Darüşşafaka, 141. Dönem Öğrencilerini yuvadan uğurladı

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Lisesi 141. Dönem Öğrencileri, 22 Haziran 2015 Pazartesi günü Darüşşafaka TİM Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törenle diplomalarını aldı. Darüşşafaka’nın 1965 mezunlarına da anı diplomalarının takdim edildiği törende, genç mezunlara son derslerini Darüşşafaka Yüksek Danışma Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Nilüfer Eğrican verdi.

Darüşşafaka'nın yeşil-siyah kapısından içeri 10 yıl önce giren 79 öğrencinin uğurlandığı törene; Darüşşafaka Cemiyeti ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları Yöneticileri, 1965 yılı mezunları, öğrenciler, öğretmenler, Darüşşafakalılar, veliler ve bağışçılar katıldı.

Tören, ülkemizin kurtarıcısı; çağdaş, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşları ile Darüşşafaka’nın kurucularının değerli anısı önünde saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’yla başladı.

Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu, törenin açılış konuşmasını yaptı. “10 yıl önce heyecanlı, ürkek ama büyük umutlarla Darüşşafaka’nın yeşil-siyah kapısından içeri giren ve bugün buradan mezun olan 79 öğrencimizin umutlarının gerçeğe dönüştüğü bugün onları hayata uğurlamak için toplandık” diyen Kulaberoğlu öğrencilerine şöyle seslendi: “Sizlere uygar insan olabilmenin temel unsurlarını vermeye ve sizleri 21. yüzyıl becerileriyle donatmaya çalıştık. Kendinizi, ailenizi, Darüşşafaka’yı ve ülkemizi her durumda ve ortamda en iyi şekilde temsil edeceğinizi biliyoruz. Bundan sonra da Ulu Önderimiz Atatürk’ün devrimlerinin, ilkelerinin koruyucusu, savunucusu olacak, onun gösterdiği yolda sizler gibi çağdaş düşünceleri taşıyan yeni nesillerin yetişmesine öncülük yapacaksınız. Ülkesini, ailesini seven kısaca yüreğinde sevgi taşıyan sizlerin sayesinde inanıyorum ki ülkemizin geleceği sağlam ellerde olacak. Bu duygu ve düşüncelerimle hepinize bundan sonraki eğitim ve çalışma hayatınızda başarılar diliyor, gözlerinizden öpüyorum.”

Törende, artık bir gelenek haline gelen 50. yıl anı diplomaları da verildi. Bu köklü yuvadan mezun olalı tam 50 yıl olan 1965 mezunları, kardeşleriyle aynı mutluluğu yeniden yaşadı.

  

1965 mezunları adına bir konuşma yapan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Davut Ökütçü, duygularını şöyle ifade etti: “Diyarbakır’ın yoksul bir mahallesinden Koç Holding’de üst düzey yöneticiliğe giden yolu bana Darüşşafaka açtı. Onun için de yaşamım boyunca bu kuruma olan borcumu unutmadan çalıştım. Gittiğim her ülkede, karşılaştığım her bir Darüşşafakalı bana Darüşşafakalı olmanın dayanılmaz sıcaklığı ve ayrıcalığını yaşattı. Bizler mezuniyetimizin 50. yılını kutlarken, 2015 mezunu kardeşlerim sizleri de içtenlikle kutluyorum. Daçka’nın sizlere verdiği sağlam altyapı bundan sonraki başarılarınızın temelidir. Efsane Başkanımız Fettah Aytaç’ın yıllığımıza yazdığı gibi: ‘Okulunuzda edindiğiniz bilgi ve tecrübeler sizlere; hayatta doğru ve yanlışı ayırma, karşılaşacağınız problemleri olumlu olarak halletme, olaylara gerçekçi bir gözle bakma, karşınıza çıkacak engelleri aşma ve bu suretle yaşam mücadelesini kendinizden emin olarak yapabilme gücünü (özgüveni) kazandırmış bulunuyor.’ Bizlere ve sizlere bu gururu yaşatan bir buçuk asırlık yuvamıza, Cemiyetimize, öğretmenlerimize, yöneticilerine, çalışanlarına, destekleriyle bu kurumu yaşatan bağışçılarımıza, Darüşşafaka’nın bu günlere gelmesi için katkıda bulunan gönülden Darüşşafakalılara borçluyuz her şeyi. Onlara şükran borcumuz var. Hepsine, hepsine yürekten teşekkürler.”

Davut Ökütçü’nün konuşmasının ardından 1965 mezunlarına, Nevzat Kulaberoğlu tarafından anı diplomaları ve plaketleri takdim edildi. 

