Darüşşafaka 156 yaşında!

 ›  Haberler  › ↓ 

Beş Osmanlı aydını tarafından 30 Mart 1863 tarihinde kurulan ve o tarihten beri “eğitimde fırsat eşitliği” misyonuyla ülkemizin çocuklarının geleceğini aydınlatan Darüşşafaka Cemiyeti’nin  kuruluşunun 156. Yıl dönümü TİM Maslak Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törenle kutlandı. 

Darüşşafaka Eğitim Kurumları tarafından hazırlanan törenin açılış konuşmasını yapan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, “Öncülerin kendi vizyonlarına kalpten inanmaları onların güvenilirliklerini besler. Ancak vizyona içtenlikle inandıkları zaman, insanlara kararlı bir şekilde yol gösterebilirler. Ne mutlu ki yaşları 24 ile 38 arasında değişen beş genç Osmanlı aydını 1863 yılında vizyoner bir liderlik örneği sergileyerek onlarca farklı neslin ortak bir hedef için çalışmasına önayak oldu. Koydukları hedef o kadar gerçekçi bir sorunun çözümü ve o kadar güzel bir toplumsal gelişimin başlangıcıydı ki onların açtığı yolda ardından gelen nesiller ‘eğitimde fırsat eşitliği’ misyonundan, eğitimle yaşamları değiştirme gayesinden bir an olsun vazgeçmedi,” diyerek Darüşşafaka’nın vizyoner kimliğini vurguladı.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş

Çamaş’ın konuşmasından sonra Darüşşafaka öğrencileri “21. Yüzyılın Vizyonerleri” adlı tiyatro performansını sergilediler. Darüşşafaka’da okumaya hak kazanmış çocukların yeni okulları ve diğer Darüşşafakalılarla tanışmasıyla başlayan oyunda, öğrenciler 21. yüzyıla damgasını vurmuş vizyonerlerin hayat hikayeleri üzerinden, bugünden geriye doğru giderek Darüşşafaka’nın vizyoner kurucularına kadar uzanan 156 yıllık Darüşşafaka öyküsünü canlandırdı.

Tören, Darüşşafaka Marşı’nın hep birlikte söylenmesiyle sona erdi.

Tüm Haberlere Göz Atın