Daçkalılar yaz tatilini böyle değerlendirdi

 ›  Haberler  › ↓ 

Yaşam boyu öğrenen, özgüvenli ve donanımlı bireyler olarak yetişen Darüşşafakalı öğrenciler, yaz aylarında da yurt içi ve dışında çeşitli programlara katılarak kendilerini geliştirmeye ve değerli deneyimler kazanmaya devam etti. İşte katıldıkları programlardan seçmeler…

Atina “World Scholar’s Cup” Turnuvası 

Darüşşafaka World Scholar’s Cup Kulübü öğrencileri, 18-24 Temmuz tarihleri arasında Atina’da düzenlenen uluslararası turnuvaya katıldı.

41 ülkeden 180 katılımcı okulun bulunduğu turnuvada Darüşşafakalı öğrenciler Muhammet Enes Kırma, Şan Edosa Imuetinyan ve Atilla Aytek Sav gösterdikleri başarıyla kasım ayında Yale Üniversitesi’nde düzenlenecek “Şampiyonlar Turnuvası”na katılmaya hak kazandı. 

Hoby Liderlik Kampı 2017

Darüşşafakalı öğrenciler, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da, 22-29 Temmuz tarihleri arasında ABD’nin Chicago kentindeki Loyola Üniversitesi’nde düzenlenen ve 12 ülkeden 400 öğrencinin katıldığı Hoby Liderlik Kampı’ndaydı.

Açıklık, dürüstlük, sosyal anlamda topluma katkıda bulunma gibi temaların işlendiği kampta Daçkalı öğrenciler Zehra Nur Şahin, Meryem Melike Horuzoğlu, Fatma Ceyda Uzun ve Kerim Can Kızmazcan, çalışmalara önemli katkılar sundu. 

IEARN - Fas Konferansı

Darüşşafakalı öğrenciler Edanur Şahin, Emine Dikmen ve Sahra Akar, 17-22 Temmuz tarihleri arasında Fas’ta düzenlenen IEARN (International Education and Resource Network) Konferansı’na katıldı.

Hafta boyunca çeşitli atölye çalışmalarına katılan Daçkalılar, okullarını ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etti.

Nesin Matematik Köyü Mustafa Yağcı Lise Matematik Yaz Okulu

Darüşşafaka Lisesi 11. sınıf öğrencilerinden Ayça Öztürk, Özge Danacı, Zeynep Hırtıslı, Batuhan Kıymetli, Furkan Babacan, Yunus Emre Bayrı, İlayda Salkım, Tuana Mihrace Mecit, Veysel Yarcı ve Kerem Cem Kızmazcan, Nesin Matematik Köyü’nde düzenlenen Mustafa Yağcı Lise Matematik Yaz Okulu’na katıldı.

LYS Matematik konularına yönelik düzenlenen ve 2 hafta süren bu programda öğrenciler, hem önümüzdeki dönemde girecekleri LYS’yle ilgili çalışmalar yaptı hem de köy içinde üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirdi. 

Nesin Vakfı Şirince Felsefe ve Etik Yaz Okulu

Nesin Vakfı bünyesinde her yıl yaz döneminde Şirince Matematik Köyü’nde düzenlenen “Liseler için Felsefe ve Etik Yaz Okulu”na Darüşşafaka 11. sınıf öğrencilerinden Emine Nur Kızıldağ ve İlayda Salkım katıldı.

10-16 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen yaz okulunda Emine Nur Kızıldağ, çağımızın etik problemleri üzerine düşünce üretmek amacıyla seçilen 25 öğrenciden biri oldu. Çağımızın en önemli konularından biri olan “Etik” alanına ilişkin hem felsefe tarihinin bu alanda çalışmalar yapmış filozoflarını tanıyıp, edindiği teorik bilgiyi pratik tartışmalar yaparak geliştiren Kızıldağ, özel olarak ilgilendiği bu alana ilişkin bilgilerini geliştirme fırsatı buldu.

7-13 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen “Liseler için Felsefe Yaz Okulu”na katılan İlayda Salkım ise, felsefeye olan ilgisini teorik ve pratik düzeyde geliştirmek amacıyla seçilen 30 öğrenciden biri oldu. Amacı öğrencilere Antik Yunan’dan günümüze kadar felsefe tarihinin dönüm noktalarındaki kişi ve düşünceleri tanıtmak, din-ahlak-felsefe ilişkisini kavratmak ve hayatın anlamını sorgulatmak olan bu çalışmadan edindiği bilgi ve birikimler, Salkım’a bu yıl katılacağı 23. Felsefe Olimpiyatları’na hazırlık için de fayda sağladı.

Tüm Haberlere Göz Atın