Daçkalılar, Darüşşafaka’nin yarınları için buluştu

 ›  Haberler  › ↓ 
mezunlar_1802_toplu.jpg
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, Başkan Vekili Davut Ökütçü, Yönetim Kurulu Üyeleri Fırat Tekin, Beşir Özmen, Tunçer Gömeçli ile Mükremin Altuntaş, Yedek Üye Betül Akan, Darüşşafakalılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Necip Akbaş, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Baş Müdür Yardımcısı Sırrı Ersoy, Müdür Yardımcısı Demir Sipahi ve şu an çeşitli üniversitelerde eğitimlerini sürdüren 50’yi aşkın öğrenci katıldı.
Zekeriya Yıldırım, Darüşşafaka’daki gelişmeleri mezunlarla paylaştı
 
mezunlar_yildirim_1802.jpgToplantının açılış konuşmasını yapan Zekeriya Yıldırım, “Darüşşafaka’nın geleceği açısından sizlerle birlikte olmayı çok önemsiyoruz” dedi. Konuşmasını 26 Ekim’de düzenlenen ikinci mezunlar sohbet toplantısının ardından yaşanan gelişmeler hakkında bilgi vererek sürdüren Yıldırım, “ Sizlerle ilk paylaşmak istediğim gelişme Darüşşafaka Eğitim Kurumları Yönetmeliği’ne ilişkin. Eskiden bir tek yönetmeliğimiz vardı. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı birtakım değişikliklere uyum sağlamak amacıyla ilköğretim ve lise yönetmeliklerimizi ayırdık. Artık İlköğretim Müdürlüğümüzün ve Lise Müdürlüğümüzün ayrı ayrı yönetmeliği var” dedi.
2011 yılında Darüşşafaka’yı ileriye taşıyacak güzel bir kaynak gelişiminin sağlandığına değinen Yıldırım,  “Ayrıca bu sene Darüşşafaka’da rekor sayıda öğrenci okuyor. Önümüzdeki sene ise öğrenci sayımız 1.000’e yaklaşacak” diye konuştu.
24 Mart’ta Olağan Genel Kurul’un yapılacağını kaydeden Yıldırım, Cemiyet Tüzüğü’nün 2. Maddesi’nde değişiklik yapılması için çalıştıklarını belirtti. Yıldırım, “Bugüne kadar sadece babasını kaybetmiş çocuklara sağladığımız eğitim olanağını annesini kaybetmiş çocuklarımıza da tanımak istiyoruz. Bunun için de Tüzük değişikliğini yapmamız gerekiyor. Biz bu konudaki hazırlıkları tamamladık.  Ancak bu değişikliği gerçekleştirebilmemiz Başkanımız ve Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın programına bağlı” dedi.
 
mezunlar_1802_yildirim.jpg
 Lise son sınıflar düzeyinde yeni bir projeyi hayata geçirdiklerini anlatan Yıldırım şöyle konuştu: “Öğretmenlerimiz bu sene yeni bir anlayışla öğrencilere destek oluyor. Sınıfta verdikleri eğitimin yanında sınıf dışında da öğrencilere koçluk yapıyor. İlk denemeye lise son sınıflarda başladık. Giderek diğer sınıflara doğru yayılacak. Bu proje kapsamında her öğretmenimizin beş-altı öğrencisi olacak ve o öğrencilerin, dersleriyle, sorunlarıyla birebir ilgilenecek.”
 
mezunlar_1802_kahvalti4.jpg
 
Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: “Sizlerin de geleceğe hazırlanırken koçluk eğitimden faydalanmasını istiyoruz. Bu maksatla da NBS İnsan Kaynakları Firması’yla sizler için bir sosyal sorumluluk projesi hayata geçirdik.  Bu proje kapsamında eğer isterseniz NBS İnsan Kaynakları, kariyerinize hazırlanırken sizlere koçluk yapacaklar.”
 
mezunlar_1802_kahvalti2.jpg
 
Darüşşafaka’nın 150. Yılı vesilesiyle yapılan hazırlıklarda değinen Yıldırım, “2013 yılı Darüşşafaka’nın kuruluşunun 150. Yılı... Bunu Darüşşafaka’nın tarihine uygun bir görkemle kutlamak istiyoruz. Bugünden hazırlıklara başladık ve bir yıla yayılan etkinliklerle 150. Yılımızı kutlayacağız. Bu noktada da gönüllü olarak sizin desteğinize ihtiyacımız olacak” dedi.
 
Ökütçü: “Sınav tanıtım toplantılarında mezun öğrencilerimizin desteği çok önemli”
mezunlar_1802_okutcu.jpg
27 Mayıs’ta yapılacak Darüşşafaka sınavına ilişkin yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Davut Ökütçü, “Eğitimde fırsat eşitliği açısından her çocuğun öncelikle Darüşşafaka’nın imkânlarından haberdar olması gerekiyor. Son yılarda tüm potansiyel öğrencilere tek tek mektup yazıyoruz. Burada en büyük desteği ise velilerimizden alıyoruz. Velilerimiz potansiyel adayların mektuplarının hazırlanması noktasında bize yardım ediyor” bilgisini verdi.  Mezun öğrencilerden sınav tanıtım toplantılarına katılmalarını isteyen Ökütçü, “ Bulunduğunuz illerdeki toplantılara katılmanız, bizler için çok büyük önem taşıyor” diyerek sözlerini noktaladı.
 
mezunlar_1802_akan.jpg
 
Mezunlarla iletişimi geliştirme görevini üstelenen Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Betül Oran Akan, mezunların her konuda kendisiyle iletişime geçebileceğini belirtti.

Sürpriz konuk: Mustafa Asparuk
 
mustafa_aspanuk_1802.jpg

Mersin’den gelen Darüşşafaka mezunu Kimya Yüksek Mühendis Mustafa Asparuk, kahvaltılı sohbet toplantısının sürpriz konuğu oldu. “Neyim varsa Darüşşafaka’ya borçluyum” diyen Asparuk, üniversiteli Daçkalıları, Darüşşafaka’nın geleceğine sahip çıkmaya davet etti.
 
mezunlar_IK.jpg
 
Toplantının sonunda Yönetim Kurulu Üyeleri, mezunların sorularını yanıtlarken, NBS İnsan Kaynakları Yönetici Ortağı Bade Nilgün tarafından da “Neden Koçluk Eğitim Almalıyız?” başlıklı bir sunum gerçekleştirildi.
 

mezunlar_1802_kahvalti.jpg
Toplantı, 5 Mayıs 2012’de yeniden buluşma kararıyla sona erdi.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?