Danimarkalı öğrenciler Darüşşafaka’daydı

 ›  Haberler  › ↓ 

"The Denmark Project" adlı UNESCO projesi kapsamında Danimarka’daki Sønderskov-Skolen adlı okuldan öğrenci ve öğretmenler Darüşşafaka’ya misafir oldu.

UNESCO’nun desteğiyle gerçekleştirilen “The Denmark Project” isimli proje kapsamında Darüşşafaka’yı ziyaret eden Danimarkalı 10 öğrenci ve 2 öğretmen, Darüşşafakalı öğrencilerle birlikte sürdürülebilir şehirler üzerine bir çalışma gerçekleştirdi. 

Proje kapsamında bu eğitim-öğretim yılı boyunca Darüşşafakalı öğrenciler Danimarka hakkında, Danimarkalı öğrencilerse Türkiye hakkında bilgi edinecek. Eşleştikleri arkadaşlarıyla iletişim halinde olacak öğrenciler, dil, giyim, yemek, sosyal yapı ve eğitim sistemi hakkında araştırmalar yapacak. Bu görüşmeler sadece online ortamda kalmayacak olup ekipler birbirlerine kendi kültürlerini tanıtan paketler de gönderecek. 

Danimarka ekibinin Darüşşafaka ziyaretine karşılık Darüşşafakalı öğrenciler de daha sonra Danimarka’yı ziyaret edecek ve sene sonunda tüm yıl boyunca yapılan çalışmaların sergisi düzenlenecek. Öğrencilerin hedefi, ülkeler hakkında bilinen genel bilgileri değil, bilinmeyenleri öğrenmek... 

Danimarka ekibinin İngilizce öğretmeni, uluslararası ilişkiler sorumlusu, kütüphanecisi, bilişim teknolojileri sorumlusu ve öğretmeni Hayssam Gheith hem kendi okullarının hem de Darüşşafaka’nın UNESCO tarafından tanınıyor oluşunun birlikte proje yapmalarını sağladığını ve bu sayede ilk kez 2017’de geldiği Darüşşafaka’ya ikinci kez gelmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi. 

Hayssam Gheith

Projenin amacına değinen Gheith, “Öğrencilerimizde sürdürülebilir şehirlerin önemi ve inşaası konusunda farkındalık oluşturmak istiyoruz. Yaşam standartlarımızı nasıl yükseltebileceğimiz üzerinde tartışmak istiyoruz. Bu sebeple Darüşşafakalı öğrencilerle bir araya geldik.” dedi.

Darüşşafaka’nın idealist ve azimli öğretmenleri; meraklı, sosyal ve yeni teknolojilere hakim öğrencileri sayesinde birlikte proje yürütmekten keyif aldığını söyleyen Gheith, farklı bir ülkeye gittiğinde farklılıklar yerine benzerliklere odaklandığını çünkü benzerliklerin farklı grupları birbirine yakınlaştırdığını ifade etti. 
Danimarka’nın fark yaratan eğitim sistemi üzerine sorulan bir soruya ise, “Danimarka eğitim sistemi kişilerin bilgi ve becerilerini artırmaya ve bu sayede kişilerin bilgi toplumunda aktif rol almalarına ve toplumu daha da geliştirmelerine yönelik bir sistem ve hayat boyu öğrenme esasına dayanıyor. Genellikle eğitim ücretsiz. Hayat boyu öğrenme Danimarka için çok önemli. Bu fikir, Danimarkalı filozof N.F.S. Grundtvig’e kadar uzanıyor. Grundtvig, demokratik bir toplumda aktif katılımın gerekliliğini ve tüm vatandaşlar için yaşam boyu eğitimin vazgeçilmez olduğunu vurgulamıştır.” sözleriyle cevap verdi.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?