Darüşşafaka, 160. yaşını gururla kutladı

 ›  Haberler  › ↓ 

30 Mart 1863 tarihinde beş Osmanlı aydını tarafından kurulan ve o tarihten beri “Eğitimde Fırsat Eşitliği” misyonuyla, Türkiye’nin aydınlık yarınları olan çocuklarımızı nitelikli eğitimle yetiştiren Darüşşafaka Cemiyeti’nin kuruluşunun 160. yıl dönümü, Darüşşafaka TİM Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törenle kutlandı. 

Ebru Arpacı: “Darüşşafakalı olmak; yeniliğe ve değişime açık olmaktır, fark yaratmaktır, farklı olmaktır, üretmektir…

Darüşşafaka Eğitim Kurumları tarafından hazırlanan ve sunuculuğunu 9. sınıf öğrencilerinden Azime Sekman ile 11. sınıf öğrencilerinden Samet Ceylan’ın yaptığı törenin açılış konuşmasında Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı, “Bugün Cemiyetimizin kuruluşunun 160. yılını büyük bir gururla kutluyoruz. 1863’ten 2023’e tam 160 yıl… 160  yıl nice umudu, nice hayali, nice geleceği barındırıyor… Tam 160 yıl öncesine döndüğümüzde kurucularımız başta Yusuf Ziya Paşa olmak üzere o beş Osmanlı aydını bugün için bize ne derdi diye düşünüyorum. ‘Kökler en büyük mirasınızdır’ diyecekleri geliyor aklıma…” dedi. 

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı

Arpacı sözlerini şöyle sürdürdü: “Darüşşafakalı olmak; yeniliğe ve değişime açık olmaktır, fark yaratmaktır, farklı olmaktır, üretmektir…  Alınamaz denilen kararları almak, daha fazla merak etmektir. Darüşşafaka biz olmaktır, bilgi saçmaktır, ilimdir, ülke için kalbin çarpmasıdır, dağılırken yurdun dört köşesine, aklın ve kalbin yeşil kapı arkasında kalmasıdır. Bizler eğitimde AR-GE, program geliştirme çalışmalarımızla, eğitim teknolojisi ve dijitalleşmede öncü olmamızla, yeteneklerin keşfi ve kariyer yönlendirme çalışmalarımızla, sertifika ve projelerimizle, veriye dayalı eğitim ve yönetim anlayışımızla Darüşşafaka’mızı hep ileriye götüreceğiz. Değerlerimize sıkı sıkıya sarılacak, yeni değerleri birlikte yaratacağız.”

Oğuz Güleç: “Güçlü değerlerimiz ve ‘Eğitimde Fırsat Eşitliği’ misyonumuzla geleceğe doğru yol alırken bir çocuğun yaşamını eğitimle değiştirmenin, dünyayı değiştirmekle eş değer olduğuna gönülden inanıyoruz.”

Arpacı’nın konuşmasından sonra söz alan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç, konuşmasına Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza, ailelerine başsağlığı ve sabır dileyerek başladı. Yaraları sarmak için Darüşşafaka Cemiyeti olarak var güçleriyle çalıştıklarını belirten Güleç,  “Çağdaş uygarlık hedefini önümüze koyan Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, güvenine mazhar olmaktan gurur duyduğumuz annesi Zübeyde Hanım’ı, Ulu Önderimizin silah arkadaşlarını ve Darüşşafaka isminin paha biçilemez değerini bağışlarıyla, hizmetleriyle bugünlere taşıyanları rahmetle ve minnetle anarken, hayatta olanlara nice kuruluş yıllarımızı bizlerle kutlayacakları uzun bir ömür diliyorum.” diyerek, gelecek yılda Darüşşafaka’nın kuruluş yıl dönümünü, hep birlikte büyük bir coşku ve mutlulukla kutlayabilmek arzusunda olduklarını dile getirdi.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç

Darüşşafaka Eğitim Kurumları öğrencilerinin, Darüşşafaka’nın kendileri için ne ifade ettiğini anlattıkları “Kelimelerle Darüşşafaka” filminin de gösterildiği törende, geleneksel Türk tiyatrosundan bir temsil göstermek isteyen öğrenciler, “Hayal Perdesinde 160 Yıl” isimli eserle Karagöz’ü canlandırdılar. 160. yıla özel yapılan ve Türkiye’deki 2. en büyük perde olma özelliği taşıyan Karagöz perdesinde, Darüşşafaka’nın tarihi, kurucuları ve bazı yöneticileri canlandırıldı. Hacivat’ın misyonunu, Darüşşafakalı öğrencilerin üstlenerek sergilediği gölge oyunu gösterisi izleyicilerin büyük beğenisini kazandı.

Törende, Darüşşafaka Lassa Basketbol Takımı’nda oynayan ve millî takımda forma giyen, Darüşşafaka Lisesi 2015 yılı mezunu Doğuş Özdemiroğlu de DAÇKA’lı olmak üzerine bir konuşma yaptı. 

Milli Basketbolcu Doğuş Özdemiroğlu  (DŞ'2015)

Darüşşafaka Orkestra Grubu’nun seslendirdiği “Yine Bir Gülnihal” adlı parça eşliğinde vals yapan öğrenciler, Tanju Okan’ın “Papatya Gibisin” adlı şarkısıyla da tango gösterisi yaptılar. Darüşşafaka Orkestra Grubu; “Telgrafımın Tellerine” ve “Cumhuriyet Hürriyet Demek” şarkılarıyla Iggy Pop’un “The Passenger”, Özkan Uğur’un “Sude” ve Tarkan’ın “Unutmamalı” adlı şarkılarını da söyleyerek izleyicilerin alkışlarını topladı.

Darüşşafaka’nın 160. yılı için hazırlanan tören, Darüşşafaka Marşı’nın hep birlikte, coşkulu bir şekilde söylenmesiyle sona erdi.

                                             

Tören çıkışında davetliler, Darüşşafaka öğrencilerinin resimlerinin yer aldığı “Geçmişten Geleceğe 160. Yıl Sanat Sergisi”ni ve “Gestern Heute Und Für Immer Darüssafaka 160. Jahr” adlı sergi ile Darüşşafaka Yüksek Danışma Kurulu ve Cemiyet Üyesi İ. Hayri Cem’in değerli koleksiyonundaki Darüşşafaka’ya, Darüşşafaka tarihine ve Darüşşafakalılara ait pullar, kartpostallar, paralar, fotoğraflar, kitap kapakları ve daha pek çok materyalin yer aldığı “Gerçekleşmiş Ütopya- Filatelik, Numismatik ve Efemera Materyalleri Işığında 160. Yılında Darüşşafaka” adlı sergisini gezdiler.

               
                         

 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?