Darüşşafaka ailesi, 137. dönem mezunlarını törenle uğurladı

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Eğitim Kurumları, 137. dönem mezunlarını törenle uğurladı. Darüşşafaka TİM Maslak Show Center’da 29 Haziran 2010 tarihinde düzenlenen törenle 65 Daçkalı diplomalarını alarak, yeni yaşamlarına ilk adımlarını attı.Törene; Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Nurkan, Darüşşafakalılar Derneği Başkanı Alper Yılmaz, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyeleri, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü ve yöneticileri, bağışçılar, mezunlar, öğretmenler, öğrenciler ve velileri katıldı.


Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman, Okul 1. 'si              Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve                 Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Nurkan ve
Aslıhan Balcı ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü           Okul 2.'si Gözde Tutku Turgut                                  Okul 3.'sü Mustafa Çağıl Işık
Genç

Nilgün Akalın: “Bu büyük aile ile bağlarınızı her zaman güçlü tutmanızı öneriyorum”
 
On ikici sınıf öğrencilerinin tören yürüyüşü ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan “137. Dönem Mezuniyet Töreni”nin ilk konuşmacısı Genel Müdür Nilgün Akalın sözlerine 137. dönem mezunlarını kutlayarak başladı. Darüşşafaka’nın büyük bir aile olduğuna vurgu yapan Akalın, “Her birimiz farklı yollardan bu aileye katıldık. Ancak her birimiz bu aileyle ilk kez karşılaştıktan sonra güçlü bağlarla birbirine bağlı binlerce kişinin oluşturduğu bir grubun üyeleri olduk. Sizler de benim gibi çok şanslısınız. Çünkü yaratıcı, yetenekli, başarılı sınıf arkadaşlarınız ile seçkin ve değerli öğretmenlerinizle on yılı geride bıraktınız. Sizlere bu büyük aile ile bağlarınızı her zaman güçlü tutmanızı öneriyorum. Bu aileden hiçbir zaman kopamayacağınızı biliyorum” dedi.
 
 
 
Zekeriya Yıldırım: “Darüşşafakalılık ruhunu içine sindirmiş, sorgulayan bireyler olarak yetişmeniz için çaba gösterdik”
 
Nilgün Akalın’dan sonra kürsüye gelen Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım da 137. dönem mezunlarına seslenerek, “Bitmeyen hikayemizin birinci bölümünü tamamladınız. Yeşil kapıdan uğurlanma sırası size geldi. Bundan sonra oturacağınız üniversite sıralarında hikayemizin ikinci bölümünü yazmaya başlayacaksınız. Ürkek adımlarla katıldığınız bu büyük ailede, okulumuzun yöneticileri, öğretmenleri ve belletmenleri ile Cemiyetimiz yönetimi hep yanı başınızda oldu.” dedi. Mezunları hayatlarının bundan sonraki döneminde de yalnız bırakmayacaklarını belirten ve yollarının açık olmasını dileyen Yıldırım, “Ama bu kadar da yakınınızda olmayacağız. Yeni dönemde ve sonrasında iyi bir Darüşşafakalı olmanın sorumluluğu artık sizin omuzlarınızda. İyi bir Darüşşafakalı olma sorumluluğunun içinde kendinize, ailenize ve ülkenize karşı sorumlu olmak, iyi bir dünya vatandaşı olmak da var.  Bu sorumluluğu ne olur, bilincinize kazıyın. 147 yıllık Darüşşafaka, bu sorumluluğun bilincindeki Darüşşafakalılar çoğaldıkça yaşamını sürdürecek ve daha da yücelecektir” diye konuştu.
 
