Darüşşafaka Ailesi Cumhuriyetimizin 90. Yılını kutladı

 ›  Haberler  › ↓ 
cumhuriyet-bayrami-toreni-2013 (2)_rsz.jpg
Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda Cumhuriyetimizin 90. yılı, 30 Ekim 2013 Çarşamba günü TİM Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törenle kutlandı.
 
Törende, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Darüşşafakalılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Necip Akbaş ve Y.K. Üyeleri, Darüşşafaka Eğitim Kurumları müdürleri, öğrenciler, öğretmenler, veliler, bağışçılar ve mezunlar, Cumhuriyet coşkusunu birlikte yaşadı.
 
cumhuriyet-bayrami-toreni-2013 (4)_rsz.jpg
 
Darüşşafakalı öğrenciler Ceren Hafızoğlu ve Beytullah Şahin’in sunuculuğunu üstlendiği tören, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları anısına yapılan saygı duruşu ve ardından okunan İstiklal Marşı ile başladı.
 
Ardından kürsüye gelen Türkçe Bölüm Başkanı İsmail Yelaldı Darüşşafakalılara şöyle seslendi: “Atatürk; Batı’nın bir çağa sığdırdığı Rönesans ve Aydınlanma’yı 10 yılda başarmıştır. Bu noktada, önemli olan ‘geriye kalan seksen yılda onun yaptıklarının üzerine biz neler koyabildik?’ sorusunun cevabını bulabilmemizdir. ‘Bizler,  Cumhuriyet sayesinde özgür bireyler olarak bugüne gelen insanlar, toplumumuzun daha da ileriye gitmesi için neler yapmalıydık?’ diye düşünmeliyiz. Atatürk’ün öngördüğü gibi karşımıza çıkan ya da çıkacak tüm engelleri fark edip bunları aşmak için daha çok çalışmalı ve sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz. Sizlerin, Cumhuriyet’in değerleriyle yetişen Daçkalı gençler olarak Darüşşafaka’da öğrendiklerinizi yaşamınızın her aşamasında kullanacağınızı biliyoruz. Farklılıklarınızın yaratıcılığa dönüştüğü Darüşşafaka’dan mezun olduğunuzda bunu daha güçlü algılayacağınıza da eminiz.
 
‘Dağlarda tek tek ateşler yanıyordu.
Ve yıldızlar öyle ışıltılı, öyle ferahtılar ki
şayak kalpaklı adam nasıl ve ne zaman geleceğini bilmeden güzel rahat günlere inanıyordu'
 
Nazım Hikmet’in dediği gibi Cumhuriyet’in ilanıyla gelen bu güzel günler ve gökyüzündeki yıldızlar hiç eksilmesin.”
 
cumhuriyet-bayrami-toreni-2013_rsz.jpg
 
Yelaldı’nın konuşmasının ardından, 10. sınıf öğrencileri de Nazım Hikmet’in “Güneşi İçenlerin Türküsü” adlı şiirinden esinlenilerek hazırlanan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlayan Milli Mücadelemizin anlatıldığı “Güneşi İçenlerin Türküsü” adlı bir gösteri sundu.
 
cumhuriyet-bayrami-toreni-2013 (1)_rsz.jpg
 
“Yollar vardır, meçhulün önümüze serdiği çizgilerdir. Bu yollarda yolcu, talihin tezgahında kendi kaderini dokur. Mustafa Kemal’in Samsun’da başlayıp, Amasya’ya, Erzurum’a, Sivas’a çıkan ve sonra Ankara’ya, İzmir’e ulaşan yolculuğu da böyle bir yolculuktu. Bu yollarda o talihiyle boğuştu. Kaderini dokudu ve onun kaderi bizim de kaderimiz oldu. İşte şimdi anlatacaklarımız o yolculuğun hikâyesidir.” (Metin: Tek Adam, Şevket Süreyya Aydemir)
 
cumhuriyet-bayrami-toreni-2013 (3)_rsz.jpg
 
Cumhuriyet Bayramı Töreni, 5. Sınıfların Cumhuriyet Marşı’nı söylemesi ve ardından tüm salonun hep bir ağızdan 10. Yıl Marşı’nı okumasıyla sona erdi. Öğrenciler, kuruluşunun 90. yılında, Cumhuriyetimize ve kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e sahip çıkacaklarına söz verdi.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?