Darüşşafaka 3. Danimarka Çocuk Festivali’ne ev sahipliği yaptı

 ›  Haberler  › ↓ 

Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu “Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine” dikkat çekmek amacıyla bu yıl 3. kez düzenlediği ''Danimarka Çocuk Festivali''ni bu yıl Darüşşafaka Eğitim Kurumlarında gerçekleştirdi.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nden “İklim Eylemi, Temiz Su, Erişilebilir  Temiz Enerji, Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar”a katkıda bulunmak amacıyla her yıl çocuk festivali düzenleyen Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu, festivalin üçüncüsünü bu yıl Darüşşafaka Eğitim Kurumlarında gerçekleştirdi.

Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Tahmaz, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Danimarka İstanbul Başkonsolosu Anette Galskjot ve
Darüşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hakan Tahiroğlu

 

İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Tahmaz, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Danimarka Büyükelçisi Svend Olling, Danimarka İstanbul Başkonsolosu Anette Galskjot ve Darüşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hakan Tahiroğlu’nun da yer aldığı festivalde Darüşşafaka öğrencileri, yaratıcı atölyelere ve aktivitelere, bilgilendirici söyleşilere katılarak sürdürülebilir bir dünya ile buluştular. Bu buluşmayla iklim eylemi, aktif bir yaşam, geri dönüşüm ve ileri dönüşüm, erişilebilir temiz enerji gibi konularda bilinçlendiler.

Genç: “Çevreyle ilgili eğitim ve farkındalık çocuklardan başlıyor”
Darüşşafaka Ortaokulu Müdürü Şule Uyar, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erman Süsler

Danimarka Çocuk Festivali hakkında düşüncelerini dile getiren Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Cumhuriyetin kuruluşunun ardından Türkiye’de hızlıca bir sanayileşme görüldü. Sanayileşmenin sonucunda da çevreyle ilgili birtakım problemler ortaya çıktı. Çevreyle mücadele etmek için tüm paydaşların, yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının ve merkezi hükümetin beraber çalışıyor olması gerek. Darüşşafaka’nın saygıdeğer bir eğitim kurumu olmasından dolayı, bu festivalin Darüşşafaka’da olması çok önemli. Danimarka Başkonsolosluğuna ve Darüşşafaka’ya bu organizasyondan dolayı çok teşekkür ederim. Sarıyer Belediyesi olarak bu etkinliğin bir parçası olmaktan çok mutluyuz. İlerleyen yıllarda bu etkinliğin büyüyerek devam etmesini umuyoruz. Çevreyle ilgili eğitim ve farkındalık çocuklardan başlıyor, o yüzden bu tarz etkinlikler ve tüm paydaşların bir arada çalışması önemli.’’ dedi.

 Galskjot: “Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden ''Nitelikli Eğitim''i uygulayan bu okula hayran kaldım”
Danimarka İstanbul Başkonsolosu Anette Snedgaard Galskjot

Danimarka İstanbul Başkonsolosu Anette Snedgaard Galskjot, konuşmasında; ''Darüşşafaka'yı ilk duyduğumda çok etkilendim. Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden ‘'Nitelikli Eğitim’'i uygulayan bu okula hayran kaldım. Bugün temiz su ve çevre, iklim eylemi, sürdürülebilir şehirler gibi önemli kalkınma hedeflerine daha da yaklaşmak için birçok şirket ve organizasyon bir araya geldik.  Eve heyecan verici bilgilerle, yorgun ama mutlu dönmenizi umarım. Bugün festivalimizde yer alarak bizi destekleyen tüm Danimarkalı şirketlere, sivil toplum kuruluşlarına ve derneklerine teşekkür ediyorum. Ayrıca bu hafta AB İklim Diplomasi Haftası ve iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmak amacıyla, bizim festivalimiz gibi çeşitli aktiviteler olacak.’’ sözlerine yer verdi.

Tahiroğlu: “Darüşşafaka olarak ev sahipliği yapmaktan onur duyuyoruz”
Darüşafaka Cemiyeti Başkan Vekili Hakan Tahiroğlu

Darüşafaka Cemiyeti Başkan Vekili Hakan Tahiroğlu ise konuşmasında; “Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu tarafından, Birleşmiş Milletler Sürdülebilir Kalkınma Hedefleri’ne katkıda bulunmak ve sosyal sorumluluk kavramının önemine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Danimarka Çocuk Şenliği’ne, Darüşşafaka olarak ev sahibi yapmaktan onur duyuyoruz. Çocuklarımızın; her alanda fırsat eşitliği, güvenli bir ortamda yaşama ve öğrenme hakkı, yaratıcılık, sağlıklı yaşam, temiz enerji, iklim değişikliği gibi konularda bilinçlendirilmesini ve daha iyi bir gelecek yaratmak adına sorumluluk almasını sağlamayı hedefleyen bu etkinliğin bir parçası olmanın bizler için çok değerli olduğunu özellikle ifade etmek isterim.” dedi.

Aktivite dolu bir gün
Darüşşafaka Ortaokulu 5. sınıf öğrencileri pet şişelerden ileri dönüşüm heykel yaptı.

Hava durumu sunucusu, ''Havayı Koklayan Adam'' Bünyamin Sürmeli, ''Dünya iklim olarak nerede ve gelecekte bizi neler bekliyor?'' temalı konuşmasıyla çocukları iklim konusunda bilinçlendirirken, sonrasında yönelttiği bilmecelerle çocukların hem eğlenmelerini hem de bilgilenmelerini sağladı. Nasuh Mahruki ise ''Doğada Liderlik Okulu'' ile çocuklara çadır kurmayı, düğüm atmayı ve haritayla yön bulmayı öğretti.

Sürdürülebilir Heykel Atölyesi, Kendi T-shirtünü Tasarla, Grafiti Duvarı, Bir Gün Sanatçı Olun ve Boncuk Tasarımı etkinlikleriyle çocukların el becerilerinin ve yaratıcılıklarını kullanarak hayal güçlerinin gelişmesine katkıda bulunurken, bilim atölyesi, üç boyutlu film gösterimi ve üç boyutlu fotoğraf baskısı etkinlikleri katılımcıları başka bir dünyayla buluşturdu. İklim oyunları ile mevsimlerin oluşumu ve yaşanan hava olaylarını deneyimlerken, terraryum tasarım atölyesi, geri dönüşümlü bitki yatağı ve ileri dönüşüm atölyesiyle çocukların toprağa dokunmaları ve doğayı keşfetmeleri sağladı.

Ayrıca; delikli paraşüt oyunu, çevreci bowling, dans gösterileri, DJ performansları, Bir Varmış Bir Yokmuş Andersen'den Masallar, Viking oyunu ve yapboz oyunu gibi aktivitelerle çocuklar tüm gün boyunca eğlenceli vakit geçirdi.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?