Anı diplomalarını alan 1965 Mezunları:

Ahmet Rabii Akyalçın, Aziz Küpeli, Bora Yaşar, Bülent Ünal, Ertan Dereli, Davut Ökütçü, Mehmet Haluk Özyurt, Hasan Muammer Rosti, Hayrettin Boydağ, Hayri Öztürk, İlker Anadol, Kaynak Contepe, Mehmet Karakaş, Mehmet Kösebay, Necati Güler, Reha Öztanyel, Selahattin Boyacı, Selahattin    Şehiç, Mehmet Tahir Sağlam, Zafer Dörter

Aramızda olmayan 1965 mezunları; Taner Çelik, Ünal Şenkal, Mustafa Kemal Konakçı, Yıldırım Türkmenoğulları, Rıfat Pervane, Nusret Soyman, Nazmi Refik Üner, Ferit Doğrar, Alev Toros, Erkan Dikdemir, Zafer Toraman ise, sevgi, özlem ve rahmetle anıldı. Anı diplomaları, törene katılan yakınlarına takdim edildi.

Mezuniyetlerinin 50. yılını kutlayan Daçkalılara büyük emeği geçen öğretmenleri Günay Etiman da törende onları yalnız bırakmadı. Günay Etiman’a günün anısına Nevzat Kulaberoğlu tarafından plaket sunuldu. 

1965 mezunları adına Zafer Dörter, bu yıl üniversite sınav sonuçlarına göre Darüşşafaka Lisesi’nde en iyi sonucu alacak öğrenciye 2015-2016 eğitim ve öğretim yılının açılış töreninde verilmek üzere Nevzat Kulaberoğlu’na bir armağan teslim etti.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş törende bir konuşma yaptı. Çamaş, “Sevgili Kardeşlerim, şimdi sıra sizde... Başarılarınızla, duruşunuzla, Darüşşafakalı imajının üstüne yeni değerler katma görevi artık sizde... Her birinizin bu görevi başarıyla tamamlayacağına inancım sonsuz. 10 yıl önce girdiğiniz yeşil-siyah kapıdan bugün çıkıyorsunuz. Fakat unutmayın, bu kapı sizlere hep açık olacak. Dünyanın neresine giderseniz gidin, kaç yaşınıza gelirseniz gelin "şefkat yuvanız" hep burada olacak! İhtiyaç duyduğunuz zaman başvuracağınız ilk adres olarak kalacak hep...” dedi. Velilere de seslenen Çamaş, “Siz, çocuklarınızdan ayrı kalma pahasına onları Darüşşafaka’ya göndererek, onlara iyi bir gelecek armağan ettiniz. Bu fedakârlığınız için size ömür boyu minnet duyacaklar. Bugün havaya fırlatılan kepler size kocaman bir teşekkür…” dedi.

Bir buçuk asırdır Darüşşafaka’yı var eden değerli bağışçılara hitaben de, “Bugün mezun olan 79 gencimiz, sizin de en büyük mutluluk ve gurur kaynağınız, bunu biliyoruz. Ülkemizin geleceğine dair umutlarımızı yeşerten aydınlık Daçkalı gençlerimizle dünya daha güzel, yaşanılabilir bir dünya olacak… Sizleri saygıyla, sevgiyle ve minnetle selamlıyoruz. Var olun! Darüşşafaka'nın yanında duran tüm kurum, kuruluş ve şirketler, varlığınız, bizlere güç veriyor. Hepinizin Darüşşafakalı öğrenciler üzerinde büyük emeğiniz var. Türkiye İş Bankası başta olmak üzere tüm kurumsal destekçilerimize sonsuz teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

Çamaş’ın ardından söz alan Öğrenci Birliği Başkanı, 11. sınıf öğrencisi Seher Kurtuluş ise şunları söyledi: “Şimdi size kaç kardeşsiniz diye sorsam şüphesiz duraksarsınız cevaplarken. Sağınız ve solunuzdakiyle geçirdiğiniz koskoca on yılı bir düşünün. Hiç bitmeyecekmiş gibi duran on yıl… Hep buradaydık sanki, yuvasında doğup büyüyen bebek misali, hep buradaydık. ... Bir minik balığız okyanusta yüzen. Şimdi yeni okyanuslara açılma zamanı. Başka başka balıklar, başka zorluklar. Dilerim aydınlık olur yolunuz, nefes almayı öğrendiğiniz suları unutmadan. Bir insanı sevmekle başlar her masal. Bir varmış, bir yokmuş.”

141. Dönem birincisi Kubilay Elmacı, dönem ikincisi Merve Koyuncu ve dönem üçüncüsü Buse Çal’a ödülleri, Talha Çamaş, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Eğitim Komisyonu Başkanı Adnan Dovan ile Nevzat Kulaberoğlu tarafından takdim edildi.

Dönem birincisi Kubilay Elmacı, yaş kütüğüne 141. dönem plakasını çaktı ve bir konuşma yaptı. 

