Darüşşafaka, Amerika Birleşik Devletleri’nden 26 eğitimciyi misafir etti

 ›  Haberler  › ↓ 
TCF 008_rsz.jpg
 
Turkish Cultural Foundation (TCF) tarafından 2007’de beri her yaz World Affairs Councils of America (WACA) ve Birmingham International Center işbirliğiyle düzenlenen “Teacher Study Tours” (Öğretmen Gezileri) kapsamında, A.B.D.’nin 19 eyaletinden 26 eğitimci, 28 Haziran Perşembe günü Darüşşafaka’yı ziyaret etti.
 
Amerikalı eğitimcileri, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Davut Ökütçü ile Darüşşafaka Eğitim Kurumları Hazırlık ve 10. Sınıflar Müdür Yardımcısı Dominic Brassington karşıladı. Öğretmenlere, Darüşşafaka 1971 mezunu Tahir Arda Dinçol ve Orhan Sezener rehber olarak eşlik etti.
 
TCF 012_rsz.jpg
 
Ziyaret, Dominic Brassington’ın yaptığı bilgilendirici sunum ile başladı. Brassington, Türkiye’de eğitimde fırsat eşitliğinin sembolü Darüşşafaka’da İngilizce eğitime geçilmesi, kız öğrencilerin kabul edilmeye başlanması, annesini kaybetmiş öğrencilere de bu sene itibarıyla kucak açılması gibi Darüşşafaka tarihinin önemli yapıtaşları, Darüşşafaka’ya öğrenci kabulü, Darüşşafaka’da akademik ve sosyal yaşam, Darüşşafaka’da eğitim alan öğrencilerle ilgili istatistikler, okulun donanımı ve sağladığı olanaklar, öğrencilerin kişisel ve sosyal gelişimi için yapılan proje ve faaliyetler, ölçme ve değerlendirme, uluslararası programlar gibi konularda eğitimcilere bilgi verdi.
 
Öğretmenler sunumu etkileyici bulduklarını ifade ederek çok sayıda soru sordu ve detaylı bilgi aldı.
 
TCF 019_rsz.jpg
 
Programa Las Vegas’tan katılan Pamela Jarrett Butler, ziyareti çok bilgilendirici ve ufuk açıcı olarak nitelendirirken, Darüşşafaka gibi örnek bir kurumun yurtdışında daha çok tanınması gerektiğini ve tanıtım yapılırsa farklı ülkelerden Darüşşafaka’da çalışmak isteyecek birçok öğretmen olacağı görüşünü dile getirdi. 
 
Ardından okulu ve Cemiyet binasını gezen misafirler, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Davut Ökütçü ile de bir araya geldi. Ökütçü, kendilerine Cemiyet hakkında bilgi verdi ve Darüşşafaka’nın kendi yaşamını nasıl değiştirdiğini de anlattı.

TCF 046_rsz.jpg
 
6. yılında, TCF Teacher Study Tours kapsamında 28 Haziran, 2 Temmuz ve 12 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek 3 ziyaretle toplam 77 Amerikalı ilköğretim ve lise öğretmeni Darüşşafaka’yı ziyaret edecek. 
 
2007’den beri 374 Amerikalı eğitimci, program kapsamında Türkiye’ye geldi ve Darüşşafaka’yı tanıma fırsatı elde etti.
 
TCF Teacher Study Tours programıyla, Amerikalı eğitimcilerin birinci elden gözlem yapma fırsatı yakalayarak, Türk eğitim sistemi ve Türkiye’de eğitimde fırsat eşitliği konularında bilgilenmesi, bu bilgileri öğrencilerine ve çevrelerine aktarmaları ve bu sayede iki ülke insanları ve eğitimcileri arasındaki diyaloğa katkıda bulunulması hedefleniyor.
 
Davut Ökütçü, “Öğretmenlerin Türkiye’yi, Türk insanını, kültürünü ve eğitim sistemini yakından tanımasını sağlayan bu programa, Darüşşafaka Eğitim Kurumları olarak katkıda bulunmanın ülkemizin doğru tanıtımı için önemli olduğuna inanıyoruz,” şeklinde görüş bildirdi.
 
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?