Daçkalı kızlar 40 yıl sonra toplandı...

 ›  Haberler  › ↓ 

148 yıldır eğitim veren Darüşşafaka Lisesi (öğrencilerin kendi aralarındaki adıyla DAÇKA) 1971 yılında kapılarını kız öğrencilere açtı. Bu yıl  kızların Darüşşafaka’ya girişinin 40. Yılı.

Darüşşafaka’da eğitim görmüş kızların birçoğu bugün meslek sahibi ve önemli kurumlarda yönetim kadrolarında görev başındalar. Her biri “Eğitimle değişen yaşamlar”ın canlı birer örneği.5 Mart Cumartesi günü 40. yılı kutlamak için  bir araya gelen Daçkalı kızların hedefi Darüşşafaka’da eğitim gören kız öğrenci sayısını artırmak. Bu toplantıda Darüşşafaka’nın yarını için katkılarını  tartışan Daçkalı Kızlar, hedeflerine ulaşmak için  yol haritalarını çizdiler.

Açılış konuşmasını Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım’ın yaptığı etkinlikte, Yıldırım “Kuruluş aşamasında kız ve erkek öğrencilerin okutulması amacını taşıyan Darüşşafaka, yaklaşık 100 yıl sonra karma eğitime geçebilmiştir. Bu eğitim kurumumuz için önemli kilometre taşlarından birisi olmuştur. Bundan sonra Daçkalı Kızları yönetiminde de sahada da daha fazla görmek istiyoruz” dedi.

O döneme tanıklık etmiş öğretmenler Darüşşafaka’nın hayatlarındaki önemini ve öğrencilerinin ne kadar özel olduğunu paylaşırken, erkek öğrenciler, kız öğrencilerin aralarına katılmasından sonraki değişimi ve anılarını paylaştılar. En yeni ve en eski mezunların buluştuğu toplantıda ortak duygu, Darüşşafakalı olarak kendilerini ifade etmekten ne kadar gurur duyduklarıydı.

Gün boyu süren etkinlikte, Nil Karaibrahimgil de Daçkalı Kızlara şarkılarıyla destek verdi.

Daçkalı Kızlar akşam yatakhanelerde gerçekleştirdikleri pijama partisi ile öğrencilik yıllarına geri döndü.

Türkiye’nin en köklü sivil toplum örgütlerinden biri olan Darüşşafaka, babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, yetenekli çocuklara, 1863 yılından bu yana kaliteli bir eğitim fırsatı sunuyor. 1971 yılı itibariyle 1537 kız çocuğunu okullarına dahil eden Darüşşafaka, 40 yıldır Türkiye’nin aydın ve kültürlü kadınlarını yetiştirmeye devam ediyor.

Tüm Haberlere Göz Atın