Darüşşafaka’da nitelikli eğitim almasına katkıda bulunan Süreyya İlmen, ülkemizin gururu olan öğrencilerimizin geleceğini aydınlatmaya devam ediyor. Darüşşafaka Cemiyeti olarak Süreyya ve Adalet İlmen’i, ahirete intikal eden tüm bağışçılarımızı, kurucularımızı, Darüşşafaka'ya hizmeti geçenleri rahmet ve minnetle anıyoruz. Süreyya İlmen ve Adalet İlmen nur içinde yatsınlar, ruhları şad olsun.”

Süreyya Operası

 

Darüşşafakalı öğrencilerin nitelikli eğitimlerini destekleyen Süreyya İlmen’in Süreyya Operası’nı Darüşşafaka’ya bağışlamasıyla ilgili, Beşir Özmen’in kaleme aldığı “Tarihimizde Bu Ay” başlığı altındaki Şubat ayına ait 3 numaralı yazıyı okumak için tıklayınız.

 

Süreyya İlmen kimdir?

1863'ten beri varlığını hayırseverlerin bağışlarıyla sürdüren Cemiyetimizin bağışçıları arasında yer alan Süreyya İlmen, namıdiğer Süreyya Paşa, 1874’te Podgorica’da doğmuştur. Harp Akademisi'ni bitirdikten sonra kurmay subay olarak uzun süre Genelkurmay'da çalışan İlmen, 1895 yılında bir subay kızı olan Adalet Hanım’la evlenmiştir. Genç yaşta korgeneral olan Süreyya Paşa, II. Meşrutiyet'in ilanından sonra askerlik konusunda yayınlar yapmıştır. Tümen komutanıyken askerlikten ayrılarak, İstanbul'da bir dokuma fabrikası, sinema ve opera binası kurarak işletmecilik yapan İlmen, 1927'de İstanbul'dan milletvekili seçilmiştir. 1930 yılında aktif siyasi yaşamını noktalamış, kendi adıyla bilinen İstanbul, Maltepe'deki Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni kurmuştur.

Süreyya İlmen ve Darüşşafaka’ya katkıları hakkında daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayınız.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?