Cumhuriyetin nesilleri Urla Rezidans’ta buluştu

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Cemiyeti tarafından Cumhuriyetin 96. yıldönümü nedeniyle 26 Ekim 2019 tarihinde organize edilen balo; yaşamlarını Darüşşafaka Urla Rezidans’ta sürdüren, genç Cumhuriyetin yetiştirdiği ilk nesilleri ile yeni kuşakların buluşmasına sahne oldu.

Urla Rezidans bağışçısı Gülten Ekinci ile 9. sınıf öğrencisi Mahir İnan.
Urla Rezidans bağışçısı Gülten Ekinci ile 9. sınıf öğrencisi Mahir İnan.

Urla Rezidans bağışçılarının yanı sıra Urla Yaşam Özel Huzurevi ve Bakım Merkezinde yaşayan üyelerin de yoğun ilgi gösterdiği balonun açılış konuşmasını yapan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem (DŞ’82), “Öncelikle ulusumuzun var olma mücadelesini zafere taşıyan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını minnet ve rahmetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.” dedi.

Urla Rezidans bağışçısı Belkız Kıroğlu
Urla Rezidans bağışçısı Belkız Kıroğlu.
Öktem: “Cumhuriyet bir mucizedir”
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem.
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem (DŞ'82).

Öktem, sözlerine şöyle devam etti: “Bugün de Cumhuriyetimizin ilk yıllarına şahitlik etmiş ailemizin büyükleri ile ülkemizin geleceği ve Atatürk’ün emanetinin bekçileri öğrencilerimizi buluşturan bu özel etkinlikle genç Cumhuriyetimizin ruhunu, coşkusunu, heyecanını bugüne taşıyoruz. Cumhuriyet bir mucizedir. Bu öyle bir mucize ki sadece Türk ulusunun kurtuluşunu sağlamamış, birçok ulus için ilham kaynağı olmuş ve olmaya devam ediyor. Tüm olumsuz koşullara karşın, sonsuz bir vatan aşkı, umut, inanç ve mücadeleyle kazanılan Ulusal Kurtuluş Savaşımızın ardından yeni bir ülke yaratmak için atılan en büyük adımdır Cumhuriyet.”

Atatürk’ün Cumhuriyet’in ilk günlerinden başlayarak genç kuşakların en iyi biçimde eğitilmesine büyük önem verdiğini belirten Öktem, “1924’te çıkarılan ‘Öğrenim Birliği Yasası’ ulusal, laik, çağdaş, demokratik bir okul ve eğitim sistemi yaratmayı amaçlamıştır. Bu yasayla birlikte o dönemki Cemiyet Yönetimimiz öğretim programında bu yönde çok kapsamlı değişiklikler yapmıştır. Darüşşafaka olarak bugün de Atatürk’ün hedef olarak belirlediği çağdaş ve uygar bir ülke olma yolunda laik, demokratik Cumhuriyet rejimini koruma hedefi doğrultusunda çalışıyoruz.” diye konuştu.

Öktem’in açılış konuşmasından sonra Darüşşafakalı öğrenciler, piyano, saksafon, klarnet ve keman dinletisiyle konuklara unutulmaz dakikalar yaşattı.

Darüşşafaka Lisesi 11. sınıf öğrencisi Murat Menteşe
Darüşşafaka Lisesi 11. sınıf öğrencisi Murat Menteşe.

Solo performansların ardından Darüşşafaka Pop -Rock Orkestrası sahne aldı.

Vals ve zeybek gösterileriyle renklenen gecede Darüşşafaka bağışçısı, emekli pilot Zübeyir Batur, Nazım Hikmet’in Kuvayı Milliye Destanı isimli şiirini yorumladı.

Darüşşafaka bağışçısı, emekli pilot Zübeyir Batur...
Darüşşafaka bağışçısı, emekli pilot Zübeyir Batur.

10. Yıl Marşı eşliğinde Cumhuriyetin 96. yıl pastası hep birlikte kesildikten sonra tüm konuklar, gecenin sonunda rezidans terasında Cumhuriyetimizin 96.yıl anısına balon uçurdu.

 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?