 
Darüşşafakalılarıbu mutlu günlerinde yalnız bırakmayan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Darüşşafaka gibi köklü bir eğitim kurumuna ev sahipliği yapmaktan ötürü duyduğu gururu ifade ederek şöyle konuştu:  “Şimdi birer mezun Daçkalı olarak yaşama katılıyorsunuz. Daçkalıların kimler olduğunu yaşamda daha iyi öğreneceksiniz. O nedenle sorumluluğunuz biraz daha artıyor. Bugüne kadar sorumluğunuz sadece ders çalışmak ve Darüşşafaka Lisesi’nden mezun olmaktı. Fakat şimdi toplumda yerinizi alıyorsunuz. Bu eğitim kurumundan mezun olanların, ülke kalkınmasına verdiği desteği, örnek davranışlarını sizlerin de başaracağından hiç kuşkumuz yoktur. Yolunuz açık olsun.”
Darüşşafaka ile ilgili bir anısını paylaşarak konuşmasına başlayan Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Nurkan, öğrencilere şöyle seslendi: “Sevgili öğrenciler, sizlerden değerlere saygıyı bekliyoruz. Burada alınan kültürle bundan sonraki yaşamınızda bilime, tarihi, kültürel değerlere, dilimize, Atatürk’e, cumhuriyete, bayrağımıza saygıyı ve bu doğrultuda çalışmanızı bekliyoruz.”
 
Sarıyer’in ülkeye mal olmuş bir eğitimin kurumunu ağırlamasından duyduğu mutluluğu ve gururu vurgulayarak konuşmasına başlayan Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman, “Bazı okullar vardır ki sadece kapı kenarına okul yazılıdır, bazı okullar da vardır ki tarihe mal olurlar. Onlar, o ülkenin geleceği, istikbalidir. Darüşşafaka böyle bir geleneğin okuludur” dedi.

137.dönem mezunları adına bir konuşma yapan 2009-2010 eğitim-öğretim dönemi Öğrenci Birliği Başkanı Gözde Tutku Turgut, “Bu kutsal ailenin bir parçası olduğumuzu biliyoruz ve bu sorumluluğu taşımaktan gurur duyuyoruz. Burası sadece bir okul değil, burası bizim ailemizi bırakarak içeri girdiğimiz, dokuz yılın sonunda ise ailemizi bırakıp dışarı çıktığımız evimiz” diye konuştu.

Törende konuşan 10. ve 12. Sınıflar Müdür Yardımcısı Sırrı Ersoy, 137. dönem mezunlarına şöyle seslendi: “Hepinizi Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda yetiştirmek için büyük çaba harcadık. Bu çabaların boşa gitmediğini görmek beni ve çalışma arkadaşlarımı son derece mutlu etti. İleriki yaşamınızda da bu duruşunuzdan ve Atatürkçü çizginizden taviz vermeyeceğinize inancım tamdır. Her türlü acıyı, başarıyı, hüznü, sevinci sizlerle birlikte yaşadık. Hiç kuşkum yok, gelecekte çok iyi bireyler olacaksınız. Darüşşafaka’yı da en iyi biçimde temsil edeceğinize de canı gönülden inanıyorum. Sizlere son öğüt; çok ama çok çalışın ve okulunuzu unutmayın.”

137. dönem biricisi Aslıhan Balcı, Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman’dan; ikincisi Gözde Tutku Turgut, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’ten ve üçüncüsü Mustafa Çağıl Işık, Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Nurkan’dan ödül ve plaketlerini aldı. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç tarafından Darüşşafaka’yı birincilikle bitiren Aslıhan Balcı’ya dizüstü bilgisayar da armağan edildi.

Törende, Darüşşafaka Eğitim Kurumları dönem birincisi olarak 137. yıl künyesini Darüşşafaka kütüğüne çakan Aslıhan Balcı yaptığı konuşmada şu görüşleri dile getirdi: “Burası, Cemiyet yöneticilerinin ağabey-abla, öğretmenlerimizin sırdaş, yöneticilerimizin ebeveyn olduğu bir yer. Peki, arkadaşlık? 1873’ten beri süre gelen arkadaşlıktan öte bu bağ, hepimize en büyük güveni veren duygu. Geriye baktığımızda anlatacak çok anı var. Hepimiz yeşil renkli demir kapıdan ilk kez içeri girişimizi, kampüste kayboluşumuzu hatırlıyoruz. Bunun bir son olmadığını, olamayacağını çok iyi biliyoruz. Bu yolculukta bizlere yol gösteren yardımcı olan herkese sonsuz teşekkür ediyoruz.”