Elmacı, duygularını şu sözlerle ifade etti: “Bugün benim için çok özel ve güzel bir gün. Sevgili Ahmet Rasim ağabeyimiz ne kadar da yerinde bir söz söylemiş ‘Bilmeyerek girdiğim bu yeşil kapıdan bilerek çıktım’ diye. Bu bilmek, öyle bir bilmek ki tasvir edilemez duyguların çok ötesinde, yalnızca bilmeden bu yeşil kapıdan girenlerin anlayabileceği türden bir bilmek. Bu bilmek Darüşşafaka’yı bilmek, Darüşşafakalılığı bilmek, eşi benzeri olmayan, yere göğe sığdıramadığınız, tüm benliğinizi teslim ettiğiniz bir yuvayı bilmek. Hayatım boyunca yanı başımdan ayırmayacağım bu yuvadaki öğrencilik yaşantım maalesef bugün sonlanıyor. 152 yıllık ulu bir çınarın küçücük yaprakları olarak bizler de Daçkamızın sonsuza dek aynı amaçla, aynı ihtirasla aynı görev aşkı ve bilinciyle var olmasını canı gönülden istiyoruz. Bizim Daçkamız daha güzel başarılara imza atmalı, adını daha gür bir şekilde duyurmalı. Darüşşafaka dendiğinde akıllarda mükemmele en yakın tablo belirmeli. Bu uğurda her Daçka mezunu elini taşın altına sokabilmeli. Daçka’yı geliştirmek için hiçbir Daçkalı elindekiyle yetinmemeli, ‘daha iyi nasıl olabilir?’ sorusunu her an kendine sormalıdır. Üstümde büyük emekleri olan tüm öğretmenlerime ve bağışçılarımıza da ne kadar teşekkür etsem azdır. Bugün burada bu konuşmayı yapıyorsam bunda en büyük pay sahibi canımdan çok sevdiğim, beni asla yüzüstü bırakmayan ve bırakmayacak olan sevgili annem ve ablamdır.”

Kubilay Elmacı, 152 yıl önce başlatılan aydınlanma hareketinin bugünkü temsilcisi olan Talha Çamaş’a 141. Dönem adına bir teşekkür plaketi verdi.

Beş yılın akademik ortalamasında okul birincisinden sonra Fen Bilimleri ve Matematik derslerinde başarılarıyla öne çıkan Buse Çal ve Eren Can Oranlı, Oyak Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Çağlar’ın özel ödülünü almaya hak kazandı. Ödüllerini, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fırat Tekin takdim etti.

141. dönem öğrencilerinin Darüşşafaka’daki son derslerinin öğretmeni, Darüşşafaka Yüksek Danışma Kurulu Başkan Vekili, İTÜ Makine Fakültesi mezunu, eski Dekanı, Yeditepe Üniversitesi eski Rektör Yardımcısı ve şu anda SUNTEK International Danışmanlık firmasının  Başkanı ve Teknopark İstanbul Başdanışmanı olan Prof. Dr. Nilüfer Eğrican’dı.

Prof. Eğrican, mezunlara sesleniş konuşmasında, davranış ve kararlarımızın nasıl biçimlendiği konusunda üzerinde durulmaya değer belli başlı 3 unsur; güvenin ve kişisel gizliliğin toplumsal sonuçları, küresel kararlara karşı yerel kararların rolü ve tercihin doğası hakkında düşüncelerini paylaştı ve geleceğin mesleklerinden söz etti. Prof. Eğrican, “Değerli Mezunlar, vizyonuyla, eğitim felsefesiyle, sizleri geleceğe hazırlamasıyla çok özel ve önemli yere sahip bir okuldan, Darüşşafaka’dan, eğitim alarak mezun oldunuz. Size yüklenen sorumluluklar var. Sadece bu toplumun değil, her yedi insandan birinin aç olduğu bu planetteki tüm canlıların sizden beklentileri var. Yaşamınızda mutluluk ve başarı ile ilgili özel karışımınızı oluşturmaya çalışırken yapacağınız seçimler ne olursa olsun, sıradan olmasın. Hiçbir şeyin sıradan olanı ilginç değildir, insanların da. Sıra dışı olmaktan kaçınmayın. Seçiminizi oluşturduktan sonra, önyargılardan arınarak, size duyulan güveni sarsmamaya özen göstererek, toplumdaki tüm bireylerin farklılıklarına, haklarına ve bireysel özgürlüklerine saygı duyarak herkese sunun… Bu katkılarla çevrenizin saygı göstereceği iyi insan modeli ortaya çıkacaktır. İyi insan olabilme yolunda, doğru kararları alabilmenizi ve mutlu bir yaşam sürmenizi diliyorum” dedi.

Prof. Dr. Nilüfer Eğrican'ın konuşmasının tam metnini okumak için lütfen tıklayınız

Son ders konuşmasının ardından flama devir teslim töreni yapıldı. Flamayı 141. dönem birincisi Kubilay Elmacı, 142. dönem öğrencilerinden Ali Demir’e teslim etti.

Daha sonra, beklenen an geldi ve 141. dönem mezunlarına tek tek diplomaları verildi. Diploma sevincini yaşayan mezunlar, hep bir ağızdan Darüşşafaka Marşı’nı söyledi ve keplerini havaya attı.

Diploma törenin ardından Darüşşafakalılar, Norse Fitness Station Tesisleri'nde düzenlenen partide aileleri ve öğretmenleriyle birlikte eğlendi.

Uğurlar Olsun 141. Dönem! 

Mezuniyet Töreni'nden tüm fotoğraflara ulaşmak için lütfen tıklayınız

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?