Darüşşafaka Akademik Kadrosu “Öğretmenler Günü”nü Darüşşafaka Spor Tesisleri’nde düzenlenen törenle kutladı

 ›  Haberler  › ↓ Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda görev yapan Türk ve yabancı öğretmenler, 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle Darüşşafaka Cemiyeti’nin organize ettiği akşam yemeğinde bir araya geldi. Darüşşafaka Life GYM’de düzenlenen yemeğe, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, Başkan Vekili Beşir Özmen, Yönetim Kurulu Üyeleri Talha Çamaş, B.Fırat Tekin, Tunçer Gömeçli, Müge Özacar, Ataol Ay ile tüm akademik kadro katıldı. Yemekte; Darüşşafaka İlköğretim Müdürü Çiğdem Kaya’nın tüm öğretmenlerin bu özel günü kutlayan bir konuşmasının ardından söz alan Darüşşafaka Lisesi Müdürü Adnan Ersan, “ 1 Kasım 1928, Arap alfabesinden Latin harflerine geçildi. Büyük Atatürk, 24 Kasım’da halkın bir an önce Latin harfleri öğrenmesi için ‘Millet Mektep’lerini kurdu ve kendisine ‘Başöğretmen’ unvanı verildi. Bu anlamlı gün, 1981 yılından itibaren, Ulu Önderimizin ışığında, biz çağdaş ve aydınlık öğretmenler, Öğretmenler Günü olarak kutluyoruz. İnanıyorum ki sizler gibi aydınlık düşünceli öğretmenlerle Türkiye çok daha iyi yerlere gidecek ve çok daha iyi öğrenciler yetişecek” dedi.Zekeriya Yıldırım: “Eğitim dünyamızın öncü kuruluşu olmamızı, bu kutsal yuvada özveriyle çalışan öğretmenlerimize borçluyuz”

Gecede; Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu adına bitmeyen hikayeminin değişmez mimarları olarak nitelendirdiği öğretmenlerin bu özel gününü kutlayan Zekeriya Yıldırım, “ Atatürk, ülkemizin bağımsızlık mücadelesini sürdürdüğü zor günlerden başlayarak eğitimin ve öğretmenlerin önemi her vesileylede vurguladı. Harf Devrimi’nde bizzat tahtanın başına  geçip,  öğretmenlik de yaptı. Türk ulusu yeni oluşan eğitim ordusunun liderliğine onu layık gördü ve ‘Başöğretmen’ unvanını verdi. Başöğretmen Atatürk, bir yandan öğretmenlere ‘Gelecek nesiller sizin eseriniz olacaktır’ derken, bir yandan da kurduğu Cumhuriyeti Türk gençliğine emanet etti. O gençliği bilimin ve aklın rehberliğinde yetiştirecek öğretmenlere olan güvenini de teyit etmiş oldu” diye konuştu.

Küreselleşen dünyada eğitimin öneminin arttığına dikkat çeken Yıldırım,  sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaşadığımız bilgi çağında toplumların geleceği sahip oldukları genç nüfusa verdikleri eğitimin kalitesine ve kaliteli eğitimin sunumunda sağladıkları fırsat eşitliğine bağlı. 147 yıldır sivil toplum hareketimizin ve eğitim dünyamızın öncü kuruluşu olmamızı, bu kutsal yuvada özveriyle çalışan öğretmenlerimize borçluyuz. Cumhuriyetin ve Darüşşafaka’nın değerlerine bağlı çağa ayak uyduran, küreselleşen dünyada rekabet gücü kazanmış gençler yetiştirmemiz sizlere bağlı. Yaşlı yeşil demir kapıdan içeri adım atan tüm paydaşlarımızın, bu ortak irade etrafında bütünleşmiş olması geleceğe güvenle bakmamızı sağlıyor.”

Yıldırım’ın yabancı öğretmenler için konuşmasını İngilizce olarak da tekrarladığı gece canlı müzik eşliğinde yenilen yemekle sona erdi.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?