Bu yıl Darüşşafaka’yı dereceyle ve alanlarının birincisi olarak bitiren öğrencileri, Darüşşafaka’dan 1969 yılında mezun olan Oyak Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Çağlar özel olarak ödüllendirdi. Fen Bilimleri alan birincisi ve dönem birincisi Aslıhan Balcı’ya Zekeriya Yıldırım, Türkçe Matematik alan birincisi Zeynep Eda Kulak’a Prof.Dr.İlber Ortaylı plaketlerini sundular.

137.dönem mezuniyet töreninin onur konuğu, ünlü tarihçi ve bilim adamı, Topkapı Sarayı Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı idi.

Ortaylı, 2009-2010 eğitim-öğretim yılının son dersinde “Sultan Abdülaziz devrinde kurulmuş, devletin ve milletin hayatında önemli rol oynamış insanların yetiştiği bir okulun mensubusunuz. Bu okul, 137 yıldır müşterek tarafları olan insanların okulu oldu. Bir müşterekiniz, bu mesut gününüzde babanız yok, sizi uzaktan ruhu gözlüyor. Belki bazılarınız varlıklı bazılarınız da sıkıntılı ailelerden geliyorsunuz. Kiminiz İstanbullu, kiminizin Anadolu çocuğusunuz. Fakat müşterek bir tarafınız var: Bir müessesenin etrafında toplanmışsınız. Çoğu okullar, bu duyguya sahip değiller. Hayatım boyunca muhtelif okullarda okudum ve ikisi arasındaki farkın ne olduğunu biliyorum. Ruhu müşterek okulların mezunları ile ruhu olmayan okulların arasında hayattaki performans bakımından çok büyük farklar var. Mezun olduğu gün arkasına bakmayan insanların müessesi çöker ve o çöken müesseseden hem toplum hem de siz zarar görürsünüz. Unutmayın sizin için birinci sadakat okulunuzdur” mezunlara ışık tutan konuşmasıyla ayakta alkışlandı.


Dört yıl önce 137. dönem öğrencileriyle karşılaştığında haklarında ne düşündüklerini konuklarla paylaşan Darüşşafaka Lisesi Müdürü Refik Kıvanç, “Dört yıl önce 137. dönem öğrencilerinin oldukça renkli bir grup olduğunu, hepsinin çok zeki, bazılarının zeki ama biraz tembel, yine hepsinin kendine güvenli, dürüst ve güvenilir gençler olduğunu yönetici arkadaşlarımla paylaşmıştım. Yıllar geçtikçe bu tahminde yanılmadığımı hep beraber gördük. Bu özelliklerinizle üniversite yaşamınızda ve hayatta da çok başarılı bireyler olacağınızı düşünüyorum. Öğrencilerimizin üniversitelerde iyi bir eğitim aldıktan sonra hayatta da başarılı olmalarının yanı sıra Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, ülkesini seven gençler olarak yetişmelerini de fazlasıyla önemsiyoruz. Sizin farkınız ve göreviniz bir Darüşşafakalı olarak Darüşşafaka’ya her zaman faydalı ve yardımcı olmayı düşünerek yaşamak olacaktır” diye konuştu.Dokuz yıl boyunca yemeği, yatakhaneleri, kitapları, gezileri, eğlenceleri, derdi, tasayı kısacası yaşamı paylaşan 137.dönem mezunlarını, Darüşşafaka Lisesi Müdürü Refik Kıvanç, tek tek sahneye davet etti. Mezunlar, diplomalarını Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeleri, öğretmenleri, “en kıdemli Darüşşafakalı” Halit Ziya Yılmayan (DŞ ’40) ve Darüşşafakalılardan aldılar.

Büyük bir coşkuyla söylenen Darüşşafaka Marşının ardından mezunlar keplerini havaya attılar.

Törenin bitiminde, Darüşşafaka Spor Tesisleri’nde düzenlenen kokteylde mezun olmanın coşkusu ve sevinci yaşandı.

Mezunlarımızı en içten dileklerimizle kutlar, başarı dolu bir gelecek dileriz.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?